Umut Çölde Bile Olsa Yeşerir: Huysuz Fanzin

 

Haftalar önce yaptığım bir röportajı geç yayınlamanın utancıyla size bir fanzinden bahsetmek istiyorum. Birkaç mesajlaşmanın ardından Söke’den kalkıp gelen ve fanzinleri ile bizleri mutlu eden bu edebiyat ve sanat tutkunu insanlar ile tanışmak bize iyi geldi. Çıkardıkları fanzinler ile kendi alanlarında edebiyatı, yaptıkları diğer aktiviteler ile sanatı yaşatıyorlar. Bir şeyleri boşvermektense oturdukları yerde beklemeyip emek veriyorlar. Böyle insanları bilmek gerek. Sözü onlara bırakmanın vakti geldi sanırım.

 

Öncelikle merhabalar,

Merhaba

-Günümüzde edebiyat ile ilgili birçok iş yapılıyor. Sizi fanzin çıkarmaya iten ne oldu?

– Edebiyat ve sanatla uğraşan bir grup öğrenciyiz. Üreterek ve ürettiğimizi paylaşarak varlığımızı kabul ettirmiştik. Paylaşımlarımız kendi içimizde değil de birçok kişiye ulaşması gerektiğine inandık. Ayrıca günümüz edebiyatında dergilerde genç yazar adaylarının kendilerine yer bulamaması sebebiyle üretimlerini özgürce paylaşabildikleri, kendilerini ait hissedebildikleri bir platform kurma gerekliliği hissettiğimiz için bu fanzini çıkardık.

– Huysuz fanzin ismini nasıl aldı?

– Sistem, hayatlarımızı monotonlaştırmaya çalıştıkça bizler de bu dar Dünya’da sistemin monotonluğunu kabul etmeyen, düşünen, üretmeye ve paylaşmaya istekli, hayatı aşkı ve özgürlüğü inşa etmeye çalışan bireylerdik. Sistemin bu halinden memnun olmadıkça huysuzlandığımızı, çabaladığımızı fark ettik huysuz olmaya karar verdik.

– Huysuz fanzin nerede çıkıyor? Yaşadığınız yerde fanzin ile ilgili başka işler var mı?

– Huysuz fanzin Aydın’ın Söke ilçesinde çıkıyor. Şuan da yaşadığımız yerelde tek olma özelliğine sahibiz. Lakin fanzin üretmek isteyen dostlarımız bizlere ulaştığı taktirde dayanışmanın gücü ile üretimlerimizi yerelimizde daha güçlü kılarız.

– Fanzin ekibi nasıl toplandı? Ekip olarak başka neler yapıyorsunuz?

– Önce de belirttiğim gibi, edebiyatla ve sanatla uğraşan bir grup Üniversite öğrencisiyiz. Bir araya gelip şiir okuyorduk, gerek kendi ilgi alanlarımızdan gerek sanatın farklı yönlerinden paylaşımda bulunuyorduk. Paylaşımlarımızı çoğaltmamız hem kendi birikimimize katkı sağlayacaktı hem de bu alanda uğraşan birçok kişiye ulaşabilecektik. Bir tiyatro ve müzik ekibimiz var. Tiyatro oyunları, tiyatro müzikleri, konserler, anlatılar gerçekleştiriyoruz. Yani hayatın içinde yer almaya devam ediyoruz.

– Huysuz fanzin nerelere dağılıyor? Bildiğim kadarıyla ikinci sayınız çıktı. İlk sayı için geri dönüşler nasıldı?

– Şu anda Aydın ve İzmir’de dağıtımları gerçekleştiriliyor. İlk sayı için gayet güzel tepkiler aldık. Öyle ki aldığımız güzel tepkiler bizleri daha çok motive ediyor. Her sayı öncesi farklı heyecanla dostların karşına çıkmaya hazırlanıyoruz.

– Türk edebiyatı hakkında görüşleriniz nelerdir?

– Türk edebiyatı bir lebi deryadır. İçinden Yaşar Kemal’in, Sait Faik’in, Ahmed Arif’in ve daha adını zikretmediğimiz nice yürekleri, gözlerinin parıltısında kaybolunası insanların olduğu bir edebiyat hakkında ne denilebilir ki! Okumadan geçmemeli ömür.

– Huysuz Fanzin’i okumak, bilgi almak isteyenler size nasıl ulaşabilir?

–  Huysuz fanzini okumak isteyenler sosyal medya hesaplarından bizlere ulaşabilirler. Ayrıca sizler de monotonlaşan sisteme karşı huysuzlanıyorsanız ve hayal dünyanızdan kaleme aldığınız yazılarınızı huysuzlanan herkesle paylaşmak istiyorsanız yazacağım mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Instagram hesabımız: huysuzfanzin

Twitter hesabımız: HuysuzFanzin

Gmail: huysuzfanzin@gmail.com

 

Fanzin Yürüyor!

Yorum bırakın