Basit Fanzin İle Zorlamasız Bir Söyleşi

Daha önceleri internet ortamından dünyaya yayılan şimdiyse A5’lere düşmüş Basit Fanzin, yürütücülerinin kafaları rahat olduğunda çıkıyor. Sağdan soldan buldukları resimleri, zorlamasız yazılarıyla karşımızdalar. Hoş bir tasarıma sahip olduklarını söyleyebilirim. Siz fanzinseverlerin gönlünden kopan çizim ve yazılarla gelecek sayılarında basit olanın güzelliğini tekrar tekrar anlatacaklar. Yakın zamanda 4. Sayılarını çıkarttılar. Hazır kafaları da rahatken onlarla söyleşelim dedik.

 

  • Bir fanzin neden var olur?

Bence; insanın doğasında olan şeyleri kaygısızca ve özgürce ifade etme isteğiyle çıkar. Benim hissettiklerimi paylaşmam ve bunu okuyan insanların hissettiklerini görebilmem bence güzel bir şey. Aynı şekilde fanzine yazı yollayan insanların duygularını ifade ettiği şekilleri başkalarının okuması görmesi ve buna karşın yorumlaması lezzetli şeyler diye düşünüyorum.

Yani özetle; içimizde kalan son insanlık damlalarından fanzin var olabilir.

 

basit-fanzin-oğul

  • Edebiyatın da artık bir ticari girişim sahasına dönüştüğü, dergilerin ahbap çavuş ilişkisi ile yürütüldüğü, deyimi yerindeyse edebiyatın bu “çamur çağ”ında fanzinlerin durduğu yer sizce neresi?

Lotus çiçeği desem tam açıklamış olabilirim herhalde. Benim gözümde ticari kaygılarla yapılan birçok sanat adı altında sanattan daha çok değerli fanzinler. Çünkü bir fanzini çıkarabilmek için emek harcayan insanların para kaygısı gütmeden saf duygularla kendilerini ifade edebilmesi, o bahsettiğim son insanlık damlalarıyla alakalı. Sevgiyle var edilen ve devam ettirilen şeylerin kirlenmeyeceğine inananlardanım.

 

  • Mottonuz “Hayat zaten basit, zorlaştırmasak ya?” ile iddia ettiğiniz bu kolaylığı size düşündüren nedir? Eğer hayat zaten kolaysa onu zorlaştıran insanoğlu bunu neden yapar?

 

Mottomuz tamamen insanlığın kafa yapısına karşı bir eleştiridir. Hayat, insandan daha güçlü bir enerjiye sahiptir. İster evrenin enerjisi değin ister yaratıcının gücü değin. Bizlerin hesaplayamadığı şeyleri başımıza getirir. O yüzden insanoğlu mantıksız bir canlıdır, hayatı zorlaştırır. İnsanın mantıklı olduğu bir hayat, bencilliğin ve hırsın olmadığı kolay bir hayattır. Birbirimizin üzerine basıp daha çok şeye sahip olmaya çalışmaktansa hep birlikte olup her şeyi paylaşabilsek neden kötü hayata sahip olalım ki? Basit bir örnek; afet durumlarında insanların nasıl birlikte hareket edip birbirine yardımcı olduğu gördük bu memlekette. Bunu suistimal edenler olsa da birlikte olmanın tadını biliyoruz az çok.

Mottomuzla insanın mantıksız oluşuna eleştiri hem de birbirinden kaçan insana rica eden bir çağrı var, anlayabilene.

 

  • Basit fanzin yola bir iskelet ekiple mi çıktı yoksa kemiklerini yoldan mı topluyor?

