Meczup Fanzinle Falanlar Filanlar

 

Hayat bize oyunlar oynamaz, bizler milyonlarca senaristle birlikte yaşarız

Yeni çıkan fanzin haberleriyle mutlu oluyorum. Seslerin çokluğu, titreşimler içindeki tonlar kuşkusuz okuyanın zihninde yeni soru işaretleri ve ünlemler uyandırıyor.  Böyle olması güzel.

Van’dan bize seslenen bir Meczup‘dan bahsetmek istiyorum sizlere. Taşra muhabbeti yapmayacağım ama fanzinlerin başka şehirlerden, özellikle genelde dağıtım bile yapılmayan yerlerden bizlere ulaşması bence anlamlı ve destek verilmesi gereken bir konu. Daha çok yayılmalı ve tanışılmalı. İlk sayıları 22 Ekim’de gerçekleştirdiğimiz fanzin günü için geldiğinde özellikle Emrah’ın her zaman yapmak istediği, ara ara beynimin etini yediği bir baskı dizaynıyla karşılaştım, beni çeken ilk o oldu. Bir A3 sayfaya katlamalı basılan Meczup şu hayatın falanları, filanları malum diyor ve o rotada yazıyor. Kendileriyle olan görüşmemde fanzin dağıtımı ve yeni fanzin noktaları meydana getirme çabası içinde olmaları beni ayrıca sevindirdi. Yayılmalı… Gerçek edebiyatın ruhu bu.

meczup-fanzin

Metinlerde ise bir çeşitlilik var. Farklı yazarların kalemlerine yer vermek fanzini tek tip bir dilden uzaklaştırır, bu durum Meczup’ta bir zenginlik katmış.  Bir metinde Çiroz Adem ve GPKÇÇD derneğinin kapısından içeri girip “ustalar bazen; çıraklar her zaman haklıdır” diye slogan atarken hemen yan tarafında işgale uğramış bir ülkenin delikanlısının deliliği üzerine dörtlükler okuyorsunuz. Sayıklamalar duyuyorsunuz kulağınızda. İşte katkı koyanlar Ubeydullah, Kuzey Genç, Ridwan, Orhan Batuhan Akgül, Zeki Altın, Kaan Çapkın, Mete Almalı.

 

meczupfanzin@gmail.com

meczupfanzin.blogspot.com.tr

 

Yorum bırakın