Karaburun’daki Furma Ekolojik Yaşam Çiftliği Fanzine Yer Verecek – Elif Şeyda Doğan

fafotot

Karaburun’da bir şeyler oluyor. Sakin bir sayfiye yeri olmasının yanısıra İzmir’in yarımada ilçesi olan Karaburun’un tertemiz denizi bir şeylere şahit oluyor.

Tüketim sistemi içinde bulunmaktan rahatsızlık duyan Şadan Tütüncü çokuluslu bir şirkette finans müdürlüğü yaparken seneler önce bunu istemediğini fark etti. Ama öyle birden olmadı bu. Masanobu Fukuoka’dan etkilenerek doğal tarıma merak saldı, alternatif bir yaşam içinde yüz yırmı yaşına kadar bastonsuz yaşamayı hedefledi ve önce zihninde bunun felsefesini oluşturdu. Şimdilerde acayip tatlı köpeğiyle birkaç senedir kurguladığı bu hayatın içinde yaşıyor. Komün hayatı olmaktan ziyade bir kolektif ekoköy fikrine yakın duran çiftlik, şimdi binlerce ağaçlı bir gıda ormanı kurarak sürdürülebilir yaşama kucak açmayı hedefliyor. Gönüllülerinin yanısıra Karaburun’a gelen turistik gezilere ev sahipliği etmeye de hazırlanan çiftlik, tahmin edebileceğiniz gibi fanzin apartmanının yer alması gereken bir mekan.

bobo

Daha önce gelip kalan, gönüllü olarak tarımda çalışan, gerekirse çivi çakan ya da eline ne iş gelirse yapan birçok insana da ev sahipliği yapmış olan hayal ettiğimiz yaşam alanına gittik, aklımıza ne gelirse sorduk. İstediğimiz cevapları da aldık diyebiliriz.

Bu kadar kolektif bir yaşamdan bahsederiz de içinde fanzini barındırmaz mı? Bunu da sorduk. Anlattık, dinledik. İleriki zamanlarda kendini sürekli kendini geliştirmek üzerine bir süreç içinde yaşanan Furma Ekolojik Yaşam Çiftliği, fanzin apartmanına yer vermeye hazırlanıyor. Yeni bir fanzin apartmanı noktasının, İzmir’in bir ucuna, tam da kolektif, bağımsız, doğal yaşamın, sistemin içinde ayrı bir sistemi yaratan insanların arasında kurulması için biraz daha bekleyip neler olacağını görelim.

Yorum bırakın