Takas Pazarı 4 Mart Etkinliğinden Notlar

bakunin fanzin apartmanı

4 Mart Pazar günü Drck Txm de Takas Pazarı tarafından organize edilen “Kuaför Cengiz/Sapık İnek ve Rötbrains Plak Lansmanı”  ve Takas Pazarı mecmuasının “Yeni Sayı Çıkışı” vesilesiyle düzenlenen etkinliğe pek çok oluşum destek verdi: İstanbul’dan Dead Generation Records, Alice Records, Heyt Be! Fanzin, Wargasm Records, Parazit Kollektif, The Ayılar’ın yanı sıra şehir ve ülke dışından gelenler; Kanlı Teneke/Fuckin’ Distro (İzmir), Prof Sny Records (Çekya), Dark Rutials (Diyarbakır) da stant açmalarıyla güzel ve renkli bir gün yaşandı.

Açılan standlarda pek çok yer altı üretimi; plak, kaset, cd, rozet, yama, poster, fanzin, grupların tişörtleri, yakma tabela, el yapımı özel baskılı çanta ve aksesuarlar vs. bol miktarda sergilendi, satıldı, takaslandı.

Türkiye’de daha önceden hatırladığım kadarıyla grindcore split plağını ilk olarak Agathocles/Sakatat spliti 2007 yılında  basılmıştı. Ancak  iki yerli grindcore grubunun split plağını ilk kez basmak 2018 yılına kısmet oldu. Etkinlik boyunca Kuaför Cengiz ve Sapık İnek gruplarının elemanları fazlasıyla keyifli ve heyecanlıydılar. Etkinlik esnasında  grupların plaklarından parçalarında çalındığını ekleyelim.

takas pazarı 1 takas parası 2

takas pazarı 3 takas pazarı 4

takas pazarı 5 takas pazarı 5

Katılımın fazla olmasının yanı sıra Çağlan Tekil, Murat Beşer ve Güven Erkin Erkal gibi isimlerinde ziyaretleriyle etkinlik daha keyifli bir hal aldı.

Takas Pazarı Mecmuası’nın yeni sayısında  iki röportaj yaparak (God Mode ve Until the Truth Comes) iştirak etmenin verdiği yancılığı saymazsak benim için en önemlisi bu güne kadar ilk kez bir etkinlikte açtığım standın yağmalanmasını izlemenin verdiği keyifti. İlk kez ‘Keşke evdeki valizi getirseymişim’ dedim! Açtığımız masada Kanlı Teneke’nin yeni ve eski sayılarından hiçbir şey kalmayınca, İzmir dağıtımını yapmak için aldığım yeni Takas Pazarı sayılarını koymak durumunda kaldım -ki onlarında bir kısmını orada satmış bulundum-. Sadece Venom inc. (1 Nisan) İzmir konserinin mart biletleri satışı beklentimizin altında kaldı. Bunun haricinde her şey fazlasıyla keyifliydi.

Etkinlikteki coşkuyu görünce; ‘İstanbul hala gerek üretim, gerek katılım, gerekse de yaşatma gayretiyle olsun,  alt kültürün yaşadığı en önemli ve heyecan verici şehir’ demekten kendimi alamadım ya da  bu durumu teyit etmiş oldum diyebilirim.

Etkinliğin en güzel taraflarından biride elbette pek çok dostumuzu görebilme ve sohbet edebilme imkanını bulabilmiş olmamızdı. En akılda kalıcı muhabbeti paylaşmak fena olmaz sanırım; Kuaför Cengiz’den Albayrak ve Şalgamripper le sohbetimizde, Şalgamripper yıllar sonra (yaklaşık 20 yıl) ilk kayıtlarındaki parçaları tekrar prova etmek için stüdyoya girdiklerini ve baştan sona tüm parçaları birer kere çaldıktan sonra (Bu arada Albayrak hemen araya sıkıştırıyor ‘Hiçbirini unutmamış davulların’ diyerekten) Şalgamripper ‘hadi tekrar çalalım’ dediğinde Albayrak’tan beklenecek nefis bir cevap: Bize yakışmaz!

İlk yerli grindcore split plağının yanı sıra başkaca ilkleri de gördük etkinlikte. Dead Generations Records standında yer alan ve “Türkiye’nin ilk fanzini” namlı MondoTrasho’nun “Hay maşallah!” dedirten fiyatı ve Ankara’dan onaylanmış bandrollü kitabını görmek beni çok şaşırtmadı zira iki yıl önce zaten kitap olarak basılacağından haberdardım. Ama şu kadarını düşünmekten de kendimi alamadım: MondoTrasho ilk “yasal” fanzin unvanını da kimselere kaptırmamış!… Zineyi  kitap formatında derli toplu bir arada bulundurmak ve arşivlemek isteyenler için güzel bir ‘hizmet’ olabilir belki ama… İşte bu ama’lar hep can sıkan konular… Neyse…

Etkinlik Akşam 9 civarlarında bitti, toparlanma sürece ve sonrasında  Sabhankra ve Mekanik gruplarının konserleri ile gece sonlanmış oldu.

Şehir dışından gelmiştik ve otobüs bileti almayı unutmuştuk! Telaşla ve ‘iyi ki gelmişiz’ diyerekten tatlı bir yorgunlukla ayrıldık İstanbul’dan.

Başta Mustafa Aypolat olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederekten ‘yenisine sağlık’ diyelim…

Deadgenerations Records,
Alice Records,
Prof. Sny Records ( Çekya),
Dark Rituals ( Diyarbakır ),
Rock Medya,
Kanlı Teneke ( izmir ),
Wargazm Records,
Heyt Be Fanzin,
Takas Pazari Mecmuasi,
Likmarkji Plak-Distro ( Bursa),
Extreminal,
Albayrak ( Amerika),
FUCK YOUR FASHION,
Tanju Can,
El Takasi,
Parazit Kolektif (Yerli Punk Rock Cd-Fanzin)

 

Not: Fotoğraflar Takas Pazarı Facebook sayfasından alınmıştır.

Yorum bırakın