Basit fanzin aslında benimle aynı meslekten olan 3 arkadaşımı gazlamamla ortaya çıktı. Biz, dergilerde editörlük ve tasarımcı olan insanlarız. Bize sürekli “güzel değil” “o öyle olmaz” “bunu insanlar yanlış anlar” gibi sözler söylendiği için artık bıktık ve dedik ki sadece içimizden gelen şeyleri yaptığımız bize ait bir şeyler olsun. Ne bizim beğendirme kaygımız olsun ne başkalarının beğenme kaygısı. Tamamen tasarım ve yazılarla kendimizi ifade edelim ve bu bize göre nasılsa öyle olmalı dedik. Ve yola başladık 2016 yılının Şubat’ında. Sonraları arkadaşlarımın nadir katılımlarıyla ve benim ısrarcı tavrımla az da olsa devam ediyoruz. Bize maillerle katkıda bulunmaya başlayan insanlar bizleri nasıl sevindiriyor anlatamam. Bu fanzinde var olmak isteyen ve kendinden parçalar bırakmak isteyen insanlara her zaman açığız. Yazılar çizimler artar, sayfalar artar ve tadımız sevgimiz de artar.

basit-fanzin-karanfil

  • Fanzinin arka kapağındaki sorunun cevabını sizden duyalım. Kirlenmeden yaşamak basit mi?

Mottomuzu açıklamaya çalışırken dediğim gibi. İnsanlar mantıklı olabilirse kirlenmeden yaşamak da basit. Birlikte olup temizce yaşamak için daha güçlü olunca ne kirletebilir bizleri. Ama birileri daha fazla para kazanmak uğruna benim yediğimin içtiğimin genetiğiyle oynuyorsa, bana bir şeyler satabilmek için oksijenimi benden çalıyorsa nasıl yaşayalım? Bunu bana bize yapan da aynı bizim gibi insan değil mi? Kendi türünü kendi açlığı için yok edebilecek birinin mantıklı olduğuna inanmıyorum ben.

 

  • Bilirsiniz “Hayat futbola fena halde benzer.” Ve basit oynamak futbolun yazılmamış kurallarından sayılabilir. Basit Fanzinin doğum aşamasında bir futbol serbest çağrışımı yaşadınız mı?

Evet kısmen de olsa yaşadık. Lakin biz hayattaki o futbol takımında bireysel oynayanların takıma verdiği zararları fena halde eleştiriyoruz. “Herkes kendi kapısının önünü süpürse bütün sokak tertemiz olur” düşüncesini sadece birkaç komşu olarak belirlediysek o sokak temiz olamaz hiçbir zaman.

 

  • Basit Fanzinin yürütücüleri kimler ve fanzin nerede doğdu?

Bursa’da doğdu. Basit Fanzin’in yürütücülerinin çoğu ismini paylaşmak istemiyor çünkü medya sektöründe çalıştıkları için saçma ve mantıksız sıkıntılar yaşadılar daha önceden, şimdilerde de yaşamak istemiyorlar, saygı duyuyorum ama ben daimi yürütücüsü olarak Cengiz Yıldız, sürekli olarak elimden geldiğince Basit Fanzin’i ayakta tutmaya çalışacağım.

 

  • Dördüncü sayıya gelinceye kadar e-zine olarak issuu.com adresiniz üzerinden yayın yaparak devam ettiniz. Bildiğimiz kadarıyla ilk basımı Fanzin Apartmanı İzmir’de yaptı. Peki bu zamana kadar neden basma girişiminde bulunmadınız?

 

Açıkçası ilk başlardan beri basılı olarak çıkmak istedik ama çevremizde fanzini yayabileceğimiz ne birileri ne de bir yerlerin var olduğunu bilmiyorduk. Bir de tepkileri merak ettik, yapabiliyor muyuz, nasılız diye bakmak istedik. Hatta bize sosyal medyadan veya maille soran insanlara yollayamazsak mahcup oluruz diye korktuk açıkçası. Fanzin Apartmanı fanzini basınca umarım bizden isteyenler bize küsmemiştir. Bir aksilik olmazsa 5. sayısı basıp dağıtacağız valla çok heveslendik.

 

Teşekkür bu güzel röportaj için, çok sevindik. Umarım bu röportaj sayesinde fanzini duyan öğrenen insanlara da sevgi katabiliriz.

Basit Fanzin’in sayılarına ulaşmak için issuu.com adreslerini ziyaret etmeniz yeterlidir.

basit-fanzin-issuu

Yorum bırakın