Kaosun Sahibesi CIAYM Fanzin

 

Gerçekte, dişi işlevi incelemek, keşfetmek, icat etmek, sorun çözmek, espri yapmak, müzik yapmak ve hepsini sevgiyle yapmaktır. Bir başka deyişle büyülü bir dünya yaratmaktır.  

Valerie Solanas, SCUM Manifesto

Bazıları son söyleyeceğini daha başta söyler veya bize son olarak gözüken şey aslında olayın başıdır. Elimizde bir başlangıç var, adı CIAYM. Seslenişi ise aynen şöyle Chaos, I Am Your Mistress. 

Yazının başında, SCUM Manifestosundan bir alıntıyla başlayarak kendine dair ilk sinyalleri de okuruna vermiş oluyor. Erkek Doğrama Cemiyeti’ne hoş geldiniz. Ben kurban 🙂 Laf kalabalığı yapmadan biraz fanzini anlatayım çünkü sınırlı sayıda çıkan bu işe rastlamak hayli zor.

Feminist bir duruşu olan bu fanzinle ilk tanışmam instagram dolayısıyla oldu ve Yakın Kitabevine bırakıldığını duyunca yetişip bir tane aldım. Pembe kapaklı, simli ama içeriğinde hayli sıkı hamleleri olan, bomba gibi bir fanzin. Samhain özel sayısı olarak anılan bu çıkışın dosya konusu Radikal Zevk. İpek Celeste ve Ful Shup gururla sunmuş hatta iki tane de çıkartma hediye etmiş. Baskı kalitesi hayli güzel.

Playlist ve Albüm önerileriyle başlayan sayfalar Agatha ve The Smudjas gruplarının bass vokali, aynı zamanda Queens of Chaos kadın kolektifi kurucusu Pamela ile Ezgi Sönmez‘in bir röportajı ile başlıyor. Milano’dan sayfalara gelen söyleşi hayli hoş. Grubun neler yaptığı, kolektif içi toplanmalar ve düzenlenen organizasyonlar hakkında bir yazı. Hemen arkasından gelen Radikal Zevk Dosyası ve Porto Rikolu feminist yazar Aurora Levins Morales‘in seks mağduriyeti çerçevesindeki satırları geliyor. Toplum olarak hastalıklı bir noktaya evrildiğimiz şu zamanda, cinsel istismar mağduru bir kadının devam eden hayatını kaleme almış. Otobiyografik bile denilebilir.

ciaym çıkartma

Devam eden sayfalarda ilgi çeken yazılar kadar görsel ve illüstrasyonlar da çok iyi. Alpha Channeling‘den alınan çalışmaların oldukça başarılı yansıtmaları var.

Son olarak ilginç sayfalardan biri olan “sayının şifalı bitkisi”  var ve bu sayının seçkisi Gül. Gül Suyu, Gül Yağı, Gül Çayları yapma konusunda ayrıntılı tarifler var ve bu okur üzerinde farklı bir deneyim yaşatabilir.

Fanzinden edinmek isterseniz aktif olarak kullandıkları facebook adresleri üzerinden bağlantıya geçebilirsiniz. Kaos’un sahibeleri yollarına devam ediyor.

Yorum bırakın