Eskişehir’de Fanzin Sergileri Başladı

hayri saraç

Bilindiği üzere uzun zamandır Eskişehir’de edebiyat ile alakalı birçok etkinlik yapıyorum ve 3 Haziran’da yeni bir etkinliğin ilk ayağını gerçekleştirdik. Yere Düşen Travma Fanzin ve ekibim Olgun Ruhlar ile hem Eskişehir hem de farklı illerden ve ülkelerden gelen fanzinler ile bir sergi açtık. Etkinliğin ilk ayağı Baykush Consept’te gerçekleşti. Diğer sergiler ise Simple, Kedd ve Fahrenhait 451 Sahaf’ta olacak. 15 er gün ara düzenlenecek sergilerde elimize yeni ulaşmış ve bizim yeni sayılarımızın ilk gösterimi yapılacak. Etkinlik süresince Eskişehir içi fanzin dağıtımı yapmak yerine hepsini sergiye saklıyoruz. Zaten birçok mekânda serginin afişi bulunuyor.

Etkinliğe geçecek olursak, gene fazla bir katılım olmadı. Alışkın olduğumuz bir konu olduğu için fazla canımızı sıkmadı. Ama ben ve ekibim gene elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Bir arkadaşımızın üstüne fanzin sergisinin afişini ve birkaç fanzini bantlayıp tüm çarşıda gezdirdik örneğin. Dikkat çekeceğini biliyorduk ama polisin çevireceğini tahmin edemedik. Sağlık olsun. Sabahtan mekânın düzenlemelerine başladığımızda iki valiz fanzin yeterli olur diye düşündüm lakin biraz yetersiz kaldı. Duyuru yapmama rağmen fanzin gönderimi sadece Efe Elmastaş gerçekleştirdi. Bir daha ki sergi için tekrar bir duyuru yapacağım. Umarım bu sefer daha çok fanzin gönderimi sağlanır.

eskişehir fanzin1 eskişehir fanzin2

Sonraki sergi için daha yoğun bir çalışmaya girdik. Hem Yere Düşen Travma hem de Olgun Ruhlar’ın yeni sayıları hazırlanırken internet üzerinden de ulaşabildiğim kadar fanzin pdfleri arıyorum. Amacım yakın zamanda çıkan fanzinlerin yeni sıra 2000 lerin başında hatta daha eskiden çıkmış fanzinleri bulup onları sergilemek. Çünkü Eskişehir’de uzaktan gözüken bir sanat şehri havası var ama bilindiği üzere sadece üstün körü bir edebiyat pek fazla alt kategorilere ilgi ve alaka yok. Benim ve ekibimin çok şükür bir kemik kitlesi var ama ne kadar çok kişiye bu fanzin işini aktarabilirsek insanların fanzin ve edebiyata yönelik algısını yumuşatabileceğimi düşünüyorum.  Bunu deme sebebim insanların hala yazılarımızda bulunan argoya ve şiddete karşı tutumu çok garip. Nedenini bir türlü anlayamadık. Fanzin bilindiği gibi zor ve uğraş gerektiren bir iş, birçok arkadaşımız maddi sorunlardan ötürü uzun süredir fanzin çıkaramıyor, bildiğiniz gibi. Lakin biz bu şehirde 7/24 fanzin ile alakalı ne varsa bulup bir araya getiriyoruz. Elime ulaşan birçok fanzini dağıtım yaparken mekân sahiplerinin içeriğinden ötürü istemediğine şahit oluyorum. Bundan dolayı bu sergilerde her türlü fanzine ulaşmaya çalışıyorum. Amacım fanzinde birçok türün olduğunu göstermek. Karma, müzik, edebiyat, çizgi roman hatta tribün ile alakalı fanzinlerin olduğunu bu işin bir dışa vurum olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Benim vaktim bol sürüne sürüne de olsa bu işi yapacağım. En fazla zaman ve güç kaybederim. Onlar da geri kazanamayacağım şeyler değil.

eskişehir fanzin4 eskişehir fanzin6

Son olarak, ekibim hakkında bilgi vermek istiyorum. Aramıza yeni bir çizer katıldı İlayda Aydoğdu. Gerçekten ekibe yakışan biri oldu, çünkü akli dengesi bozuk. Manyağın teki. Çok sağlam çizimleri ve muhabbeti var. Bazen neler yapabileceğinden korkuyorum. Onun dışında Fevzi ve Kağan ile hala devam etmekteyiz. Arada bir sürtüşme yaşasak da fazla önemli şeyler değil. Fevzi’nin bir kitap projesi var ekstra olarak onunla da uğraşıyoruz, Kağan desen (onun ben amk) sürekli başımıza manyak manyak işler açıyor. Kısacası çok eğleniyoruz. Sergi ve diğer konular hakkında bilgi almak için instagram üzerinden bizleri takip edebilirsiniz. Son olarak her zaman dediğim gibi,

Hepinizi seviyorum, sen hariç.

Hayri Saraç: paskalyatavsani1
Fevzican Çelik: bunalan_adam
M. Kağan Will: m.kaganwill
İlayda Aydoğdu: ilaydaaydogdu_

Yorum bırakın