Amatör Ruhlu Bir Yoldaşlık: Filtresiz Fanzin

Fanzin dünyasında; yeni gelenler, eski gidenler, bir şeylere değinenler, “Vay be, bu da neymiş?” diyenler, biraz da sanat değil de zanaatçılar ama en çok da emekçiler dolanmaya devam ediyor. Bu dibi görülmez ve zirvesine varılmaz denizde birçok türe denk gelmek mümkün. Ben de yeni sayılabilecek bir fanzine denk geldim ve şu ana kadar yayımlanmış olan iki sayısını inceledikten sonra arka planına değinmenin faydalı olacağını düşündüm. Bu fanzin, okurların kesişiminde (Kitap Yoldaşları) türeyen bir fanzin!

Filtresiz Fanzin çok yoğun olmamakla birlikte tematik çıkan bir yayın türünü benimsemiş. Kesin yaftalama olmasın ancak birinci sayısında temayı “şanssızlık” olarak görebilecekken ikinci sayısında ise “otizm” olarak varsayabiliriz. Eleştirimi de sunmadan sorularıma geçemiyorum, ancak bazı eserlerde imla ve yazım kuralları üzerinde fazla durulmadığını itiraf etmem gerekir(Bu yorumu ilk kez Filtresiz Fanzin için yapmıyorum, evet, sorun bende, nereye baksam bir hata arıyorum.).

Filtresiz Fanzin nasıl kuruldu? Kimler el attı bu işlere?

Filtresiz Fanzin, Kitap Yoldaşları grubunun çıkarmış olduğu bir fanzindir. Grupta söyleşiler, kitap okumaları ve tartışmalar yaparken yazmayı seven insanların da bir arada olduğunu gördük. Merak edip araştırdığımız konuları, anlatmak istediklerimizi; içimizden gelen ne varsa sosyal medya dışında elle tutulur bir şeyler yapmak istedik. Bunu da ulaştığımız herkesle paylaşmak istedik. Amatör olarak, heyecanlı bir şekilde -sizinde belirttiğiniz gibi- hatalar yapa yapa iki sayı çıkardık. İki aylık olarak çıkarmayı düşünüyoruz, düzenli olarak. Fanzin kendi grup üyelerimizin yazılarıyla çıkıyor. Tarih, gazetecilik okuyan arkadaşlarımız kendi alanlarında yazılar yazarken, öteki arkadaşlarımız da kısa öyküler ile katkıda bulunuyorlar. Bunların yanında ayrıca profesyonel yazarlar da fanzinimize destek veriyorlar.

Filtresiz ismi nereden geliyor? Açıkçası ilk sayıyı kapaktan değerlendirecek olsak, +18’li müstehcen şeyler bizi bekliyormuş gibi oluyor…

Fanzin çıkarırken yazmak isteyen arkadaşlarımıza herhangi bir konu vererek yazı istemiyoruz. Herkes içinden geldiği gibi yazıyor. Her biri ne anlatmak istiyorsa o sayıda onu anlatıyor. Bundan ötürü adı filtresiz oldu. Tabii filtresiz biradan kopya çektiğimizi söylemeden geçemem.

Tematik yapıda devam edecek misiniz ve bu yapı sizin için önemliyse sebebini paylaşabilir misiniz?

Aslında fanzini çıkarırken tematik olarak gitmek istemedik. Önceki soruda cevapladığım gibi kimseye “Özellikle şunu yaz!” demiyoruz. İlk sayıda bir tema üzerinden gitmedik. İkinci sayıda Otizm kapak yaptık. Bundaki amacımız farkındalık yaratmaktı. Fanzinde otizm ile ilgili olarak bir tane yazı vardı. Üçüncü sayımız Temmuz ayında çıkacak. Onun kapak konusu Madımak olacak. Ama yine yazarlarımıza özellikle Madımak ile ilgili yazı yazın demedik.

Belirli bir kadronuz var mı? Dışarıdan yazı alımlarına açık mısınız?

Evet, belirli bir kadromuz var. Arkadaşlarım yazdıkları sürece fanzinde olacaklar. Kitap Yoldaşları olarak bu birliğe önem veriyoruz. İleriki zamanlarda farklı projelerimiz olacak ve yine aynı ekiple olacak. Bizim Kitap Yoldaşları olarak kapımız okuyan, araştıran, öğrenmek isteyen herkese açık. Dışarıdan yazılarını göndermek isteyenlerin yazılara fanzinimizde yer ayırıyoruz. İkinci sayıda okuyucumuzdan gelen bir şiir bulunmaktadır.

filtresiz fanzin 2

Sizler için fanzincilik nedir? Bu yapıda devam etmeyi düşünüyor musunuz?

Bir arkadaşımın tavsiyesi ile fanzin’i öğrendim diyebilirim. Daha yeniyiz yani. Bu konuda bir cevap vermek erken diye düşünüyorum. Ama fanzin için emek vermek severek yaptığımız bir şey diyebilirim.

Son olarak, okurlarınıza söylemek istediğiniz şeyler var mıdır? Yeni projeleriniz vs. olacak mı?

Kitap Yoldaşları olarak birçok etkinlikler yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Amacımız insanları evlerinden sokaklara çıkartmaktır. Bu yüzden etkinliklerimizi sosyal medya üzerinden değil dışarıda yapıyoruz. Evinde oturup paylaşımlara yorumlar yaparak sosyalleştiğini sanan insanlara gerçekten sosyalleşmesi için davet yolluyoruz. Tartışarak, sorgulayarak başkaldırmayı teklif ediyoruz. Birlikte öğreniyoruz, paylaşıyoruz. İleride kadınlar, çocuklar ve sokak hayvanları için projelerimiz olacak. Filtresiz Fanzin ise her sayıda hatalarını düzeltmeye çalışarak çıkmaya devam edecek. Kendimizce güzel bir amaç için hareket ettiğimizi düşündüğümüz için yapılan hataların bu amacın önüne geçmeyeceğini biliyoruz. Okuyucu yoldaşlarımıza buradan etkinliklerimize davet gönderiyorum. Aramıza katılan bize fikirlerini eleştirilerini sunan herkes bizim için çok değerli ve önemlidir. Bizi takipte kalın.

Fanzin yürüyor!

 

Yorum bırakın