Her Tabak Bir Binadır: Umami Fanzin Röportajı (PDFli)

 

Yakın zamanda yeni bir fanzinle tanıştım, Umami Fanzin. Bu arkadaşlar ezber bozan bir işe imza atarak gastronomi (yemek bilimi) üzerine bir fanzin çıkarmaya karar vermişler ve ilk sayılarını çıkarmışlar. Benim mesleğimin de mutfaktan geçmesinden midir bilinmez, çabucak okudum fanzini. Az sayfa olmasına karşın güzel bir iş. İlerleyen zamanlarda daha da gelişeceğini düşünüyorum çünkü çapa attıkları alan deniz derya. Tam da bu yüzden bir eleştiri olarak söylemeliyim ki; fanzinin içeriğini zayıf buldum. Daha da fazla metin, içerik olabilirdi. Ne yapalım, diğer sayılara artık.

Konuya en baştan girerek okur zihninde bir temel atmaya girişmeleri ve gastronomi, aşçılık gibi meselelere açıklık getirmeleri hoş olmuş. “Ya bu Umami de nedir?” diyenleriniz için açıklama fanzinin içerisinde mevcut. Şimdi ise bu fanzini çıkartan arkadaşlarla kısa bir sohbte edelim istedim ve sorularımı sordum.

1. Öncelikle sizleri tanıyalım. Biraz kendinizden bahseder misiniz?
Biz iki aşçılık, bir girişimcilik ve bir reklamcılık okuyan liseden beri beraber olan 4 arkadaşız. Sosyal platformlarda gastronomi bilgimizi ilgili kişilerle paylaşmak ve bir komünite oluşturarak devamlı öğrenmek ve öğrendiklerimizi paylaşma kültürünü benimsetmek istiyoruz.

2. Umami Fanzin’i çıkarmaya nasıl karar verdiniz? Daha önce fanzinler hakkında bilginiz var mıydı?
İnsanlara instagram ve youtube harici yazılı bir kaynakla bilgi vermek istedik. Gündemdeki gastronomi dergilerindeki yoğunlaştırılmış reklamlardan bilgiler çok geri planda kalmakta olduğunu fark ettik ve asıl olması gerektiği gibi bir şey yapmak istedik. Fanzinler hakkında bilgimiz vardı. Ekibimizde de bazı fanzinleri takip edip okuyanlar var. Daha önce moda üzerine fanzin çalışması denemiştik ama yayınlamadık.

3. Yemek sitelerinin mantar gibi çıktığı, hiç yemek yapmayı bilmeyen kimselerin bile resimli, videolu tariflere ulaştığı bir zamanda Umami Fanzin tam olarak ne yapmak istiyor? Belki Gastronomi alanı hakkında da bizi biraz aydınlatırsınız.
Umami Fanzin de her yerde kolay ulaşılabilen genel terimlerden, genel tekniklerden uzak, Türkiye’de uygulanan ama doğrusu bilinmeyen teknikleri, terimleri, yemekleri insanlara ulaştırmayı; yemek yapmanın soğan ve salçayla olmadığını, her tabağın bir bina gibi zeminden zirveye kadar basamak basamak tamamlandığını göstermek istiyoruz.

4. Pandeminin fiziki basım imkânlarına ve dağıtım olanaklarına ket vurduğu bir zamanda kendinizi okurlara nasıl ulaştırmayı düşünüyorsunuz?
İlk sayımızda fiziki bir basım yapmayı düşünmüyoruz. Dijitalden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Fanzin Apartmanı da bu konuda Türkiye’de fanzin yayıncılığı ve fanzin gelişimi açısından önemli bir yerde. Bizim fanzinimizi okumak için giren kişilerin dikkatini başka fanzin çekebilir fanzin okuma ve yeni fanzinler oluşturma konusunda teşvik edebiliriz. Çevremizdeki arkadaşlarımıza, sosyal medya hesaplarımızda duyurarak geniş kitlelere ulaşmayı planlıyoruz.

5. Son olarak ilerleyen süreçte Umami Fanzin’de neler göreceğiz? Söyleyeceklerinize eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Umami Fanzin için gastronomi alanında bir ekip kurup bilgi açısından daha kapsamlı, farklı zihinlerden, farklı düşüncelerden yazıları insanlarla buluşturmayı daha sonrasında fiziki basımla insanlara ulaştırmayı hedefliyoruz. Öncelikle Efe Bey’e daha sonra ekibine bize dönüş yapıp ciddiye aldıkları için teşekkür ediyoruz. İnsanların bilgilerini başkalarına ulaştırmakta aracı oldukları için sonsuz minnettarız.

FANZİN: Umami Fanzin Sayı 1 (PDF İNDİR)