Orkun Bozkurt | Fanzin Apartmanı

Fanzin Çizeri Orkun Bozkurt’la Söyleşi

Fanzineist etkinliğinde karşılaştığım biriyle tanıştırmak istiyorum sizi: Orkun Bozkurt. Lanet Olası Federaller ve Meksika Dalgası adlı 2 adet karikatür fanzini hazırladı. Fanzinlerini alıp  5-10 dakika içerisinde okuyup inceledim. Çizimleri gayet eğlenceli, anlatmak istediklerini en anlaşılır şekilde okuyucuya iletmiş. Ayrıca şimdiye kadar çıkardığı 2 fanzinin tamamını kendisinin hazırlaması da ne kadar yetenekli olduğunu ortaya koyuyor. Normalde insanları övmeyi pek sevmem ama hak edene, hak ettiğini verme taraftarıyım. Daha önce hiç konuşmamış olmamıza rağmen etkinlikte bayağı lafladık. Fanzinleri hazırlama aşamalarından ve hedeflerinden bahsetti. Gelin birlikte Orkun Bozkurt’u yakından tanıyalım! Keyifli okumalar…

1) Orkun Bozkurt kimdir? Neler yapar?

Valla pek bir şey yapmıyorum. Lise bile açıktan. Benim fanzinler karikatürle ilgili olduğu için eski karikatür dergilerini takip ederim hep. Akbaba, Pişmiş Kelle falan.  Arada eski Türk filmlerini izliyorum. Öztürk Serengil’ciyim:)

2) Hazırladığın Lanet Olası Federaller ve Meksika Dalgası adlı fanzilerden bahseder misin? İsimlere nasıl karar verdin? Fanzinleri hazırlama süreci nasıl geçti?

Lanet Olası Federaller, Amerikan filmlerindeki ucuz dublaj dilinden. O yüzden isim bulmakta hiç zorluk çekmedim. Her Amerikan polisiye filminde olan klişe laf. Meksika Dalgası’ndaki hikayeye isim bulmakta zorlandım biraz. Bayağı alakasız bir isim olsun bari diye düşündüm. Sonra Youtube’da falan rastgele videolara bakarken “Türkiye 3 – Moldova 1 maçında Meksika Dalgası” diye bir video gördüm . İsim olarak güzel olur diye düşündüm bunu. Hikayeyle de alakasız bir isim. Meksika Dalgası olsun bari dedim.

3) Genel olarak fanzin kültürü hakkındaki görüşlerin nelerdir?

Pek fanzin kültürüm yok. Daha yeni girdim fanzin işine. Bunların geneli edebiyat ağırlıklı olduğundan pek ilgimi çekmedi ama geçenlerdeki Fanzineist’te topladım birkaç tane fanzin.

4) Takip ettiğin fanzinler hangileridir?

Fil Köprüsü, Hallo, Kaktüs Fanzin, Chillpunk Fanzin, ÜnderGround, Gece Uyuyamayanlar.

5) Neden fanzin çıkarmak istedin? Hedeflerin nelerdir?

Benim amacım fanzin çıkarmak değildi aslında. Böyle şeyler çiziyordum bayağıdır. Bunları insanlara ulaştırmak istiyordum. Hatta en başta bunu Google Books’ta yayınlayacaktım  ama sağ olsun Google yeni kitap kullanıcısı kabul etmediğinden yükleyemedim. Sonra bunu insanlar nasıl okuyabilir diye internette araştırırken fanzinlerle ilgili bir şey çıktı karşıma. Baktım ilgilenen insan çok var, ben de yaptım.

6) Lanet Olası Federaller ve Meksika Dalgası dışında hazırlamayı düşündüğün projelerin var mı?

Aklımda birkaç tane daha kısa hikaye var. Yine Meksika Dalgası gibi 15-16 sayfalık işler. Lanet Olası Federaller gibi 50 sayfalık şeyler yapmam herhalde artık.

Orkun Bozkurt
Orkun Bozkurt

7) Sana ve ürettiklerinle ilgili bilgilere ulaşabileceğimiz iletişim adresleri nelerdir?

Instagramdan olabilir galiba

orkunbozkurt1 

mangalbasicomics

8) Son olarak okuyuculara neler söylemek istersin?

Kendilerine iyi baksınlar 🙂

Yorum bırakın