FANKİT: Zaman // 9 Yazar, 9 Dünya (PDFli)

Bu yazıyı okumaya zamanınız varsa size bir fankitten bahsetmek istiyorum. Zaman Fankit. 9 güzel hikâyenin yer aldığı “zaman” temalı bir fankit. Fankit başı Efe Elmastaş, kapak çizimi ise Dağhan Özek’ten.

Güzel bir önsözle selamlıyor okuyucularını. Önsözüne “Zamanınız yoksa bu kısmı atlayabilirsiniz. Böylece birkaç dakika tasarruf etmiş olursunuz. Sonra da o dakikaları, “Hayatımda sevdiğim şeylere yeterince zaman ayıramıyorum,” diye söylenmeye ayırırsınız.” girişiyle niyetlerini de belli ediyorlar aslında.

İçerisinde yer alan hikâyelerden de biraz bahsedecek olursak. “Ölümün Bin Bir Yüzü”nde Akif Komiser’in ve insanlığın çektiği tüm acılara tanık olacaksınız. “Zamansız Biten Öykü”de zaman nehrinin değişen debisinde kaybolup bunu hafife alan bir hayat hikâyesiyle sürükleneceksiniz. “Sarmal”, hayata en başından beri kaybeden olarak başlayıp öyle devam eden ve zaman geçtikçe daha da berbat bir yaşama sahip olan bir insanın hikâyesiyle tanışacaksınız. “Lanetli”de zaman tanrısı Kronos’un çocuklarını yemeye başlaması ve bunu durdurabilmenin tek yolunu. “Yalnız Ölü Balıklar…“da zamanın acımasız yüzünü tekrardan gözler önüne sermişler. “Her Şey Ne Zaman Başladı” için bir şey yazamadım gerçekten garip ve ilginç bir hikâye yazmış. Kelimelere dökemedim açıkçası. “Yaban Güllerinin Yetiştiği Yer” önce zaman algısını sonra kendisini kaybeden bir adamın gözünden yaşayacaksınız bir süre. “Bir Delinin Güncesinden” yavaş yavaş delireceksiniz. Hikâyeyi en iyi yine hikâyede geçen bir cümleyle anlatmış bence; “Kum saatine bakınca “benim bana ettiğim” geliyor aklıma. Kumları hapsedenin cam olduğunu bilmek, camın da kumdan yapıldığı gerçeğini unutmak istemedim. Tellere gelince; siyah olan karanlık geçmişimi, beyaz olan aydınlık geleceğimi sembolize ediyor. İkisini birbirine eşitleyip yan yana getiriyorum ve telleri büküyorum. Böylece aslında zamanı bükmüş oluyorum. Geçmişim ve geleceğim birbirini boğuyor. Üzerinde çalışıyorum daha. Eğer yeterince bükebilirsem, zamanı durdurmayı bile başarabileceğim. Sonunda anda kalıp, içimdeki ölenden kurtulabileceğim”. “Zamanla Geçer” geçmişinden kurtulmaya çalışan, zamanın yakalayıp mahvettiği bir kişiyle birlikte karşılıklı birer sandalyede oturup konuştuğunuzu hayal edin. Konuşmalarınızın en hararetli yerinde sakinleşmek için gözlerinizi kapatıp açtığınızda farkettiğiniz en korkunç şey sandalyenin boş olması… Bu da öyle bir hikâye işte. Geçmişinden kurtulmak için kendisiyle yüzleşen bir kişiliğin hikâyesi.

Zaman bir şekilde vurmuştur bizleri aslında. Pençelerini derilerimize geçirmiştir. Kimimizi ise çoktan yiyip bitirmiştir. Zamanın pençelerinden ve dişlerinden kaçtığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zaman, herkesin başının üstünde sallanan keskin bir kılıç gibi durmakta.

Hikâyelerinde kimi zaman, insanların çektiği tüm acıyı hissettiğiniz, kimi zaman ise zamanın akışında yaşanan değişkenliği hissedeceksiniz. Zaman kavramının 9 farklı halini ortaya sermişler aslında. Bunu da bazen okuyucuya hissettirerek bazen de hissettirmeden yapmayı başarmışlar.

Hepinizin zamanından çaldığım için özür dilerim ve bu fankitte emek vermiş tüm arkadaşlara da teşekkür ederim.

Fankit Yürüyor! Usulca ve zamansız…

FANKİT: Zaman (PDF İNDİR)