Seni Sen Anlat: Kendin Yap! (PDFli)

Her gün daha da çok artan tek sesliliğe karşı elimizde ne varsa fırlatarak hayatta kalmaya çalışan beyinlerimizle bir şeyler yapma derdindeyiz. Piyasalaşan, maliyet ve karlılık marjı arasında gidip gelen, üretim için sponsor ve reklam dilenmek zorunda bırakılan bir sanat algısı.. Sıradan insanların bir şeyler yapması, kendini ifade etmesi adeta bir marjinallik. Tam bu noktada 23-24 Aralık tarihlerinde İnfial‘de gerçekleşen bir etkinlik ve hemen akabinde çıkan fanzinden söz etmek istiyorum.

Düzenlenen Kendin Yap (Do It Yourself) Propaganda Şenliğine alternatif kültürden bir çok grubu ve fanzini bir araya getiren sıkı bir etkinlik oldu. Özellikle düzenlenen etkinliklerle “karşı koyuş” kültürünün nasıl ve hangi araçlarla örülebileceğini gösteren, öğreten oturumlar yapıldı.

kendin-yap-şenliği

Etkinlikte öne çıkan işlerden biri de kuşkusuz bu şenlik için hazırlanan fanzindi. Do It Yourself duruşunun bir belgesi niteliğinde olan bu derleme daha ilk girişte kendinde şöyle bahsediyor.

Zaman içinde alt kültürlerle özdeşleşen veya kapitalizm tarafından belli bir kesimden tüketiciyi sisteme entegre etmek için bir terapi ürünü olarak sunularak absorbe edilen D.I.Y. politikası bizim için anarşist pratiğin başlıca ilkelerinden birisidir.

Fanzinin devamında anarşizmin Do It Yourself olayına bakışında kuvvetli şekilde araç-amaç ilişkisinin altını kalınca çiziyor olsa da  grafiti, pankart, sinema ve alternatif yayınların, bireyin kendi imkanlarıyla üretiminin yollarını anlatan sayfalar, uygulamalara ve yapılan işlere dair küçük örnekler de sunuluyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler aşağıdaki linklerden bakabilir. Özellikle etkinlik linkinde yayınlanan paylaşımlar merak ettiklerinizi kavramada size yardımcı olacaktır. Sayfa sonunda yer alan PDF’yi indirerek fanzini elde edebilirsiniz. Hele ki Fanzin Apartmanı’nın yaptığı gibi çoğaltıp fanzin noktalarına bırakırlarsa tadından yenmez.

Etkinlik Linki

İnfial Mekan

FANZİN:Kendin Yap Propaganda Şenliği (PDF indir)

 

Yorum bırakın