Direnenlerin Fanzini No Pasaran’la Söyleşi

Fanzin kültürünü içerik olarak tam anlamıyla yansıttığını düşündüğüm No Pasaran Fanzin’le tanışın! Fanzinleri dergilerden ayıran en büyük özelliği kâr amacı gütmeden anlatmak istediklerini özgürce iletmesidir. No Pasaran Fanzin’in kapağını çevirdiğinizde hedeflerini ve savunduğu düşünceleri açıkça görebilirsiniz. Fanzini okumayı bitirdiğimde ister istemez bakış açım değişti. Çevremde yaşanan olayları, kadınlara karşı olan şiddeti, eşitliği, insan haklarını sorgulamaya başladım. Fanzinleri bu yüzden seviyorum. Okuduktan sonra illa ki bir şeyler katıyor insana. Bu yüzden No Pasaran Fanzin’in yoluna emin adımlarla devam etmesini diliyorum. Gelin birlikte No Pasaran Fanzin’i yakından tanıyalım! Keyifli okumalar…

1) Fanzin adının “No Pasaran” olmasına nasıl karar verdiniz? Bu karar kesinleşmeden önceki fanzin adları nelerdir?

Öncelikle No Pasaran’ın ne anlama geldiği ve tarihçesi ile başlayayım. ‘No Pasaran’, İspanyolca ‘Geçit Yok’ anlamına gelmektedir. İspanya iç savaşında faşist Franco diktasına karşı İspanyol partizanlarının kullandığı slogandır. Daha sonra bütün devrimcilerin kullandığı bir slogan hâline gelmiştir. Ancak ben asıl olarak Carlos Mejía Godoy’un No Pasaran şarkısından esinlenerek bu adı seçtim. Bu karar kesinleşmeden önce adını ‘Devrim’ koymayı düşündüm ancak ülkenin içinde bulunduğu siyasi durumu göz önünde bulundurarak bu keskin ve anlamlı isimden vazgeçtim.

2) Neden fanzin çıkarmak istediniz? No Pasaran Fanzin nasıl ortaya çıktı?

Hepimiz alkol masalarında, arkadaş buluşmalarında ve hatta aile ziyaretlerinde bolca memleketi kurtarırız; bir şeylere karşı geliriz ya da destekleriz, kimimiz sisteme ve düzene karşı çıkarken kimimiz her devrin adamı olmaktan ödün vermez… Konuşulan her şey o masada kalır, değiştirmek için hiçbir şey yapmaz. “Söz uçar, yazı kalır.” düşüncesinden yola çıkarak bir şeyler yapmaya karar verdim. Daha önceden de Sopalı Pankart fanzini takip ediyordum. Özellikle ücretsiz yapmaları beni bu işi fanzin olarak yapmaya daha çok itti. Toplumun her kesiminin okuması adına sermaye düzenine karşı tepkimizi koymak için bu işi ücretsiz fanzin şeklinde yapmaya karar verdim. Fanzin yapmaya 4 arkadaş ortak karar vermiştik, benim bazı takıntılarımın (yazıların zamanında bitirilmesi gibi) olması sebebiyle arkadaşlarımla yapmaya devam edemedim ve kendi fanzinimi çıkartmaya karar verdim. Çevremdeki arkadaşlarımın da desteğiyle bu yola başkoydum.

3) “Biz No Pasaran Fanzin olarak … düşünceye karşıyız!” diyebileceğiniz bir düşünce biçimi var mı?

Biz No Pasaran Fanzin olarak; bu sermaye düzenine, faşizme, emperyalizme, ırkçılığa, burjuvaziye, milliyetçiliğe, yobazlığa, geri kalmışlığa, gençlerin sırf düşünceleri yüzünden katledilmesine, devlet terörüne, iktidar dayatmalarına, sırf patronların çocukları yurtdışında okusun diye işçilerin somürülmesine, bilim ve eğitim düşmanlarına, şiddetin her türlüsüne, maden işçilerinin göz göre göre ölmesine izin verenlere, bağımsız sanat yapmak isteyenlerin tutuklanmasına, tiyatroların kapatılmasına, okulların yakılmasına ve basın özgürlüğünü gasp edenlere karşıyız.

4) No Pasaran Fanzin’de savunduğunuz düşünce biçimi ve sizi tanımlayan özellikler nelerdir?

No Pasaran Fanzin’de savunduğumuz düşünce, Türkiye’de sol görüş olarak adlandırılıyor. Ancak biz spesifik olarak bir düşünceye ait olmamak ile birlikte marksist ve komünist düşünceyi kendimize yakın görüyoruz. Iktidar ve yönetimlerin, sermaye sınıfının değil işçi sınıfının olmasını destekliyoruz.Rengi, ırkı, dili, dini farklı diye hor görülüp zulme uğrayanların haklarını savunmaya çalışıyoruz. Bizi tanımlayabilecek en önemli özellik halkın ta kendisiyiz biz. Saraylardan, konaklardan, villalardan çıkmayanların aksine halkın ta kendisiyiz. Işçiyiz, köylüyüz, emekçiyiz, öğrenciyiz, öğretmeniz, küçük esnafız, İstanbul’un ara sokaklarında top oynayan çocuklarız; uzun lafın kısası biz No Pasaran Fanzin olarak halkın kendisiyiz, sesiyiz.

