Los Angeles Fanzin Festivali 2017

melike palaz fanzin apartmanı

Bu yıl 6.sı düzenlenen Los Angeles Fanzin Festivali, California Market Center’da gerçekleştirildi. Duyuruları ocak ayında başlayan ve uzun süredir hazırlıkları yapılan etkinlikte 200’den fazla fanzinci masa açtı ve katılım oldukça büyüktü. Los Angeles’ta DIY ve Punk kültürüne büyük katkısı olan bu festivali zaten fanzinciler dört gözle bekliyorlardı. Bu festival kendilerini gösterebilmek adına büyük bir fırsattı!  Etkinlikte masa açmak onlara hem fanzinlerini tanıtma hem de diğer fanzincilerle iletişime geçip farklı kafaları görme imkânı sunuyordu. Zaten festivalin amacı da tam olarak bu!

los angeles fanzin fest 1

Ayrıca festivalde etkinliğin logosunun basılı olduğu çanta ve tişörtlerin satışı yapıldı ve afişleri Paradise Khanmalek tarafından tasarlandı. Khanmalek’in görsel hakkında söyledikleri aynen şöyle:

‘’Broşürdeki kadını, Los Angeles Fanzin Festivalinin, eserleri yaygın medya, edebiyat ve sanat dünyasında kabul görmeyen siyahi kadınlar için ne kadar büyük bir mekân olduğunu anlatabilmek için özellikle siyahi çizdim. Onu gece çalışırken çizdim çünkü birçok insan gündüz çalışıp akşam eve geldiklerinde kendilerini tutkularına adıyorlar.’’

la zine fest tshirt1 la zine fest bag la zine fest tshirt2

Etkinlik, fanzin çıkaran herkesi destekliyor ve katılımın artması için uzun süredir reklamları yapılıyor. Kuşkusuz bu, bağımsız yayıncılar için oldukça önemli. Etkinlikte fanzincilerin tarzlarını, fanzinlerin içeriklerini anlatmak ve çeşitliliğini göstermek için çeşitli röportajlar yapıldı. İşte onlardan birkaçını sizler için seçtik.

los angeles fanzin fest2

 

 

FANZİNCİNİ TANI: LE TEA LEAF & THIRD WOMAN PRESS

İnsanların fanzinleriniz hakkında bilmesini istediğiniz neler var?

Fanzinlerimin çoğu mitolojik incelemelere ve Asyalı Amerikalı insanların tecrübelerine odaklanıyor. Aynı şekilde, benimle aynı masayı paylaşan Third Woman Press’de siyahi kadınların yazılı ve görsel anlatımlarından oluşan bölümler paylaşıyorlar.

LE TEA LEAF & THIRD WOMAN PRESS2LE TEA LEAF & THIRD WOMAN PRESS1

Neden Los Angeles Fanzin Festivaline katılmayı istediniz?

LAZF, fanzin etkinlikleri ve topluluk buluşmaları arasında favorim; fanzin üretimi açısından, fanzinler hakkında konuşmaya oldukça istekli olan bir okuyucu kitlesinin yanında içerik ve konu bakımından oldukça fazla çeşitlilik var. Katılımcılarla ve fanzincilerle en iyi ve en değerli sohbeti bu etkinlikte yaptım.

Yaptıkları işler size ilham kaynağı olan üç fanzinci kimdir?

Ellan Bae, Tony Hoang, Elise Bernal

 

FANZİNCİNİ TANI: DONUT

İnsanların fanzinleriniz hakkında bilmesini istediğiniz neler var?

Fanzinlerim genel olarak karalamalardan oluşuyor. Paylaşmak istediğim fikri düşünen ya da yaşatmak istediğim deneyimi izleyen insanları çiziyorum. Biraz utangaç olabilirim bu yüzden donut olmak bana kendi kişiliğim olan dürüst, şişko, iğrenç, kendini seven ya da kendinden nefret eden veya aptal olabilmem için bana yardım ediyor. Herkes donut yerken böyle hissetmiyor mu?

Neden Los Angeles Fanzin Festivaline katılmayı istediniz?

Çünkü daha önce bir fanzin festivaline katılmadım!

Yaptıkları işler size ilham kaynağı olan üç fanzinci kimdir?

Tiny Splendor, Ingrid Mouth, Moira Scar ve ‘’The Worst Year of My Life’’ ı yazan Hana. Hana, seni tanımıyorum ama fanzininin hayatıma işlemiş olmasından memnunum!

 

FANZİNCİNİ TANI: BREENACHE

İnsanların fanzinleriniz hakkında bilmesini istediğiniz neler var?

