FANKİT: Akşam 6 Algısı (PDFli)

 

-Bu fankiti nasıl buldun?

-Akşam 6 algısı gibi…

-Derken?

-Boşluklar üzerinde yol alan çarpışmaları deneyimle! Hepsi bu.

-Ya kurgu olarak diyorum, nasıl?

-Kendini nasıl kurguladığınla alakalı olduğunu söyleyebilirim. Önce özneler ile başlayan metin, sende bir bütünlük yanılgısı meydana getiriyor. Okuduğun her satır sonrası sen, kafanda yenisini yazarken bir tuzağın içine doğru çekildiğinin farkına varmadan BAAM! Seyir seni başka bir noktaya atıyor. Bir akşam 6 algısı hali işte.

Okurken ne hissettin peki?

-Değişken ruh halleri… Rahatlama, huzursuzluk, zevk ve acı duyumsadım. Bir bölümde karnıma ağrı girdiğini söyleyebilirim. Belki metinle hiçbir alakası yoktu ama birbirine bağlamak hoşuma gitti. Okunan metin her zaman algı noktasında yaşanmamalı. Bazen bir enjektör görevi görebilmeli. Bastığın zaman yakabilmeli, böyle bir şey işte. Ama kuvvetli bir yazma isteğini kamçıladığını söylemeliyim. Üzerine oturup fankitle alakasız iki yazı yazdım ama sancımanın nereden geldiğini yalnız ben biliyordum.

-Peki tam olarak bu akşam 6 algısı nedir?

-Hayatının herhangi bir yerinde ânın gerçeklediğini sorguladığın oldu mu hiç? Bedenlerarası seyahat, iki karşıt hissin aynı anda yaşanması ve arada kalma… Buhrana tutuluşun bir araf hali olduğu gerçeği gibi bir şey. Yerli yerine koymak hayli güç.

Yakın zamanda Nurettin Ilgaz tarafından kaleme alınan ve Kayseri’den bizlere ulaşan bu fankit, Sacco&Vanzetti ekibinin son işlerinden sadece biri. Bu ayın sonunda 3 yeni fankit ve de intihar ölüm, yok-oluş üzerine çıkacak fanzin ile yollarına son sürat devam ediyorlar.

Akşam 6 Algısı’na dönecek olursak; bu fankit, baştan aşağı bütünlüklü olduğu gibi ayrıksı sapaklarıyla sınır ihlalini teşvik edici unsurlar barındırır. Şayet kişide bir sürükleniş hali belirgin şekilde seziliyorsa bu akışa yol verilmelidir. Yukarıdaki yazı ancak deneyimlemeyle anlaşılabilecek bir metnin diyalog aracılığıyla kısmi tasvirini yüklenmiştir. Ama gene de bunu yapmak isterken kendi algısına hapsolmuştur. Keyifli okumalar!

 

FANKİT: Akşam 6 Algısı / Nurettin Ilgaz (PDF İNDİR)

Yorum bırakın