Kritik: Uyanın! Mars’a Gidiyoruz (PDFli)

 

Yeni bir fanzin bizlerle, Mars Fanzin. Düşünce yazıları olması ile de beni çok sevindirdi. Şöyle içindekilere göz gezdirirken başlıklara bakınca ‘Sanırım bir psikanaliz metni beni bekliyor.’ dedim ve bununla ilgili bir düşünce yazısına da rastladım. Aynı zamanda edebi metinlerde de çocukluk örüntülerine rastlamak da çok mümkün.

mars fanzin çizim 2

Murat Menteş’in ‘Ruhi Mücerret’ romanından bir sözüyle selam çakıyor Mars ve onu okumaya başlıyorsunuz.

Volkan Kurşun’un şiirsel düz yazı metni güzel olmuş. Bir Anın Eteğinden Düşen Çöpler ve Şekersiz Çaylar metnini okudukça düşüncelerin meskun mahallinde toplanıyoruz’.

mars fanzin çizim

Son zamanlarda sosyal medyada rastladığımız olaylarla ve ‘ulan bu dünyada nasıl çocuk yetiştireceğiz’ diye kafamızı kurcalayan çocuk gelişimi konusu üzerinden hareketle ‘Çocukta Cinsel Gelişim‘i anlatan bir metine rastlıyoruz. Uzun yıllardır lisans eğitimimi kapsayan psikolojiyi ve bunun mimarlarından Freud’un adını görünce de merakla okudum yazıyı. Ancak kısa kalmış ki Cemile Dağdelen de bunu yazısında dile getiriyor. Biraz penis hasetinden bahsetmişken Oedipus’a girse azıcık da Lacan takviyesini verse daha dolu bir yazı çıkardı. Bir de şunu erkek-kız çocuk diye değil de oğlan-kız olarak kullanalım derim, hem mücadele ettiğimiz o cinsiyetçiliğe de bir tokat daha indirmiş oluruz.

Öte yandan sinema yazısında Metin Erksan’a, müzik yazısında ise Adamlar‘a rastlıyoruz. İkisi de güzel irdeleyeci yazılar olmuş.

Derviş Erol Taşdelen’in Sevginin Gücü şiiri de kısa ve öz olmuş. Standart bir konu olsa da bunu umursamadım ve ‘susuz çöllerde, göller yetiştirdik’ dedim.

Arkadaşların yolları açık olsun, ellerine sağlık. 3. sayıyı bekliyorum.

Sevgilerle

Mars Fanzin ile tanışmak isteyenler için PDF aşağıdadır.

FANZİN: Mars Fanzin Sayı 2

Yorum bırakın