Yengeç Fanzin Röportajı

 

Hep iş, hep mi stres? Değil. Bu kadar sığ bir yaşantımızın olmasını kim kabul edebilirdi ki? Bu hayatta dakikalara sığdırılabilen tebessümler ve “Dur bre, sesli gülmeyeyim!” diye iç geçirişlerimize sebep olacak eserler de var. Tam da bu tip eserlere nereden ulaşabiliriz sorusunun yanıtını ararken, Yengeç Fanzin’e denk geliyoruz.

Kendi kadrosunun yaşantılarının da senaryolaştırılıp sunulduğu bu karikatür fanzini inanılmaz derecede samimi ve ilk sayfayı çevirdikten sonra fanzin bitmeden bırakılmayacak cinsten.

Peki, bu eserlere ulaştık varsayalım, nasıl meydana geldiğini bir de yaratıcılarına soralım (ya da aralarından iki tanesine soralım; Emirhan Serveren: E.S. ve Taylan Kaan Torunoğlu: T.K.T.) ;

Tekrardan selamlar olsun. Yengeç Fanzin nedir? Nasıl kuruldu? Amacı nedir, var mıdır?

E.S.: Yengeç Fanzin, Yengeç Sanat Evi’nin karikatür atölyesinde Ömer Göksel moderatörlüğünde gerçekleşen bir oluşum. Fanzinimiz uzun bir hazırlık süreciyle oluşturulmadı. Ömer Hoca’nın üç sene önce derse elinde sürpriz olarak fanzinin ilk sayısı ile gelmesi; Yengeç Fanzin serüvenini başlattı. Ömer Hoca’nın bunu hazırlarkenki tek amacı, çalışmalarımızı kağıt üstünde görmemizi sağlamaktı; bu amaç, bizim çizim isteğimizi körüklemişti.

T.K.T.: Yengeç Fanzin ilk olarak 2015 yılında Yengeç’te çizen herkesin “Biz de bir şeyler yapıyoruz…” diyebileceği bir platform ihtiyacı üzerine doğdu.

Yengeç Fanzin ekibi dışarıdan eser alır mı? Alıyorsa; bu eserlerde nelere dikkat eder?

T.K.T.: Yengeç’e kayıt olmayanların işini asla almıyoruz.

E.S.: Dışarıdan eser kabul etmiyoruz, yalnızca atölyedeki öğrenciler ve derse katkı sağlayan çizerlerin işleri yer alıyor.

Ne kadar sıklıkla eser çıkarmayı düşünür? Yengeç Fanzin için belirli bir periyot var mı yoksa istenildiği zaman çıkan fanzinlerden mi?

E.S.: Belirli bir periyot yok, ne zaman iş birikirse o zaman fanzinimiz hazırlanıyor.

T.K.T.: Belirli sayıda çizime ulaştığında fanzin için çalışmalar başlıyor. Fakat kimseye zaman sınırlaması getirmiyoruz. Bu herkesin fanzini, hızlı çıkartmak isterlerse daha hızlı çizimler sunarlar…

yengeç f görsel

Diğer fanzinleri inceliyor musunuz? Fanzinlerden esinlendiğiniz oluyor mu?

E.S.: Ben ve Ekin(Yıldız) neredeyse her fanzini takip ediyoruz. Çizgi ağırlıklıları kurstakilerle de paylaşıyoruz ancak bizi etkileyenler fanzinler yerine işinin ehli karikatüristler oluyor.

İnsanları “Paint It Black” dinlerken bile güldürecek bu esprileri nereden buluyorsunuz? Doğaçlama mı, üzerine çalışıyor musunuz?

T.K.T.: Belirli süre karikatür dünyası içinde kalınca esprileri bulmak için metot geliştiriyorsunuz. Usta karikatüristlerin esprilerinden feyz alıyoruz.

E.S.: Esprilerin neredeyse hepsi çalışılmış, üstünde kafa yorulmuş oluyor. Doğaçlama olan tek tük espriler de derslerde aramızda geçen diyaloglardan oluşuyor.

Okurlarınıza söylemek istediğiniz şeyler var mı? (Buradan buyurun, meydan sizin…)

T.K.T.: Her sayıda gelişen ve kadrosuna yeni isimler katan Yengeç Fanzin’in yeni sayılarını kaçırırsanız üzülürsünüz.

E.S.: Yengeç Sanat Evi’ndeki atölyemizde güzel dersler oluyor. Yediden yetmişe herkesin katılabildiği bu atölyede Yengeç Fanzin gibi eserler ortaya çıkıyor. Bizim gibi karikatür, çizgi öykü, mizah meraklılarına kapımız açık, hepsini ağırlamaktan mutluluk duyarız.

 

Fanzin yürüyor!

Yorum bırakın