Fanzin Apartmanı Nedir?

fanzin apartmanı yeni pano
Oturduğumuz yerden duvarlara sövebilir, üzerimize biçilen kostümleri kabullenerek kalemimiz mühürleyebilirdik. Nede olsa yerlere atılıyorduk, kitabevlerinin gözünde kişisel broşürlerden, edebiyat zırvası para etmeyen kâğıtlardık. Kimimiz için harçlık veya fatura fedakarlığı kadar hayati bir şeydi. Zımba, mürekkep ve kağıt çiziğiydi. Sokak sokak dolaşıp bir köşeye iliştirme telaşıydı sırf ulaşabilme adına. “Çok satanlar” reyonundaki kitapların arasına sokuşturduğu öyküler, ufak ufak kesip sıkıştırdığı mısralardı. Bir yardım çağrısıydı kalabalıklar arasında. Fanzin kimi zaman çok şey demekti, kimi için her şey.

Sahip çıkmalıydık,

Arka çıkmalıydık,

Bir apartmanda toplandık.

Fanzin Apartmanı kendi gibi, metinlerini sokağa savurma erdemini gösteren, kar amacı gütmeyen, alelade bir okur muhabbetini, binlerle telaffuz edilen tiraj rakamların üzerinde gören fanzinlerin meydana getirdiği bir birlikteliktir. İzmir’de ilk adımlarını attığımız, zamanla diğer şehirlere yayılarak takas yoluyla ulaştığımız, hiç gitmediğimiz şehirlere, sesimizi duyumsattığımız gönüllülük esası köklerine işlemiş bir harekettir.

Fanzin Yürüyor!

peki

Fanzin Apartmanı Nedir?

Fanzin Apartmanı; fanzinlerin görünürlüğünü arttırmak ve birbirleriyle iletişim içerisinde olmaları için faaliyete geçmiş bir grup fanzinciden ibarettir. Kolektif şekilde çalışır ve varlıkları gönüllülük esasına dayanır. Herhangi bir hiyerarşik yapı söz konusu değildir. Daha açık konuşmak gerekirse başkan, başkan yardımcısı, genel yayın yönetmeni vs. gibi unvanlara sahip kimse yoktur.  Süreç ve aktiviteler, paylaşım üzerinden ilerler.

Fanzin Apartmanı iki tür kitleye yönelimli hareket eder.

İç kitle; genel olarak ifade ettiğimiz üzere fanzin çıkartan, içerisinde üretim yapan (yazanlar, çizenler vs.) ve çeşitli koşuşturmalarına dâhil olan kişileri ifade eder. Bunların iletişimde olması, çeşitli konularda bilgi alışverişinde bulunması ve kendi dağıtım ağlarını özgürce kurabilecekleri, çeşitli ortak etkinlikler geliştirebilecekleri bir zemini sürdürülebilir kılmayı amaçlar. Birbirlerinin çıkardıkları fanzinleri bilmeleri ve okumaları, bu sayede kendi içinde bir kültür belleği oluşumunu sağlayarak gerek eleştirel gerekse antolojik yaklaşımlar için döngü oluşturması hedeflenen bir şeydir. Bu türün geçmiş tarihini bilme/sunma çabasındadır ve bu bilgi bütünü imkânlar el verdiği sürece, talep eden herkesle paylaşma isteğindedir.

Dış kitle olarak tarif edilen ise okuma merakında olan, ilgi alanları üzerinden çeşitli yayınları takip eden genel okur toplamıdır. Bu çoğunluk içinde fanzini bilmeyenleri bu türle tanıştırmak, kendi düşünce ve duruşunu anlatmaktır. Fanzini bilenler ama ulaşamayanlara, dağıtım yapılan fanzin mekânlarından haberdar olmasını sağlamak ve yeni çıkan fanzinlerin dağıtım haberlerini görmesine yardımcı olmaktır. Özellikle fanzini bilenler ama kısa zamanlı bağlantı kuranların en büyük sorunu sürdürülebilir bir dağıtım imkânının olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple Fanzin Apartmanı için bu bilgi alışverişinin sağlanması önemlidir.

Peki, bu hedeflerimizi gerçekleştirmek için hangi araçları kullanılırız?

