Suadiye Fanzin Buluşması 28 Ekim 2017

 

Suadiye’de bir sokak, yoldan geçenlerin ilgisiyle birlikte, bir fanzin buluşmasına tanıklık etti. Kimileri masa boyunca uzanan fanzin ve fankitleri gözleri ile süzerek anlamaya çalışırken; kimileri fanzinlere dokundu, onlar hakkında sorular sordu ve hatta bazılarını sahiplenip hayatlarına kattılar bile! İstanbul’da henüz sürekliliğini tam olarak sağlayamamış olan fanzin buluşma sayılarının arttırılması dileklerimizi bir kenara bırakarak, hemen olay gününe geçelim!

Öncelikle, Fanzin Kültürü’nün yakından tanıdığı “kolaj” çalışma tekniğine değinen Zeynep YILDIRIM, ana hatları ile bilgileri bizlere sundu. Tabii ki bu bilgi aktarımına ayrılan vaktin az olmasından yakınanlarımız olabilir ve bu sebeple aklımızda bir parıltı belirdi: “Neden bir kolaj atölye etkinliği düzenlenmesin ki?” Aklımızda beliren bu parıltıyı en kısa sürede hayata geçirme niyetindeyiz.

Sonrasında ise “Analog Kültür” hakkında oldukça keyifli ve aydınlatıcı bir söyleşiyi gerçekleştiren Cüneyt Yalçın Naçar, Esma Yalçın Naçar ve Timur Danış bizleri karşıladı. Analog Kültür’ün belirli hatlarına değinebildiğimiz kadar değindik ve aslında bu kültür için daha bir çok söyleşinin yapılabileceğini gördük.

Ardından; çeşitli fanzinler ve onların yaratıcıları bizleri karşıladı. Kendi fanzinlerini ana hatlarıyla tanıtırken, tam da fanzincilere yakışan samimiyet ve özgüvenle açıklamalarını yaptılar. Bu konuşmaları dinleyenler, aslında “Yürüyen Fanzin”in ayak seslerini duyduklarının farkındaydılar. Evet, fanzin yürüyor! Ben bunu gördüm/duydum!

Son olarak; Kaos Çocuk Parkı’ndan Lokman Kurucu; yeraltı edebiyatı, fanzinde ulaşılabilirlik ve bu işlere insanların bakış açılarını açıklayarak bizleri selamladı. Bunun yanı sıra; Kaos Çocuk Parkı ve gerçekleştirdikleri etkinlikleri de bildirerek, faaliyetleri hakkında da bilgileri bizlere ilettiler!

Ruhu taze insanların, fanzinde birleşen fikirlerinin izlendiği bu etkinlikte; daha fazlasını isteyen gönüllere sahip olduk. Bu gibi buluşmaların bizlere önayak olması gerekmekte. Fanzinler kaynaşmalı ve kendi içerisindeki kültür potansiyelini de artık daha yukarılarda açığa çıkarmalı!

Etkinlik günü ile ilgili video klibe aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

Fanzin yürüyor!

Yorum bırakın