5) No Pasaran Fanzin olarak hedefleriniz nelerdir?

No Pasaran Fanzin - Fanzin Apartmanı - Umut Çanak - Mikrooplazma
No Pasaran Fanzin

No Pasaran Fanzin olarak en büyük hedefimiz ve hayalimiz insanlara bir şeyler öğretmek, okuma alışkanlığı kazandırmak, empati kurmalarına yardımcı olmak. Öyle çok büyük bir hedefimiz yok, bir insana tek bir harf bile öğretmişsek biz hedefimize ulaşmışız demektir. Tabii kendimizi sınırlamamak ve yeni hedefler koymak zorundayız. Uzun vadeli en büyük hedefimiz, dünyanın bütün halkları ile iç içe geçerek bu fanzini tüm dünya halkları ile beraber çıkarıp, her dilde her ülkede okumak ve okutturmak. Çünkü biliyoruz ki sıkıntı asla ve asla sadece iktidar partisi değil tüm dünyanın içinde bulunduğu kapitalleşme sorunudur. Marx bu konu ile ilgili “Proleteryanın(işçi sınıfının) zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri yok, kazanacakları bir dünya var. Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!” demiştir. Bizim de en büyük hedefimiz budur.

6) No Pasaran Fanzin’e içerik göndermek isteyenlere söylemek istedikleriniz nelerdir?

İlk sayımızda böyle bir içeriğimiz yoktu. Ancak bundan sonra çıkacak sayılarda böyle bir bölümümüz olacak. Her sayıda bizlerin belirleyeceği konular hakkında maksimum 700 kelime olmak şartı ile şiir, deneme, hikâye ya da düz yazı şeklinde yazılarını bizlere ulaştırabilirler. Herhangi bir dine, siyasi partiye ve kişiye hakaret edilmediği sürece bir sıkıntı yoktur. Bu sayıda ki konumuz “Hayalinizdeki Dünya.” . Herkesten hayallerindeki dünyayı yazıp bize göndermelerini bekliyorum.

7) Fanzini hazırlarken zorlandığınız durumlar oldu mu?

Zorlandığımız konular tabii ki oldu. Belki de zorlandığımız için seviyoruz bu işi yapmayı. Ağırlıklı olarak hangi konular hakkında yazı yazacağımı seçmekte zorlanıyorum. Hakkında yazılacak, çizilecek, konuşulacak o kadar konu var ki… İlk başlarda tasarım ile ilgili zorluklar yaşadım ancak daha sonra bir arkadaşımın yardımı ile bu sorunu çözdüm, sağolsun. Her baskıdan önce maddi anlamda bazı sıkıntılar yaşamıyoruz dersem yalan olur. Yakınmak istemiyorum asla. Zorlukları ile seviyoruz bu işi. Zorluk olmadan devrim olur muymuş zaten? Zorlanıyoruz ancak en önemlisi pes etmiyoruz, bıkmadan usanmadan yürüyoruz kendi yolumuzda.

8) Genel olarak baktığımızda bazı fanzinlerin ücretli olarak okuyuculara sunulduğunu görüyoruz. No Pasaran Fanzin neden ücretsiz, bundan sonraki sayılarda da ücretsiz olarak sunulmaya devam edilecek mi?

Aslında bu sorunu cevabını 2. Sorunun cevabında vermiştik. Toplumun her kesiminin okuması adına, sermaye düzenine karşı tepkimizi koymak adına ücretsiz yapıyoruz. Bazıları, “En azından maliyetinizi çıkartın, 1 liradan verin nolacak 1 liradan diyor.” Ancak ben o kadar insan tanıyorum ki sırf 1 lira vermek istemediği için okumayacak olan… Dediğimiz gibi biz razıyız, her şeyini üstleniyoruz, bu kapital sisteme bir nevi kafa tutuyoruz ve tek beklentimiz sadece okunmak. Bundan sonraki sayılarda da ücretsiz olarak sunmaya devam edeceğiz.

9) Okuyucuların No Pasaran Fanzin’e ulaşabileceği iletişim adresleri nelerdir?

E-Posta: nopasaranfanzin@gmail.com
Twitter: @nopasaranfanzin

10) No Pasaran Fanzin olarak okuyucularınıza iletmek istediğiniz mesajlar nelerdir?

Pasaran Fanzin olarak okuyucularımıza Grup Yorum’un “Dünya halkları kardeştir.” şarkısından bir kesit ile mesaj vermek istiyoruz; “Bütün dünya halkları kardeştir; dil, kültür, renk değil emek yücedir. Bu dünya bizim onlara kalmayacak, selam dünya halklarına.” Mesajımız gayet açık, kısa ve net. Bizleri takip etmeye devam edin.

Okumak ve incelemek isteyenler için: No Pasaran Fanzin: 1. Sayı (PDF)

Yorum bırakın