Fanzin Apartmanı Facebook Grubu (facebook.com/groups/fanzinapartmani) :

Burada fanzin çıkartan arkadaşlarımız ile fanzinleri takipte kalmak isteyen okurlar bir arada yer almaktadır. Daha çok, fanzinlerin kendi duyuru, etkinlik ve dağıtım haberlerini yapabildikleri bir mecradır ve fanzin içeriğine dâhil olan tüm iletiler yayınlanmaktadır. Ayrı ayrı, birçok fanzini takip etmek ve yeni işlerle karşılaşmak, sosyal medyanın hızlı akışı içinde zorlaştığı bir ortamda böylesi bir alanın güncel tutulması bizce önemlidir.

Web site: (fanzinapartmani.com)

Fanzin ve fankit haberlerinin, kritiklerin, etkinlik haberlerinin, pdf paylaşımlarının yapıldığı bir mecradır. Ayrıca site içinde yer alan “Mekanlar” bölümünde, ülkede haberdar olduğumuz fanzin mekanlarının konumları mevcuttur. Belirli yazarlar etrafından şekillenen ama fanzin hakkında yer alabilecek yazılara “Komşu Yazan” bölümünde de yer verildiği bir adrestir ve bizlerle yol arkadaşı olmak isteyen arkadaşlara her daim kapımız açıktır. Buradaki temel amaç, bir arşiv niteliğinde verilerin internet ortamında tutulmasını sağlamak ve geçmişe dönük aramalarda ulaşılabilir olmasını mümkün kılmaktır.

Youtube: (Hızlı Hızlı Fanzin Sohbetleri)

Bu kanal ise fanzin bilinirliğini farklı mecralara taşımak için giriştiğimiz bir video çekimidir. Yeni çıkan fanzinler üzerinden çeşitli videolar çekerek, hızlı hızlı yeni işleri tanıtma çabasıdır.

Fanzin Apartmanı Rafları

Fanzine saygısının olduğunu düşündüğümüz, onlara sahip çıkan, farkındalığı için çaba sarf eden mekânlarla anlaşarak, fanzin için ayrılan bir bölümde onların sergilenmesi ve paylaşıma açma girişimidir. Daha öncesinde karşılaştığımız, kimi mekânlarda fanzine bir broşür muamelesi yapılması üzerine, var olan fanzin noktası sıkıntısına kendimizce getirdiğimiz bir çözümdür. Bu mekânlarda yer alan kumbaralar sayesinde il dışından gelemeyen fanzinler çoğaltılmakta, kargo giderleri karşılanması amaçlanmaktadır. Zımbaydı, katlamaydı derken masa başında oluşan bir birlikteliktir. Düzenlemesini, dağıtımını bizlerin üstlendiği bu noktalar sayesinde fanzin almak isteyen herkes bu arzusunu yerine getirebilir 😊

Fankit Hareketi

Bir kitap düşünün! 30-40 sayfa aralığında, çoğaltımı hızlı, gönderimi kolay ve yayınevlerine bağlı kalmadan, bağımsız bir Fanatik Kitap. Tam bu istenç üzerinden hareket ederek türleştirdiğimiz bu kitap mantığı, Fanzin Apartmanı’na gönderilen dosyaların, kolektif şekilde fankitleştirilmesi gayretidir. Bu süreç sonunda elde edilen fankit paylaşıma açılır ve isteyen istediği kadar çoğaltma, dağıtma, paylaşma imkânına sahip olur. Elbet benzer işleri, bizlere bağlı kalmadan yapan arkadaşların olması bizleri fazlasıyla mutlu eder. En nihayetinde herkes fankit hazırlayıp basabilir. Bu güzel haberleri paylaşmak kadar güzel bir duygu yok.

 

Böylesi kolektif birlikteliklerde çok seslilik hâkim olduğundan, çoğu zaman akılda kalan sorulara ve çevrede uçuşan yargılara cevap vermek pek mümkün olmamaktadır. Fısıltı üzerinden hareket etmek bazı kimselerin daha kolayına gelmektedir. Bu sebeple, okuduğunuz metni şuraya iliştirmek istedik.

Fanzin Yürüyor!