FANKİT: Düş’tüm / Eşref Ozan (PDFli)

 

Eşref Ozan’ın yeni fankiti (çoğumuz onu Ozan Baygın olarak bilir) geçtiğimiz günlerde fanzin raflarındaki yerini aldı. Şiire ilgi duyan birçok okurun dikkatini çeken bu işe biraz daha yakından bakalım istiyorum.

Öncelikle şiiriyle senkronize olan bir tasarıma sahip olduğunu söylemeliyim. Senkronize diyorum çünkü satırlara göre değişen, güçlü anlamlar barındırıyor ve bunu hissettiriyor. Daha kapak görselinden başlayarak içerilere doğru devam eden bir görsel yağmur diyebilirim. Kapak her ne kadar güçlü olsa da içerideki görsellemelerde şiirin önüne geçen bir hale bürünmemesi ise kıvamın ustaca ayarlandığını gösteriyor bizlere. Bu çalışması için Hayri Güntek’e ayrıca teşekkür ederim.

“Constantinopolis Underground” Kapağın hemen altında bu not var. Bilenler bilir; bu ibareye daha çok Garez Fanzin’in işlerinde rastlamak mümkündü. Sanırım Ozan Baygın’da aynı hissiyatı paylaşıyor olacak ki; buna fankitinde yer vermiş derken kapak arkası bölümünde bir nokta gözümüze çarpıyor. NeoBeat, Jumonji ve Fanzin Apartmanı’na selam çakan Ozan, bizleri mutlu etmekle beraber Garez ile ilişkide olduğunu görüyoruz. Bilindiği üzere Jumonji, Garez’in bitişiyle doğan, kendine has bir iş. Takip edilmesini önereceğim işlerden. Hepsinin ellerine sağlık.

Ozan Baygın’ın metinlerine bakıldığında doğaya ait unsurların mistik bir anlatıyla aktarıldığını ifade edebilirim. Satırlarında sıkça yer alan, bu tarz imgeler ister istemez sizi, kendi içinde devinen bu habitata davet eder bir hale geliyor. Yer yer noktalamalı sessizliklerin de yer bulduğu bu şiirlerde savaş, belki de bu şiirlerin duygusuna sirayet eden, önemli bir olgu. Mısraları yapay bir şekilcilikten uzak. Ne basite indirgenen bir şekle sahip ne de, bir “şair” kasılışlarının hatlarını içeriyor. Olduğu gibi ama derinlemesine olduğu açık.

Burada bazı alıntılar yaparak üzerine bir şeyler karalamak elbet ki mümkündü ama bunu sizin yapmanızı tavsiye etmekteyim.

Buradan hareketle fankiti aşağıda paylaşıyorum.

Sağlıkla…

 

FANKİT: Düş’tüm-Eşref Ozan (PDF İNDİR)

 

Yorum bırakın