Fanzin Dünyasında Çeşitlilik: Golem Fanzin (PDFli)

 

Fanzin çıkarma olaylarına giriştiğimde yaklaşık son 10 yıl içerisinde çıkan hemen hemen bütün işleri alıp okumuştum. Yapmak istediğim farklı bir işti ve güncel olarak çıkan bilimkurgu, fantastik, korku gibi spekülatif kurgu üzerine çıkan herhangi bir fanzin yoktu. Başlarda Parantez İçi Fanzin’de, daha sonra ise Lagari olarak bu eksikliği bir şekilde kapatmaya çalıştık. Bugün ise baktığımda Golem Fanzin gibi bu alanda önemli bir boşluğu dolduran nadide bir iş çıkıyor ortaya.

Golem Fanzin şu an 5. sayısında. Her sayı bu alanlara hâkim insanların bildiği bir yazarı konuk ederek hem çeşitlilik hem de işini iyi yapan insanları örnek olarak sunuyorlar.

Bu sayıda özellikle önerdiğim işlerden biri olarak Hiçbir Şeyin Sesi isimli öyküsü ile konuk yazar olarak Murat S. Dural var. Sanırım son zamanlarda okuduğum en keyifli öykülerden biri olabilir. Fanzin içerisinde bilimkurgu camiasından tanıdığımız Ercan Ergür var. Yakın zamanda çıkardığı kitabının evrenine göndermeleri olan bir öykü ile yer almış. Ayrıca hoşuma giden başka bir iş ise fanzin içerisinde bir masalın yer alması. Ceren Altay’ın kaleme aldığı Kurbağa Kral ve Prenses aslında hepimizin bildiği kurbağa prens isimli masalın bir başka versiyonu. Sanırım ben bu bakış açısını daha çok sevdim. Daha öğretici buldum.

Golem Fanzin çeşitliliği ve içerisindeki kaliteli öyküler ile fanzin alanında ve spekülatif kurgu edebiyatında hep hatırlanacak bir iş yapıyorlar. Umarım nice sayılarını görmeye ve okumaya devam ederiz.

Fanzin yürüyor!

FANZİN: Golem Fanzin Sayı 5 (PDF İNDİR)