Fanzin Apartmanı Noktası İstanbul Toplandı

Fanzin Apartmanı noktası İstanbul
İstanbul büyük şehir. Ya hoş ve güzel yanlarından dem vurulur ya da sövülür. Böyledir bu şehir, arası yok. Çünkü girift yollar, sokaklar, caddeler, ulaşılası olana ulaşılamazlığı ile “hangi araçla gitsem şimdi oraya?” sı ile ünlü. Tam da bu nedenden ötürü Fanzin Apartmanı İstanbul noktalarından ilkini Haliç’te kurduk diyeceğim. Başka noktalar da süreçte kurulacaktır diye düşünüyorum.
fanzinapartmanist1fanzinapartmanist2
Ne  ve nasıl yaptık?
Fanzin toplantıları yaptığımız bir mekandı Mr. Peter Coffe. Ve mekanla anlaşıp destek kararı alıp bir raf yaptırdık. Monte edildi. Daha güzeli, pazar günü rafları fanzin yapan gruplara açmak ve mekanı tanıtmak için düzenlediğimiz etkinlik oldu. Fanzin Apartmanı İzmir, Efe Elmastaş’ın desteği ile fankit ve fanzinler içeren ilk kargoya çok sevindik.
12 Mart 2017/ Fanzin Apartmanı İstanbul etkinliği
17.30/ 22.00 saatleri arasında yaptığımız etkinliğe pek çok fanzin yapan arkadaş ekipleri ile geldiler. Kapıdan giren birinin elini çantasına uzatıp fanzinlerini çıkarışında ya da geçmiş ve artık çıkarmadığı fanzin çalışmalarından söz edişinde bir güzellik vardı. Raflara yerleştirirken farkettik ki bu aysbergin görünen yüzü. Daha keşfedilecek çok şey var. Bu yüzden sohbet uzun sürdü. Büyük dört masa birleşti. Kesilmiş cümleler, fotoğraflar, beyaz tutkalıydı, kalemi fırçasıydı derken masaya döküldü. Hem konuştuk, hem kağıtlara kolaj yaptık. Bu arada ekiplerin çizerleri defterleri ile gelmişlerdi. Harika çizgiler ve renklerin ressamlarıyla tanışma şansımız oldu.
Akşam geceye döndüğünde iletişim ve süreklilikte nasıl sağlarızı watsup’a devrettik ve dağıldık.
Raf dolu ve sağlamdı.
fanziapartmanist3 IMG_2197
Kolajlara dair
12 Mart buluşmasından elimizde pek çok kolaj var. Her biri buluşma dolaylı masada üretilmiş farklı fanzin ekip arkadaşlarının ürünleri. Önerim bunların farklı illerdeki fanzinlerden yazınsal çalışmalarla bütünlenip kollektif bir Fanzin Apartmanı Fanzini olarak basılması.
Uyarsa yapalım.
Ek söz
Güzel oldu.
fanziapartmanist6
Zeynep Yıldırım/İstanbul-Haliç Fanzin Apartmanı

Yorum bırakın