Serkeş Fanzin’e Erken Veda (PDFli)

 

Geçtiğimiz aylarda elimize Eskişehir kargosuyla ulaşan ve hayli ilgimizi çeken bir işten bahsetmek istiyorum, Serkeş Fanzin’in 4. sayısı. Mayıs ayında çıkan sayılarıyla ilk olarak Ankara Comics and Art Festival’de yerini alan, bu yolla heves ve cesaretleri artan fanzini görmenizi ve okumanızı tavsiye ederim. İzninizle bu sayıdaki yazılardan bahsetmek isterim.

“Görüyorum ve Artırıyorum” yazısıyla Alican Arıcan, çağımızda hikâyenin önemi üzerine iyi bir tespit kaleme almış. Reklamcılık üzerinden anlattığı ve temas ettiği durumlar gerçek durumlar üzerinden anlatıya katılmış. Hayli hoş bir deneme yazısıydı.

Ozan Bilaloğlu’nu yazısında ise türküler ve Neşet Ertaş konu edilmiş. Yerli ezgilerin bizler için önemini önceleyen yazısında, bu toprağın müziğinin bizi en iyi anlatan eserler olduğunun altını çizmiş. Yazının diğer bir ilgi uyandıran tarafı ise yazarın Neşet Ertaş üzerinden babasıyla kurduğu özdeşlik. Bir okur olarak, değişen dünyada farklılaşan yaşam alanları ve gelen yeni nesillerin anlatılan durumları yakalama olasılığı geldi aklıma. Belki de değişen zaman ile bu anlatıları ıskalamak yeni çağın bir sonucu. Bunu hep birlikte göreceğiz.

Milli Manşet ise son derece keyifli bir yazı. Gazetelerin spor manşetleri üzerine bir eleştiri yazısı aslında. Hepimizin bildiği, ülkeler üzerinden çeşitli klişeler kaleme alınmış ve bu deyişlerin geldiği yerler, hatta ön yargılardan bahsedilmiş. Selim Bilen’in bu yazısını okumadan geçmeyin, hayli keyifli.

“Bölüm-2 Ay’ın Karanlık Yüzü” isimli yazıda ise Atilla Ekrem Genç, hoş anlatısında ilginizi çekeceğini düşündüğüm diyaloglar hâkim. Sorgulayıcı, yer yer içinizde farklı noktalara parmak basacak bir metin. Sona doğru dramatik yönü artan bu yazının 3. bölümünü merakla beklediğimi söyleyebilirim.

Serkeş Fanzin’de dikkat çeken çizimlerin de olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle Kaan Bilaloğlu iyi iş çıkarmış.

“Devam sayılarını dört gözle beklediğimizi buradan kendilerine iletiyorum” derken fanzinin yürütücüsü Fevzican Çelik’in Serkeş Fanzin’in artık çıkmayacağını ve faaliyetlerine hâlihazırda çıkmakta olan Olgun Ruhlar Fanzin’de devam edeceklerini söylemesi beni üzdü. Son sayısını okumanız için PDF olarak ekliyorum. Umarım yeni işlerde okuma şansımız olur. Kalın sağlıcakla.

Fanzin Yürüyor!

FANZİN: Serkeş Fanzin Sayı 4/SON SAYI (PDF İNDİR)

Yorum bırakın