FANKİT: Müzik Seni Uyutur – Doğa Dema (PDFli)

 

Yeni bir hikâyeye başlıyorum, yeninin içine neden hep bir çimdik eski katıyorum? Bilmiyorum. Kadın gül kokuyor, yabani duruyor, suskun ve belki de asabi… Gidiyor. Lügatimde bir kelime bile bırakmadan gidiyor. Bir çıt sesi geliyor uzaklardan ya da çok uzağım kendime. Benden geliyor çıt sesi.

Geçtiğimiz günlerde Müzik Seni Uyutur isimli bir fankit elime geçti. Son derece sade bir iş. Sade diyorum çünkü okur için debelenme, metinler üzerinden şaşırtma veya süsleme derdi olmayan bir çalışma bu. Kapağından tutun, iç sayfalarına kadar bir sadelik hâkim. Yazılarsa hayli içten. Yalın bir anlatımla okurlarına ulaşan bu işin belki de en cezbeden, okuru içine çeken yanı bir günlük gibi olması. Bir dost veya arkadaşla sohbet eder gibi, bıraktığı boşluklar üzerinden olası yüz hatlarını, mimikleri duyumsatan samimi bir akış. Doğa Dema ismiyle basılan bu fankiti okumanızı tavsiye ederim. Zaten anladığınız üzere uzun, boğucu bir fankit te değil. Yazar ortaya koyduğu bu çalışmayı “sevdiğim şeyleri kurtarmak için ilk çaba” olarak nitelendiriyor. Yani anlayacağınız, alelade bir yazım sürecinin aksine doğrudan yazanla alakalı, hissi meselelerin yer aldığı bir fankit bu.

Fankitin güzel taraflarından biri de, her yazıda size farklı bir şarkının eşlik ediyor olması. Spotify kodlarıyla görsellenen işin kötü yanlarından biri bunun Spotify ile yapılması diyebilirim. Misal ben Spotify’dan pek haz etmeyen biri olarak abone olmadığım için tarattığım parçaları doğrudan çalamadım ve Youtube’ta aratarak açma yoluna gittim. Biraz uğraştırdı ama bence buna değdi. Bu tarz müzik, film kodlamaları son zamanlarda fanzinlerde oldukça görülmekte ve okurlara hoş bir deneyim kazandırmakta. Misal ben de çıkarttığım fanzinde bunu yapıyorum ve güzel bir iş olduğunu düşünüyorum. Kâğıt sadece bir kâğıt olarak kalmıyor, dönüşüyor. Tabii bu tarz arayışları basılı yayıncılıkta ilk fanzinlerde görmek de şaşırtıcı olmasa gerek.

Küçük bir alıntıyla yazıyı bitiriyorum.

Durup durup, durakları

dolduranları izlediğimiz gecenin sabahını hatırla. Ne güzeldi

kafamız ceplerimiz bomboşken, ne güzel gelirdi aşkın sesi

uzaklardan… Şimdiyse sokaklarca yürüsek de hevesimiz

kursağımızda kalıyor, tutunamıyoruz Hüseyin.

FANKİT: Müzik Seni Uyutur- Doğa Dema (PDF İNDİR)