Venom inc İzmir Konseri İzlenimleri

bakunin fanzin apartmanı

Extreme ‘şeytanlı’ Metalin öncüsü Venom ve onun kurucu elemanları Mantas ve Abaddon yanı sıra Cronos’un ayrılışından sonra 1989-1992 arasında grupta yer almış olan Tony Dolan’ın yeni grubu Venom (inc) konseri dün (1 Nisan)  İzmir Bornova Sahne’de İzmir Attack organizasyonu olarak gerçekleşti. Metal müzik adına ve İzmir için önemli bir gündü. Uzun zamandır, hem böylesi önemli bir organizasyon yapılmamış, hem de katılım dün geceki gibi yoğun olmamıştı. 400 ün üzerinde müzik severin katılımıyla coşkulu bir konser yaşandı.

Kapı açılış saatinden önce insanlar Bornova Sahne’nin sokağına gelmeye başlamıştı. Kapı açılışı uzadıkça sokaktaki kalabalıkta artmıştı. Konser normalde başlaması gereken saatten 2 saat geç başladı çünkü Venom inc.in uçağı rötar yapmış ve gelişi 2 saat civarı gecikmişti. Haliyle konserde geç başladı.

Konser alanında her zamanki gibi grupların merch leri ve <Fuck’in Distro> standı yerlerini almış; Albümler, plaklar, patch ve fanzinler, grup tişörtleri derken konser alanı olması gerektiği gibi bir görünüme bürünmüştü. Evet, bu durum konserlerin olmazsa olmazdır. Konsere gelirsin, grupların albüm ve tişörtlerinden alırsın, Fanzin ve pathcleri es geçmeden alış-veriş ya da takasını yapar, standlarda geleneksel turunu atarsın. Dün akşam içinde vaziyet her zamanki gibiydi yani.

venom inc1 venom inc2 venom inc3

İlk olarak İzmir’in Deathcore grubu Until the Truth Comes sahne aldı. Grup hem organizasyonun hem de kariyerlerinin ilk konserini vermiş oldular. Yeni bir grup için daha iyi bir sahne başlangıcı olamazdı. Normal süresinde sahneden inen Until’in ardından Yunanistan’ın eski okul Thrash-Death tarzının genç grubu Rapture, yeni çıkan 2. albümleri ‘Paroxysm of Hatred’ in Türkiye konserlerini gayet sağlam bir sahne performansıyla gerçekleştirdiler. Açıkçası Rapture’u sahnede izlemeyi istiyordum ve buna da değdi doğrusu. Rapture konserde hem delirdi hem seyirciyi, özellikle de sahne önünü baya karıştırdı.

Bornova Sahne’ye ‘rötarlı’ gelen Venom inc. elemanları soundcheck i bitirdikten sonra pek zaman kalmadığı için otel e dönmek yerine konser alanın hemen yanındaki cafe ye oturmak istemiş ve bizde bunu fırsat bilip Kanlı Teneke ekibi olarak tüm Venom inc. elemanları ile güzel bir sohbet gerçekleştirmiştik. Mantas ve Tony Dolan çok mütevazi ve neşeli insanlar. Durum böyle olunca sohbetimizde aynı keyifte oldu.  Bu güzel sohbetin detaylarını hazırlık aşamasında olan ve yakında çıkacak yeni Kanlı Teneke sayısında okuyabilirsiniz.

Konsere dönecek olursak; Yaşanan aksaklıklardan dolayı Ankaralı Thrashfire ve İzmirli NotWithStanding grupları sahnelerini kısa tutmak zorunda kaldılar.  Thrashfire’ın en son 2008 de yani 10 yıl önce sahne aldıkları için kısa kesmelerine biraz üzüldüm. Ama olsun, Okan ve Burak’ı kısa ve öz olsa da izlemiş oldum.

venom inc5 venom inc6 venom inc7

Nihayetinde  Venom (inc.) sahneye uzun bir bekleyişten sonrası çıktı. Mantas ve Tony Dolan’ın yanı sıra Abaddon’u da görmeyi çok isterdik ama turnede yer alamadı. İlerleyen yaşlarına rağmen Tony Dolan ve Mantas sahnesin tozunu attılar demek hiçte abartı olmaz. ‘Welcome to Hell’ ile açtıkları konserlerini, ‘Parasite’, ‘Ave Satanas’, “Black’n Roll”, “Contess Bathory”,”War”, “Black Metal”, ”Cornivorus” gibi hem Venom hem de Venom inc. in unutulmaz parçalarını çaldılar. Gecenin en ilginç anlarından biri seyirlerin setlist in dışında “”In League With Satan” parçasını söyleme başlaması ve sonrasında sadece ‘live’ davulcunun ritim tutması oldu. 1 saatten fazla sahnede kalan Venom inc. geceyi bitirdiğinde pek çok insan için eminim ki unutulmaz bir konser yaşatmış oldu. Bizde Kanlı Teneke ekibi olarak, hem konsere elimizden gelen desteği vermiş olduk hem de bu efsane konsere şahitlik etmenin keyfini yaşadık.

Tüm sahne alan gruplara, Arcan Öğütverici’ye ve İzmir Attack kadrosuna teşekkürler.

venom inc4

 

Yorum bırakın