Parçaların Bütünü: Buluntu Fanzin 4. Sayısı Raflarda

 

Şehrin sokaklarından topladıklarıyla bizlere, bir yapbozun kayıp parçaları gibi, bütünden hikâyeler sunan Buluntu Fanzin 4. Sayısıyla raflardaki yerini aldı. Geçen sayıda da karşılaştığımız gibi, yurtdışından da parçalar getiren Buluntu, bu sayısında da aynı şekilde karşımıza çıktı. Polonya, Almanya başta olmak üzere Ankara ve İstanbul’dan gelen nadide buluntularla bizleri sevindirdi.

Buluntu Fanzin 4_006 Buluntu Fanzin 4_025

Kapak fotoğrafı Polonya’dan, bir apartmanın dibinde bulunmuş, kuşkusuz bir hikâyesi var. Küçük notlar, fişler, biletler ve fotoğraflar… Hepsi, yaşanmışlıklarıyla bu sayıda toplanarak bizlere bir şeyler fısıldıyorlar. Özellikle bir tanesi var ki; dikkatimi ona yoğunlaştırmadan edemedim. Nazi döneminden kalma bir Polonya parası. Fanzini taradıktan sonra büyüterek baktım. Yetmedi, internetten arayarak renkli aslını görmek istedim. Ulaştığım görsellerde 1941 basımı olduğunu gördüm. Düşünsenize, belki de bu para bir SS subayının elinden çıkma veya Polonyalı bir Yahudi’nin harcadığı son para. Böylesi şeyleri düşünerek akla gelen onca kurgu içinde dönmek harika bir his.

buluntu fanzin 100 zyloti

Zaman içinde “Bulucu” kadrosunu da genişleten fanzin, Zeynep Sıla Demircioğlu yürütücülüğünde çıkmakta. Biliyorum, daha önce tanışmamış veya haberdar olmamışların oldukça hoşuna gitti. Bende bu vesileyle PDF’ini yazının sonuna eklemek isterdim ama kendileriyle yaptığım görüşme sonrasında, Buluntu Fanzin’in oluşum ve yayılım ruhuna aykırı olduğundan fanzini internet ortamından paylaşıma açılmamasını özellikle rica ettiler. Yani bu ne demek? Arayın ve bulun dostlar.

Kalın sağlıcakla

Fanzin Yürüyor!

Yorum bırakın