Basitçe Okuyalım Lütfen: Basit Fanzin! (PDFli)

efsun etlioğlu

Bize Bursa’da seslenen Basit Fanzin yakın zamanda 6. Sayısını çıkardı. “Hayat zaten basit, zorlaştırmasak ya?” mottosu ile yola çıkan Basit Fanzin haklı olduğunu söylemeden geçemem. Hayat karmaşık ya da zorlu bir süreç değil aslında. Biz ise devamlı kendi tekerimize çomak sokmaya devam etmekte ısrarcıyız. Hâlbuki insan ırkının en büyük zorluğu yine kendisi. Basit Fanzin’de bunu gayet güzel işliyor. Hayatı zorlaştıran insanların yansımaları ve ne olursa olsun basitleştirme çabaları muhakkak ki var.

İlk sayfada karşıma çıkan “bir virüs olarak insan” isimli yazının girişi buna bir örnek gösterilebilir.

“Bir virüs olarak yayıldı insan dünyaya. Kimisi kendini kontrol ederek iyi huylu oldu kimisi de doğaya ayak uydurdum diyerek önüne gelen her şeyi tüketti.”

2019-01-17_05-26-17

Olay bu kadar basit dostlarım. Karmaşık sohbetlere gerek yok. Gayet güzel şekillenmiş olan bu tespit basit ve kendi akışkanlığında süregelen yaşamı komplike hale getiren insanlığın aynadaki çirkin yüzüdür.

Boş gülümsemelerin, arkadaki bitmek bilmez anlamların, kinayeli lafların arasında kafa karışıklığı içinde kendi ıssız dünyasına çekilmiş insanların yüzlerine tükürülen anlamlar gitgide basitleşmeye başladı. Bu da hayatın komplike bir çarkın içinde ezilmesiyle anlam bulur oldu.

Son sayfasında gözüme ilişen,

“kırık kalplerin doğurduğu insanlar,

İnsanlığını kaybetmiş çocukların geleceğinde,

İhtiyarca nefes alan kaygılı şahsiyetler olacağız,

her şeyi ıssızlığa bırakmış,

suskun.”

dizeleriyle güzel bir kapanış yapan Basit Fanzin’in arka kapakta “şeytanla yaşamak basit mi?” sorusunu yönelttiğini gördüğümde biraz düşündüm. Hatta uzun uzun ve karmaşık biçimde düşündüm. Sonra dedim ki basit düşün!

Şeytanla yaşamak kolay olsa gerek. Hepimiz kendimizle kolayca yaşıyoruz değil mi? Yoksa yaşayamıyor muyuz? Siz bunu bir düşünün.

Genel itibariyle Basit Fanzin okumaktan zevk aldığım güzel bir iş olmuş. Birlikte raflarda yol almaktan çok mutluyum. Ufak bir ekleme olması gerekirse, bu kelimelerin yanına daha vurucu çizgiler eklense çok daha harika bir iş olacağı kanaatindeyim. Bu yüzden bu yazıyı okuyan çizer arkadaşlarımız varsa bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Yolunuz açık olsun Basit Fanzin. Bir sonraki sayıyı heyecanla bekliyoruz.

Fanzin Yürüyor!

 

FANZİN: Basit Fanzin 6. Sayı (PDF İNDİR)

Yorum bırakın