SON KORKUSUZ: BAL PORSUĞU FANZİN

 

Sosyal medya yeni işler, yeni yüzler aramak için son zamanlarda gayet kullanışlı. Birçok fanzin sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanıyor. Yaptıkları paylaşımlar hem gelecek sayılardan haberdar ediyor hem de yeni işlerini kısa kısa paylaşıyorlar. Yakın dönemde sosyal medyada görüp dikkatimi çeken bir fanzin vardı. Elime ulaşmasını heyecanla beklediğim güzel işlerden biriydi; Bal Porsuğu Fanzin.

Niçin yazıyor ve çiziyoruz

Varoluşun gerçekliğiyle savaşmak istiyoruz

Umudu hissetmek istemiyoruz

Umudun kendisi olmak istiyoruz”

sözleri ile karşılıyor Bal Porsuğu bizleri, sonraki sayfalar ise bu bahsin kanıtlarını ortaya koyuyor.
Bal Porsuğu Fanzin ile sizler için biraz dertleştik.

Merhabalar!

  • Bal Porsuğu neden ve nasıl ortaya çıktı?

Biz lise arkadaşları olarak bir yerlere bir şeyler yolluyorduk, uğraşıyorduk. Dedik biz niye fanzin yapmayalım, bu şekilde aktarmayalım uğraşlarımızı. Tarih verdik. Sözleştik. Sonraki adım ise isme karar vermekti. “cuga” gibi isimler düşündük sonra niye “bal porsuğu” olmasın diye de bir tartışma başladı. Kendi kafamızda yaşadığımızdan bir gün çekip gitme ihtimalimiz olduğundan ve aslında pek bir gayemiz de olmadığından kendimizi bal porsuğuna benzettik. He bir de bal porsuğu iyi saldırıyor. Bir yerlere salça oluyor. Bizde belki siyasal olmasa da bir yerlere değdiririz diye düşündük.

  • Bal Porsuğu Fanzin’i tanıtan giriş yazısında “Umudun kendisi olmak istiyoruz.” gibi iddialı cümleler var. Bal Porsuğu Fanzin diğer örneklerden farklı bir arayışta mı?

Aslında her telden olmak istedik. Bu biraz farklı bir arayışta olduğumuz anlamına geliyor mu gelmiyor mu bilmiyoruz. Fakat sokaklarda umudun tükenmekte olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden umudun kendisi olmamız gerektiği gibi bir hissiyata büründük, ama hala tam olarak gerçek gayemizi bilmiyoruz. Umudun kendisi umarız oluruz. Olamasak da, olamayacağımız anlamına gelmiyor. Umudu her telde olmakta bulduk. Ortaya sunulan eserler bir orkestra kıvamında farklı enstrümanların ahenkli sesi gibi farklılıklarımızın doğurduğu güzellikler ile dolu. Umut farklılıklardaydı bir nevi.

  • Peki diğer örnekler sizce sokakları anlamıyor mu? Yoksa sokakları cam kenarından gördükleri kadar mı yansıtabiliyorlar? Bal Porsuğu sokağın neresinde?

Hayır tam olarak bunu demek istemedim. Herkes penceresinden sokağı bir şekilde anlıyor. Bizim penceremizden de elbet belli şekiller gözüküyor. Bizden bazıları sokağın içinde, bazılarımız köşeden izliyor. Net olarak sokağın içinde ya da dışındayız diyemeyiz hep bir yerlerdeyiz dememiz daha doğru olur.

  • Bal Porsuğu Fanzin’i okuduğum zaman çoğunlukla şiirlerden oluşması dikkatimi çekti. Genel olarak şiir üzerine mi devam edecek yoksa gelecek sayılar içerisinde bizi “Kalleş” gibi öyküler karşılayacak mı?

Aslında elimizden geldiğince karma yapmaya çalıştık ama bu sayı şiir ağırlıklı oldu. Böyle devam etmeyecek. Gelecek yazılara ve çizimlere göre şekillenecek. Yani illa ağırlıklı şiir olsun demedik. Daha fazla öykü ve karikatür olması bizim için daha güzel olur.

  • Peki tüm bunlar neden fanzinde toparlandı? Fanzin Bal Porsuğu için ne ifade ediyor? Birbirlerini tamamlıyorlar mı? Yoksa orada bile kuytuluklar arıyorlar mı?

Tüm bunlar kafamıza göre rahatça içimizi dökebilmemiz için fanzinde toparlandı. Fanzin tahminimizce bal porsuğuyla birbirilerini tamamlıyor gibi, ama öyle de olmayabilir. Biz tezatlıklarımızla varız. Bal porsukları da öyle.  Belki birbirimizle bile savaşıyor olabiliriz.

  • Noktalama işaretleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Herkesin kafasına göre takılabileceğini düşünüyoruz. Biz de kafamıza göre takılıyoruz. İsteyen noktalama kullanır, isteyen kullanmaz. İsteyen büyük harf kullanır, isteyen kullanmaz. O tamamen yazarın kişisel tercihi.

  • Sonraki sayılar ne zaman bizlere bulaşacak? Bal Porsuğu’nun bir yayımlanma aralığı var mı?

Aslında biz başta aylık olarak düşündük, ama üniversite alışma süreci falan derken baya boşladık. Aylık dersek yalan olur. Bütçemiz izin verdikçe sizlere bulaşacak ya da sanaldan gelecek, ama bir şekilde gelecek. Tam bir aralık vermemiz doğru değil.

  • Bal Porsuğu’nun son olarak bize söylemek istedikleri var mı?

Emeğinizi, çabanızı takdir ediyor ve sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bir şekilde bir yerlerde buluşmak dileğiyle. Burak abimize sevgiler.

Bal porsuğu fanzine teşekkür ederim. Yolunuz açık olsun.

Fanzin Yürüyor!

 

Yorum bırakın