Tribün Mücadelesinin Kağıda Dökülmüş Hali; Sopalı Pankart

 

Çoğu kişi Sopalı Pankart’ın sadece e-bilete (passolige) karşı mücadele ettiğini düşünür ama yanlış!

Sopalı Pankart’ın sitesinin açılışının ve fanzininin ilk sayısını çıkardığı dönemin passolig iptal davasına denk gelmesi bu algıyı yoğunlaştırdı. Ha e-bilet sistemi gündemimizde değil mi? Tabi ki gündemimizde ve en üst sıralarda.

Öncelikle şunu belirtmede fayda var. Sopalı Pankart’ın asıl amacı ülkemizde ultra kültürü yaymak, geliştirmek ve büyütmektir. Bu doğrultuda ultra kültürünün benimsediği her şeyi açıkça tribünlerimize fanzinimizle anlatmaya çalıştık. Fanzinimizin 25. Sayısını hazırlıyoruz. Bu gurur hepimizin.

E-bilet meselesine dönersek, nasıl başladığını ve süreci ilk yazımızda yazmıştık. (https://fanzinapartmani.com/biri-tribun-fanzini-cikarsa-da-okusak-sopali-pankart/ ) Bu süreci tekrar yazmaya gerek yok sanırım merak eden dostlarımız linkten okuyabilir.

sopalı pankart ankara adliyesi

E-bilet meselesi başladığında ve buna karşı hukuki dava açıldığında bizler hala fanzinimizin adını bile koymamıştık. Ülkemizde bir tribün hareketi oluşturmak bu hareketi bilinçli bir şekilde yaymak ve büyütmekti tek amacımız. Bu konuda başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz. Sopalı Pankart olarak e-bilete karşı açılan davada, Ankara’daki tüm duruşmalarda bulunduk. İlk duruşmadan sonuna kadar. Bu aslında bizler için gurur verici olayken asıl önemlisi tribünleri de bu davanın içine çekmekti. Bunu da bir nebze başardık. İlk duruşmalarda sayılarımız çok fazlayken davaların ertelenmesi, tedbir kararı veren hakimin Van’a sürülmesi davaya katılanlarda düş kırıklığına neden oldu. Fakat Sopalı Pankart ekibi ilk günkü heyecanıyla tüm davaları dava salonundan takip ederek tüm tribünlere duyurdu hatta bazı basın organları bizim dava salonundan geçtiğimiz tweetleri düzenleyerek haber bile yaptı. Hiç problem değil. Tribün mücadelesi daha fazla kişiye ulaşsın bizler mücadeleye hala hazırız.

Dava 2 mart günü sonuçlandı. 2 mart’a kadar bizler 19 sayı çıkarmıştık ve bu sayıların tamamında passolig iptal davasına değindik, taraftarları davet ettik, konuyla ilgili ayrıntılı olarak bilgilendirdik. Davaları kaçırmadık ya… Her türlü hukuki jargonu çözmüştük. Tribün diline çevirerek anlattık fanzinlerimizde.

Fanzinlerimizde belirttiğimiz gibi asıl amacımız ultra kültürünü ülkemizde yaymaktır. Bu kültürde e-bilet sistemi dolaylı yoldan fişlemeye karşı durmak da önemli bir adımdır. Bu doğrultuda Sopalı Pankart ekibinde herkese teşekkür ederim. Kimisi hasta hasta dava salonuna koştu, kimisi de işinden, okulundan ailesinden fedakarlık göstererek koştu Ankara’ya. Fişlenmeye karşı, bir banka kartıyla stadyuma girmemek için elinden gelen herşeyi yapan o güzel insanlara teşekkürü borç biliriz.

e-bilete hayır

Sopalı Pankart Fanzin olarak 25. Sayısını çıkarıyor. Hala fanzinlerinden e-bileti ve fişlemeyi işliyor. Subculture fanzin adında çıkardığımız başka bir fanzinde de taraftarların alt kültürünü anlatmaya çalışıyoruz. Fanzine ulaşamayan dostlar sitemizden de yazılarımızı okuyabilirler. (ultrasubculture.com) Başka bir sürpriz olarak da Sopalı Pankart bünyesinde 3. Fanzin olan Münferit Romanı hazırlıyoruz. Gerçek tribün hikayelerinden oluşan Münferit Roman fanzinin ilk sayısının içeriği hazır, tasarımına başlayacağız.

Uzun lafın kısası dostlar, Sopalı Pankart ekibi Mayıs 2014’ten bu yana tribün mücadelesi, e-bilet davası, fişleme, rant, taraftar alt kültürü, ultra kültürü, ülkemizden ve dünyadan ultra haberleri şeklinde geniş bir yelpazeden yazılar yazmaya devam ediyoruz.

Sizlerin de tribün namına diyeceği bir şeyler varsa bize mail atabilirsiniz. Unutmayın Sopalı Pankart Fanzin yaklaşık 3 senedir ücretsiz çıkmaktadır.

sopalifanzin@sopalipankart.com
sopalipankart@gmail.com

Son olarak fanzin emekçisi tüm dostlara selam olsun. Fanzinlerinizi imkânlar dâhilinde okumaya çalışıyoruz. Emeklerinize sağlık. Sizler de bizim fanzinimizi okumak ve dağıtmak isterseniz yazdığımız mail adresleriyle irtibata geçebilirsiniz.

Yaşasın tribün mücadelemiz, ultra kalın!

sopalı pankart

Yorum bırakın