İki Arkadaş: Dem Bu Dem Fanzin ve Nerden Eserse Fanzin Röportajı (PDFli)

hüseyin ilhan

Güneydoğudayız. Memleket Gaziantep. Metropol şehir sınıfına dahil edebileceğimiz bu şehrin sokaklarına şu sıralar olabildiğince sis hâkim. Kenar mahalleleri çamurlu; üstünde fabrika bacaları… Şimdi bu kenar mahallelerin ara sokaklarında yürüyen iki arkadaş var, küçüklükten arkadaşlar. Erkan ve Ahmet.  Fanzin hareketiyle tanışmış ve bu harekete yeni dahil olmuş, ilk sayılarını yeni çıkarmış iki arkadaş. Bu iki arkadaş poetik  yaklaşımlarının farklılığından farklı işler çıkarmaya karar verirler ama omuz omuza. Şimdi gelin tanışalım onlarla…

Fanzin kültürüyle nasıl tanıştınız?

Nerden Eserse Fanzin’den Erkan: Benim fanzin kültürüyle ilk tanışmam Akkor Fanzin’in 1.sayısına ulaşmamla ve Akkor Fanzin’in Hasar Fanzin ile Gaziantep’te yaptığı toplantı neticesinde onlardan bilgi edinmekle başladı.

Dem Bu Dem Fanzin’den Ahmet: NEF’ten Erkan’ın geçen sene Akkor Fanzin’in 1. sayısını bana ödünç vermesiyle ve daha sonra Akkor Fanzin’in yazarı ve kurucusu olan Hüseyin İlhan ile yaptığımız sohbetlerde ondan detaylı bilgi edinmemle başladı. Onun aracılığı ile Fanzin Apartmanı’nı takip etmem ve orada başka şehirlerde de ortaya çıkarılan fanzinleri keşfetmemle başladı.

 

Bulunduğunuz şehirde fanzin hareketi ne alemde?

Nerden Eserse Fanzin’den Erkan: Maalesef Gaziantep’te fanzinin bile ne olduğu pek de bilinmiyor.

Dem Bu Dem Fanzin’den Ahmet: Fanzinin Gaziantep’te bilinmediğini söyleyebilirim. Dolayısıyla bu hareketin içerisinde bulunan kişi sayısı da oldukça az.

 

Neden dergi değil fanzin?

Nerden Eserse Fanzin’den Erkan: Günümüzdeki çoğu derginin popüler kültürün istediği yönde esmesi, kaliteli ve özgün eserlerle daha çok fanzinlerle karşılaşmamız ve fanzinlerin popüler kültüre karşı duruşu olduğu için dergileri değil de fanzinleri benimsedim.

Dem Bu Dem Fanzin’den Ahmet:Dergilerin sanat kaygısı içinde değil de satış kaygısı içerisinde olmasından ötürü fanzin kültürünü benimsedim

 

Fanzin hareketine dahil olmanızdaki amaçlar nelerdir? Bu uğurda hedeflerinizi anlatır mısınız?

Nerden Eserse Fanzin’den Erkan: Toplumun kanayan yaralarına parmak basmak, gözardı edilmiş meseleleri gün yüzüne çıkarmak ve bunları gerçekleştirirken anlatımın etkin olması için edebiyattan faydalanmaktır.

Dem Bu Dem Fanzin’den Ahmet: Yaşamı anlamlandırmak ve bunu yaparken edebiyatı bireyin ve toplumun yararına sunabilecek adımlar atmak ve bu adımlarla dünyaya bakarak onu anlamlandırmaktır.

 

Fanzinlerinizin isim anlamlarını söyler misiniz. Birer hikayeleri var mıdır?

Nerden Eserse Fanzin’den Erkan: Fanzin bünyesinde bulunan arkadaşlar hangi duyguya kapıldıysa yazdıklarında o duyguyu yansıtmaya çalıştılar. Edebiyat noktasındaki fikirlerimiz uyuşmasada ortak noktamızın edebiyat olması. Fanzinin isminde belirleyici rol oynadı.

Dem Bu Dem Fanzin’den Ahmet: Fanzinimizin isim anlamı “yaşanan an” anlamına geliyor. Bizim ona yüklediğiniz anlam ise bu yaşamın anlamı edebiyat ile anlaşılacağı ve edebiyatı sadece edebiyat olmaktan çıkarıp bireye ve topluma seslenebildiği kadar varolacağıdır. Bundan dolayı fanzinimizin ismi ” Dem Bu Dem” dir.

 

Dem Bu Dem Fanzin ve Nerden Eserse Fanzin‘e birer edebiyat fanzinidir diyebilir miyiz? Başka amaçlarınız var mı?

Nerden Eserse Fanzin’den Erkan: Önceki soruda belirttiğim gibi edebiyatı amaç olarak değil araç olarak görmekteyim. Bu yüzden NEF’e edebiyat fanzini diyemeyiz.

Dem Bu Dem Fanzin’den Ahmet: DBDF bir edebiyat fanzinidir. Fanzinimizin yaşamı edebiyatla anlamlandırmasından ve bireye, topluma ulaşabildiği kadar var olduğudur.

 

Okuyucularınız size hem sosyal medyadan hem de fanzinlerinizin ulaşım noktasından nasıl erişebilir? Size yazı ya da çizimler göndermek isteyen olursa nasıl ulaşabilir?

Nerden Eserse Fanzin’den Erkan: İlerleyen sayılarda yazı ve çizimlerini bizimle paylaşmak isteyenler için mail adresimiz: fanzinnerdeneserse@gmail.com. Ayrıca Gaziantep’te olmayıp fanzinimizi okumak isteyenler bizimle twitter aracılığıyla “@NerdenF” hesabına mesaj atarak ulaşabilir.

Dem Bu Dem Fanzin’den Ahmet: 2. ve 3.Sayılarımızda yazı ve çizimleriyle bize destek olmak isteyenler için mail adresimiz: fanzindembudem27@gmail.com. Gaziantep’te olan okuyucularımız ve Gaziantep’te olmayıp fanzinimizi okumak, öneri ve eleştirini bizimle paylaşmak isteyenler için instagram adresimiz: @dembudemfanzin27

 

Son olarak fanzin okuyucularını ve okuyucularınıza söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Erkan, Ahmet: Fanzinimizi okuyan okuyucuların bize en azından bir dönüt yapmalarını, öneri ve eleştiride bulunmalarını rica ediyoruz.

FANZİN: Nerden Eserse Fanzin 1. Sayı (PDF İNDİR)

FANZİN: Dem Bu Dem Fanzin 1. Sayı (PDF İNDİR)

 

Yorum bırakın