PostPone Parody: “Hadi Yapalım” dedik. (PDFli)

 

Bu yaptığımız şey size bir şey katmayacak, bir şey eksiltmeyecek. Aynı şekilde bizden de…

Umarsız bir başlangıç sayısıyla karşı karşıyayız. PostPone Parody Fanzin basım hayatına “haydi yapalım” diyerek  başladı. Bir mesaj ve eleştiri kaygısı olmadan, içlerinden geldiği gibi yazıp çizdikleri bir yer oluşturmanın mutluluk ve şevkiyle yola çıktılar. İşte bu!

postpone parody fanzin

 

Görece bakıldığında; PostPone Parody’nin renkli sahnesine tam ısınacakken çıkış tabelasının yandığı bir noktada sayfalar bitiyor, bir nevi tat, damak  denklemi… Beylik laflar etmeden, “elimizdekiler bu” açık yürekliliğiyle, ilerleyen sayfalarda samimi bir dışavurumla okura el sallıyor.  Eskişehir-Bozüyük hattında yükseldiğini bildiğimiz bu sesin ardında yeni kalemler olduğu kadar Lafı Güzaf Fanzin tayfasından arkadaşlar da var. Bir nevi düşünsel bütünleşme.  Belki de sırf fanzin çıkarmak onlara iyi geldiğinden bunu yapma çabasına giriştiler. İyi de oldu, renk verdiler.

enis bergama fanzin çizim

Slender kadına bir tokat attı, konuşmuyor ama nasıl oluyorsa anlaşıyordu kadınla. Ve bir şey öğrendim o gün, çok gereksiz bir şey. Slender tahrik olunca kısalıyormuş. (Pavyon Hatırası)

Bu sayıda dikkatimi çeken önemli şeylerden biri, tek sayfalık öykülerin dilindeki sadelikti. Dolaysız anlatımları ve sözlerini söyleme noktasında hızlı çekilişleri sanki fanzinin tamamına yansımış gibiydi. Çizimleri ve yer verdikleri görsellerle sokaklara yeni yeni ısındıkları söylenebilir.

 

Metinlerini Sertuğ Kumru ve M. Kağan Will Şahinoğlu’nun paylaştığı ve çizimlerini Enis Bergama ve M. Kağan Will Şahinoğlu’nun üstlendiği PostPone Parody Fanzin’in ilk sayısını basılı halde şimdilik Eskişehir’de ve İzmir’de rastlamak mümkün. Eğer ille de okumak istiyorum derseniz PDFsi paylaşıma açıldı, isteyenler aşağıdan linkten indirip okuyabilir.

FANZİN: PostPone Parody Fanzin Sayı 1 (PDF indir)

Yorum bırakın