Sizi Gidi Sefil Şirinler/ Palyaço Fanzin Sayı 22 (PDFli)

İyi birer çocuk olursanız Şirinler’i görebilirsiniz!

Peki ya günümüzün Şirinler’i asalaklaşmış, moronlaşmış ve hatta duygusuzlaşmış sürüden başka bir şey değilse. Gün geçtikçe çoğalan, susan, itiraz bir yana kafasını kaldırmayan bir topluluksa onlara ulaşmanın bir kıymeti var mı? Şaklabanlıkları, sansasyonları, şöhretleri değer olarak lanse edilerek pazarlanan bu şebekleri hepimiz görüyoruz. Onlar medya patronlar sayesinde TV ekranlarında, küçük “şirinciler” sayesinde Youtube kanallarında, sürekli bir yerlerden ürüyor. Siyasetin ve sistemin elindeki oyuncak gibiler, nereye çekseler orada bitiveriyorlar. Tabii şirincik kitleleri de peşlerinden… Ne kadar hayranlarının olduğunun, kimin sofrasında yiyip, kimin, bilmem kaç ayarlık klozetlere sıçtıklarının hiçbir önemi yok aslında. Önemli olan neyi temsil edip hangi alanın doldurtulduğu. Elbet bir çoğumuz bu imajların farkındayız ve hissediyoruz. Onları her yerde görmekten tiksiniyoruz. Değerli, iyi, güzel falan değiller. Duayen ise hiç olmadılar. Önlerine ne konulduysa onu oynayıp, ne verildiyse onu çaldılar ve bizler günün sonunda asıl çalınan şeyin kamusal aklın kendisi olduğunu gördük. Kuşakların parlatıldığı, siyasilerin youtubeyi keşfedip sağa sola “kafalayamıyoruz” endişesiyle saldırdığı şu günlerde bütün sevimliliğiyle bu şirinler gene ortalıktalar. İşte bu medyatik palyaçoların karşısında Sylvan bu kez Gargamelleşerek çıkıyor ve alayının çarkına itinayla sövüyor (anlayana). Sistemin makbul(!)lerine karşı hoş geldin Gargamel amca.

Palyaço Fanzin 22. sayısında bu metafor üzerinden hareket ederek; ülkece soluduğumuz, soludukça kafayı bulduğumuz simülasyonla kedinin fareyle oynadığı gibi oynamaya girişmiş. Hicivli anlatımını kendi yaşamı üzerinden metnine yediren, kurduğu samimi diliyle okurunu kendine çeken Sylvan, tadı damakta kalan bir sayıya imza atmış diyebilirim. Sistem içi çıkmazları, ironik tabloları, kısa yazılarla işleyen ve bunu hayli yalın şekilde önümüze koymak bir yana, içsel döngülerini de doğrudan yazıya aktaran yapısı, kendine has bir anlatım tarzını beraberinde getirdiğini düşünenlerdenim.

Fanzinin PDF’i hemen aşağıda. Linke tıklayarak bu şamataya katılmanız hususunda hiçbir engel, ücret, beklentimiz yok. Uzun lafın kısası, bu sıcak Corona günlerinde kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibi gelecek bu sayıyı okumadan geçmeyin derim.

Fanzin Yürüyor!

FANZİN: Palyaço Fanzin Sayı 22 (PDF İNDİR)