Yeryükü Fanzin: Köprünün Üçüncü Adımı (PDFli)

Bedenim yere yüklü, ruhum bedenime…

Taşıyorum oradan oraya varlığımı,

Dokunduklarımda izimle…

Sevgili okurlarına “ İki arkadaşın uzun yıllar evvel kurduğu bir çocukluk hayalinin ürünü Yeryükü Fanzin. Biz iki arkadaş, iki başka şehirden pek uzak yolları aşarak aramıza edebiyatın dilinden bir köprü kurmayı umuyoruz” notunu bırakmış Zozan ve Hatice. Ben köprünün üçüncü adımında tanıştım fanzinle.

Fanzin içeriği çok zengin; anı, anlatı, şiir, inceleme, hikaye, tavsiye ve hatta mektup bile var. Fanzin kapak fotoğrafı içerikte de konu edinilmiş fotoğrafçı “Dorothea Lange” den. Girişte ve içeriklerde yer alan fotoğraflar da oldukça etkileyici ve yerinde olmuş.

Fanzin Ferman Atabey imzalı bir anı ile başlıyor, hikaye örgüsü belki bir çoğumuza yabancı gelmez ama betimlemeler gerçekten çok orijinal, başa dönüp tekrar okuduğum yazılardan biriydi. Hele şu leblebi tozu rüşveti meselesi beni çocukluğuma götürdü. İşte sevmeyi fark etmenin verdiği o ürkek cesaret, ve acısı… Hepsi bir yazıda toplanmış.

Şair incelemesinde konukları, susmak ve unutmak arasından susmayı tercih etmiş şair Birhan Keskin. Şairin de benim gibi kışları sevdiğini bu yazı ile öğrendim,  birkaç şiirine de yer vermişler yazıda.

Fanzinde yer alan şiirler de oldukça etkileyici ama İrem Köroğlu kaleminden çıkan “Gece Üçten Sonra Tanrı Yasağı” ayrı bir dokunaklı ve derin olmuş. Şu dizelerini buraya bırakmadan geçemeyeceğim;

Yalnızca frenleri kopmuş sürmeyi bilmeyen

Bir minibüs şoförüyüm ben

Ki hala yaşıyorsam

Minibüsün nasıl paramparça olacağını görme merakımdandır “

Fotoğraf seçkisi köşesinde kadrajını ezilenlere yöneltmiş kendini onların sesi olmaya adamış “Dorothea Lange” var.

Mektup da var demiştim ya mektubumuzun konusu da, adı da “Vazgeçiş” ; olanın tamamından vazgeçiş. Vedanın hazin uğultusunun kulakta bıraktığı karıncalanma ile okudum satırları.

Yazarların imza niteliğindeki sözlerine yer vererek sonlanıyor fanzin.

Son sayfasında ise Şehrinde Ne Var? adlı bir başlık mevcut ama bu sayıda bu kısım pandemi nedeni ile es geçilmiş, farklı şehirlerden yazılar ya da fotoğraflar yer veriliyordur diye tahmin ediyorum bu bölümde ama tabii bunu tahminle bırakmayıp beğeni ile okuduğum bu fanzinin ilk iki sayısını da isteyip okuyacağım.

Köprünün diğer adımlarına yetişin,

Fanzin yürüyor!

Bir talebiniz, bir sorunuz ya da bir öneriniz olur belki diye iletişim bilgilerini buraya bırakayım :

yeryuku@gmail.com / twitter : @yeryuku / instagram : @fanzinyeryuku

FANZİN: Yeryükü Fanzin Sayı 3 (PDF İNDİR)