Palyaço Fanzin 20: Saykodelik’ten Normallerin Gerçeğine (PDFli)

“Saykodelik” kelimesi, her ne kadar Türkçe literatüre tam olarak girmemiş olsa dahi, “herifçioğlu” kelimesinin anlamını açıklamak için TDK’ya başvurmamak gibi düşünün, yazın alanında kullanıldığında okuyucu için bir şeyler ifade etmeye başladı. Bu sınıflandırmanın altına giren yazınlarda; mental olarak bir yoğunlaşmanın gerçekleşmesi, imgesel yoğunluğun zirve yapması ve okuyucunun da bu imgeler arasından çıkarımlar yaparak kendi gerçeklerine ulaşacak yolları bulması beklenir. Sylvan Clownson, bu sayıda “Çok beklersiniz!” diyor gibi bir şey oluyor. Önceki sayılarla kıyaslayacak olursak “Bak, şimdi daha ‘normallerin gerçeğine’ uygun bir dil kullanıyorum…”  diyor.

Tabii ki burada bahsi geçen “normal insan” tanımı, mevcut sistem içerisinde rollerini layıkıyla gerçekleştiren kişiler bütününü kapsıyor. Hani şu, adının önünde mevki sıfatını taşıyanlar; “Bana ‘Ahmet’ demeyiniz, ben bir doktorum.” falan zihniyeti ve “Ben ‘Menekşe’ değilim, şairim.” filan zihniyeti… Oluşturulan sistemin organellerinden bahsediyoruz; mühendisler, yazarlar, futbolcular, siyasetçiler, sanatçılar, zanaatçılar ve benzeri gruplamalarla ifade edilen sıfatlamaların önemli olduğu ve medya ile bildirilen “hayat” adı verilmiş olaylar bütününün içerisinde bu kurallara uygun olarak yaşayan herkesten. –He, evet, senden ve benden, ondan ve bundan, ne güzel…-

Palyaço Fanzin’in 20. sayısı, insanları durgunluk dönemine iten, yaşıyormuş gibi olan ama pek de yaşadığını hissedemeyen bir zihnin parıltısından ibaret olmuş. Bu durum o kadar basit ki etrafımızda olan bu kadar basit şeyleri başkaları neden böylesine kara mizahla ele almıyor, anlamak mümkün değil. Okurken “Oha!” ya da “Vay be!” haydi, olmadı “Sesli güldüm, sis atma!” gibi ünlemlerle yerinizden doğrulabilir veya toplu taşıma araçlarında yolculuk ediyorsanız sessiz gülme çabasıyla istemsiz sümkürebilirsiniz.

Yaşadığımız şu gerçeklere düşünceli bir kahkaha atmak için bu sayıyı kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Not: Bu incelemeyi, fanzini bitirdikten sonra tekrar okuyunca daha anlamlı bir hâle geliyor olabilir. Tüm mesuliyet senindir.

Fanzin yürüyor.

 

FANZİN: Palyaço Fanzin 20. Sayı (PDF İNDİR)

Yorum bırakın