Fanzin Ruhuna Güzel Bir Ateş: Nâra Fanzin (PDFli)

 

Nâra Fanzin’in ilk sayısını geçtiğimiz sene elimize almıştık. İzmirCon için iletişime geçip daha sonra aynı dertlere sahip olduğumuzu keşfettik. O günden beri dirsek temasımız devam ediyor. Yakın zamanda dördüncü sayılarını çıkaran fanzin ekibi bu işi Antalya’dan sürdürüyorlar. Kısıtlı imkânlar ile bir yerlere ulaşmaya ve dertlerini anlatmaya uğraşıyorlar.

Nâra Fanzin önceki sayılara göre birkaç değişime gitmiş bunlardan ilk göze çarpanı tabi ki baskı şekli. A4 baskı boyutundan A5 baskı boyutuna geçen fanzin, şahsi düşünceme göre bu şekilde daha iyi olmuş. Tasarımsal açıdan birkaç ufak detay ekleyen Nâra Fanzin bu sayısı ile yine güzel bir iş çıkarmış.

 

“Göğün endamında atılan her nâra sessiz ahengidir yeryüzünün.”

Özlem Eylül Öz

Fanzin içerisinde en çok dikkatimi çeken şeylerden biri tabi ki şiirler. Bu konuda belirli bir çıtaya sahipler gerçekten. Birbirinden farklı tarzlarda birçok şiir okuyabilirsiniz. Özlem Şekir ve Nuri İbrahim Karabudak’ın şiirleri benim öncelikle dikkatimi çeken işler oldu.

Şiirlerden öte öykü, inceleme ve denemelere de yer verilmiş. Akıl Kırıntısı öyküsü ile Ecren Başkurt güzel bir iş çıkarmış. Üzerinden biraz daha çalışsa çok daha iyi olacağını düşünüyorum ama okurken keyif aldığımı saklayamam. Üç sayıdır devam eden Erdem Akbulut’un yazdığı Hafıza isimli öykü bu sayıda da devam ediyor. Önceki sayılarda yer alan öykünün devamını karekod ile hikâyenin başına eklemişler. Çok zekice bir hareket olmuş. Böylece önceki sayıya ulaşamayan insanlar bir şey kaybetmeyecekler.

Bir bilimkurgu hayranı olarak fanzin içerisinde Margaret Atwood’un yazdığı Damızlık Kızın Öyküsü üzerine bir inceleme görmek beni mutlu etti. Margaret Atwoodûn hayatına dair bilgilerde içeren yazı, diziyi ve kitabı bir arada incelemiş.

Fanzinde yer verilen yazılardan biri Didem Madak üzerine yazılmış. Şiirleri ile yaşamı üzerindeki örtüşmeyi ele alan yazı insanı tam olarak gerektiği gibi huzursuz ediyor. Yazı için Esra Demir’e teşekkür ederim. Fanzin yine Didem Madak tarafından yazılmış bir şiirler son buluyor.

 

Kalbimin doğusunda bir yalan dünya vardı.

Okyanusları mavi olmayan.

Didem Madak

 

Daha nice sayılarda görüşmek üzere.

Fanzin Yürüyor!

Şehrin adabına uymadan, adama kul olmadan.

Efendileri peşine takıp ardına bakmadan…

 

FANZİN: Nâra Fanzin 4. Sayı (PDF İNDİR)

Yorum bırakın