Kocaeli’den Yeni Bir Ses “Goya” Fanzin… (PDFli)

 

Fanzin isimleri her zaman özel ilgi alanım olmuştur. Bu yazıda konuşacağımız fanzinin adı “Goya”. Sözlük anlamına bakacak olursak; sanki ya da güya anlamına gelen bir kelime. İnternette yaptığım araştırmanın bir sonucunda aynı isimde İspanyol bir ressam olduğunu öğrendim. Romantizm akımının önde gelen isimlerinden Francisco José de Goya y Lucientes. Fanzinin isminin nerden geldiğiyle ilgili şuan için net bir karar varmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Sonraki sayılarda bu konuda daha net fikirlerimiz olabilir belki.

Kocaeli’de son dönemde bir takım hareketlenmeler oldu. Goya’da İzmit’ten yükselen bir ses. Ama bir çok ile dağıtımının yapıldığını biliyorum. Kendilerinin sosyal medya hesaplarından bunu takip edebilirsiniz.

Fanzinin içeriğini incelemeye gelirsek eğer, Goya’yı çok samimi bulduğumu söylemek istiyorum. Kapak ve içerik çizimleriyle birlikte sadeliğe önem verdiklerini söylemek de mümkün.

Giriş yazıları da çok samimi. Buraya bir bölümünü bırakıyorum:

Elinizdeki fanzinle aklımızdakileri bir nevi suretleştirip, görünür kılarak bu yazıları okuyacak olanların zihninde kurgulanmak ve gerçekleşmek istedik.Bu konularda dahaçok yeniyiz.
Umarız keyifle okuyarak bizlerin evrenlerine eşlik edersiniz.Çünkü biz burada çok sıkıldık. 🙂

İçinde 6 adet yazı mevcut. Yazılar bir ana tema üzerinde ilerlememiş. Her yazı kendi iç dünyasını kurgulamış. Sanırım Goya bu duruma bütüncül bir bakış yaparak bu birleşimi sağlıyor.

goya1

Fanzinin içindeki resimler üst tarafta gördüğünüz samimiyette. Goya’nın bu konudaki duruşunu çok beğendiğimi tekrar söylemeliyim.

Biraz da içindeki yazılardan bahsedersek eğer, okuma anlamında bizi çok yoran yazılar yok. Biz bazen fanzinler hakkında konuşurken deriz ki, otobüste, tramvayda kolay taşınıp okunabilmeli. İnsanlar buradaki zamanlarını bir fanzin okuyarak değerlendirebilir. Goya’nın bu durum için çok uygun olduğunu düşünüyorum.

Bu sebeple Goya’yı mutlaka okumanızı öneririm.

İlk sayı için kendilerinden izin aldık. PDF’i ekte bulabilirsiniz.

Goya’nın sosyal medya hesabı ve iletişim adresi aşağıdadır. Kendileri yazı ve çizim de kabul ediyorlar.

İnstagram: goyafanzin

Mail: goyafanzin@gmail.com

FANZİN: Goya Fanzin Sayı 1 (PDF İNDİR)

Yorum bırakın