Fanzinlerim, tuhaf bir orta Amerikalı olarak kişisel deneyimlerimden ve kişisel amacım olan, güzelliğimizi ve varlığımızı insanlara göstermek için yaptığım illüstrasyon ve karikatürlerden oluşuyor.

BREENACHE

Neden Los Angeles Fanzin Festivaline katılmayı istediniz?

Bir topluluk oluşturmak gibi şeylerin yanı sıra bazı siyahi ve sersem fanzincilerle iletişim kurmak için katılmak istedim.

Yaptıkları işler size ilham kaynağı olan üç fanzinci kimdir?

Lawrence Lindell, Brenda Montano, La Liga Zine

 

FANZİNCİNİ TANI: BARF N’FRIENDS

İnsanların fanzinleriniz hakkında bilmesini istediğiniz neler var?

Barf N’Friends LA fanzincileri tarafından oluşturuldu: Auberi Zwickel, Cristina Ramirez, Cass Monster ve Camille Kolo. Bu işte birçoğumuz olduğu için, fanzinler ilginçleşiyor.

Çalışmalarımız ne kadar şakacı, karmaşık, bol kelimeli ve güzel olursa olsun muhtemelen sizi biraz kıvrandıracak. Hepimiz hazırız ve dünya daha çok kusmuk hikâyesine ya da kendi işleriyle ilgilenen böceklerin hikâyelerine sahip olsun diye oldukça istekliyiz! Her şeyin tadından azar azar istiyorsanız bu fanzinden uzak durun çünkü mideniz biraz bulanabilir.

BARF N’FRIENDS

Neden Los Angeles Fanzin Festivaline katılmayı istediniz?

Bu yıl bu festivale katılmak için ölüyorduk çünkü diğer sergicilerin ne üzerinde çalıştıklarını merak ediyorduk. Bir masa açıp bir şeyler satmayı ne kadar sevmekte festivalin asıl olayı etrafta gezinmek ve el sıkışmaktır.

Yaptıkları işler size ilham kaynağı olan üç fanzinci kimdir?

Durmak bilmeyen Suicidal Goldfish fanı olan Suemi Guarra’dan oldukça ilham alıyoruz. Her festival için gerçekten havalı şeyler üretiyor. Oldukça heyecan verici!

Ayrıca Trabajo Press’i de seviyoruz. Felipe Flores hem çoğunluğun ilgisini çekebilecek hem de can alıcı fanzinler üretmeyi biliyor.

Ama özellikle Taleen Kali’nin masaya neler getireceğini merak ediyorduk. Taleen’in sonsuz fanzin bilgisini ve enerjisini kutluyoruz!

 

FANZİNCİNİ TANI: YOUR FRIEND,AVA

İnsanların fanzinleriniz hakkında bilmesini istediğiniz neler var ?

LA fanzin festivali beni hayata döndürdü! Hep başkalarının neler yaptıklarına bakıp onlardan ilham alıyorum. Festivalde birçok şahane arkadaş edindim. Yeni insanlarla tanışmayı ve yeni fanzinler görmeyi dört gözle bekliyorum. Bu bir klişe ama eğer fanzinlerim bir insana biraz sihir ve keyif getirebiliyorsa, ben işimi yapmış sayılırım. Fotoğraflarımın ötesinde bir şeyi başarabilmek benim için çok rahatlatıcı. Bu çok önemli özellikle süper hızlı sosyal medya aracılığıyla. Zamanını fanzinlerle geçirebilirsin. Onları sanki eski bir kitapla iletişim kuruyormuş gibi ellerinde tutabilirsin.

YOUR FRIEND,AVA YOUR FRIEND,AVA2

 

Yaptıkları işler size ilham kaynağı olan üç fanzinci kimdir?

Mari Naomi, onun Kiss&Tell isimli çizgi romanını ve onun tam bir dürüstlükle kalbinden yazmasını beğeniyorum. O gerçekten dokunaklı ve illüstrasyonları yazılarına eşlik ediyor. Güzel iş.

Keşke Daisy Noemi daha çok fotoğraf fanzini çıkarsa. Onun işleri rüya gibi ve ince. Ayrıca beni oldukça mutlu eden bir şey de onun film kullanması.

Uzaktan arkadaşım Micheal Morrill sürekli fanzin yapıyor, tarzını çok beğeniyorum. German Cars isminde bir fanzin çıkarmıştı. İçeriğinde Almanya’da park halindeki arabaların fotoğrafları vardı. Mizah duygusu olan insanlara bayılıyorum.

LA zine fest

 

Yorum bırakın