Kritik: …Sıvadık 17. sayı (PDFli)

 

17. sayısıyla birlikte “…Sıvadık”, sıvamaya devam ediyor. Yani, bir nefeste içinize çekebileceğiniz eserlere baktıktan sonra, kimlerin nasıl sıvadığı ortaya net bir şekilde çıkıyor.

Peki, …Sıvadık Fanzin Okuru olarak bizleri neler bekliyor? İçerisinde barındırdığı eserlerin temeli; belirli konu veya görüşe, sadelikten uzak, derinlemesine, acımasız hat ve kelimeleriyle, görsellerindeki keskin çizimleriyle, okuruna kucak açmak yerine bizzat kucağına atlamalarıdır. Yani, “Klasikleşmiş olan; biz bulduk anlattık, anlamayanlar bize yorum yaparlarsa onlara …sıvadık deriz” görüşüne sahip eserler sizleri bekliyor. 

sıvadık fanzin 17 masada

Kısadan bir göz atmak gerekirse; yazın türünde bizleri Efe Elmastaş (fabl), Serkan Üstündağ (deneme; evet, bu benim!), Göktürk Yaşar (tam bir gaseyan), Eren Burhan (deneysel şiir), Belgin Karakuş (farklı bir gaseyan), Aslı Akyıldız (düşünce) ve Emrah Ersan (deneme, düşünce) karşılamakta. Çizen kadrosunda ise ayrı bir güzellik barındırıyor: Deniz Beşer, Alican Özen, Eren Burhan, Efe Elmastaş, Erdem Yalçın, Emrah Ersan, Oğul Arda Biçer, Almıla. Ve kapak çizimi; fankit ve fanzinlerde çizimlerine rastladığımız (şahsen, beğeniyle takip ediyorum), Tilbesu Çiçekdağı’na ait. Bu isimler henüz size bir şeyler ifade etmiyorsa, zaman kaybetmeden bir …Sıvadık edinmeli ve bu fanzini yaşamaya başlamalısınız!

 

Eğer bu görüşler de içinde barındırdığı eserler kadar ani ve …sıvadık olduysa, bir de aşağıdaki soru cevaplara göz gezdirmek gerekir;

 

  1. Neden …sıvadık? Ve neden sıvamaya devam ediyoruz?

Bu soruyla oldukça sık karşılaşıyoruz ve aynı sıklıkla okuyanın yorumuna bırakıyoruz. O ‘üç nokta’ için duyduğumuz fikirler birbirinden o kadar farklı ve kendine özgü ki dinlemek bile ayrı keyifli. Sıvamaksa, her anlamda bir ihtiyaç.

  1. Anlaşılan o ki; iyi bir sanatçı, değinilecek binlerce konu seçebilir. Fakat bazı konular sıvamaya daha çok müsait… Sıvamak için konusal olarak belirli sınırlarımız var mıdır?

Sanat, sanatçı; çok ağır kelimeler olmalı, içini boşaltmak isteyebileceğimiz son şeylerden. Bizler kafamıza göre takılıyoruz, ‘…Sıvadık’ için de böyle, sınırlarımız konu ile değil kafa ile ölçülebilir. Yok, bir konu bize “Hadi bana gel..” diye bağırırsa, ‘…Sıvadık Limon’ var, imdadımıza yetişiyor; küçük, hızlı, zehir gibi bir şey.

  1. İmgelem hakkında ne düşünüyorsunuz? Öykünmenin bir adım ötesinde olan anlatımlar ne işe yarar?

İmgelem, eğer gözünde canlandırabilme yetisiyse, bana daha yakın bir şey olamaz. Anlatabilmek ve anlayabilmek, aradaki harfleri, kelimeleri, kağıdı ya da ekranı kaldırabildiğiniz kadarıyla gerçekleşebiliyor. Öykünmenin ötesine geçebilmek, kendin olabildin demektir. Eğer okuyan, bir tanıdıklıkla karşılaşıyorsa, dilinizi muhtemel onun ve sizin beğendiğiniz bir yazardan almışsınızdır.

  1. Dünden bugüne …Sıvadık’a baktığımızda, bizleri ne gibi değişiklikler karşılamaktadır? Sizce Sıvadık istenilen yön ve ivmede değişim göstermekte midir?

Aslında yazanlarından tasarımına kadar neredeyse her şey diyebiliriz. Değişmemek gibi bir gayemiz yok, biz yeniyi ve iyiyi seviyoruz. Bu yüzden sık sık eleştiri de alıyoruz “Artık yerinizde bir durun!” diye, duramıyoruz kardeşim, neden bir kalıp oluşturup içinde kalalım!

oğul arda biçer sıvadık fanzin 17

  1. Eğer sizlere gönderilen eserleri elemeniz gerekiyorsa, bu elemeyi hangi kriterleri dikkate alarak yapıyorsunuz?

Bize gelen eserler için iyi ya da kötü diyebilme lüksüne sahip değiliz. Maddi-manevi imkanlarımızın el verdiği kadarıyla seçerken en önemli kriterimiz kafaya göre olmasıdır. …Sıvadık’ın kendine özgü bir kafası var, bir yerde rastlamış, okumuş olan bunu eserinde de fark edilir kılıyor.

  1. Fanzinlerin ve fankitlerin önemini ne kadar tekrar ederek sunsak da, insanoğlu zihninin sahip olduğu fikir ve düşünceleri unutma ya da sıradanlaştırma eğiliminde olduğunu göz önüne alarak, en iğneleyici yönlerini hatırlatabilir misiniz?

Bağımsız, ticari olmayan, özgün.

  1. Okurlarınıza buradan neler söylemek istersiniz? (Sıvasınlar mı?)

Açıkçası sıvamak, bir dürtü, kimi zaman zorunluluk. Benim için içten gelmesi, samimiyeti önemlidir. Bir de cesaret bir defaya mahsus bir şey olmasa gerek.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Edirne, Eskişehir’e dağıtımı yapılan fanzine ulaşmak, yazı, çizim, kolaj göndermek isteyenler ucnoktasivadik@gmail.com adresinden kendilerine ulaşabilir, Facebook, Twitter ve Instagram hesapları üzerinden takip edebilirler. Son sayının PDF’si aşağıda. Afiyet olsun.

FANZİN: Sıvadık Fanzin-17

 

Yorum bırakın