Joske Fanzin 2. Sayı Üzerine (PDFli)

Geçtiğimiz aylarda ikinci sayısı yayınlanan Joske Fanzin, Adana’dan yola çıkarak yurdun çeşitli yerlerine dağıldı. Meriç Görkem Özçelik’in çıkarttığı fanzin, gerek içindeki metinlerle, gerekse cut-up tekniğiyle kendisiyle tanışan veya tanışacak olan okurlar için güzel bir sayı hazırlamış diyebilirim.

Bu sayıda Nina Bric’in yanı sıra Levent Ak’da ilüstrasyonlarıyla yer almış. Zaten bu sayının kapağı da Levent’e ait. Sayfaları çevirdikçe Meriç Görkem’in metinleri haricinde, başka yazarların metinlerine, çevirilerine rastlamak bence hoş olmuş. İlk sayıda, neredeyse fanzinin tamamını Meriç Görkem’in yazdığını söylesem yanlış olmaz.

joske fanzin 2

Urska Lesnik’in The Mermaid And The Cat isimli şiirini Ufuk ve Sadık çevirmiş. Metin olarak güzel bir iş olmasına karşın Sloven şairin başka metinlerine ulaşmaya çalışsam da ne yazık ki bulamadım. Kedi üzerinden ortaya koyduğu metafor oldukça hoştu.

Fanzinde beğendiğim şeylerden biri de yazılar içindeki anlatımın rahatlığı. Özellikle Meriç Görkem’e baktığımızda, cümlelerini olduğu gibi ortaya koymaktan çekinmiyor ve bu tarzı da okuyucuyu, gerçek duyguyla temas noktasında bir yerlerde yollarını kesiştiriyor. Kısa Roman, Diyalog ve adının geçtiği başlıksız şiirler bunlardan bir kaçı.

Fanzinde yazan diğer yazarları saymak gerekirse, Ömer Yusuf Gül, Ömer Alkan, B.C. Demir, Ereğlili Mustafa ve Oğuzhan Kayacan olarak sıralanabilir.

Kısıtlı sayıdaki bu dağıtıma ulaşmanın zor olduğunu bilerek PDFsini aşağıya koyuyorum.

joske fanzin 2-2

 

FANZİN: Joske Fanzin Sayı 2 (PDF İNDİR)

Yorum bırakın