Onlar Sokağın Kendisi: Sokak Fanzin Söyleşisi

Bendeniz Maradona Fatih, İstanbul’da 90’ların sokak futbolunun efsane ismi demek isterdim ama sadece Eyüp kısmında iz bırakabilmiş olabilirim. Sonuçta iki kere mahalle turnuvasında şampiyonluğum var. Bu şampiyonluk size mahalle maçlarında kaptanlık ünvanı getiriyor. Şu anılarımı hatırlatan çok nadir olaylar yaşıyorum artık. O dönemden birilerini görerek belki hatırlıyorsun ne güzeldi o dönemin dostlukları. Kardeş dediğin insanlar girer hayatına yıllarca, görüşemesen de hep orada bekler seni. Bu arada lakabımdı gerçekten Maradona. Hokkabaz filminden geldi bize de çocukluk arkadaşım demişti. 10 numara topçu değildik ama on numara dost olduk birbirimize.

Bu anıları hatırlatan ve okuduktan sonra eşi dostu aratan bir fanzin ile tanıştım bu ara, Sokak Fanzin ve dedim ki; bu insanlarla tanışmalıyım. Sokakları iyi bildikleri belli, belki bir mahalle maçında karşı karşıya gelmişizdir dedim. Ufak bir söyleşi yaptık kendileriyle.

Merhabalar!

Sokak Fanzin kimdir, nedir?

Sokak Fanzin yayın hayatına başlarken bir manifesto yayımladı. Bu manifesto Sokak Fanzin’in kim ve ne olduğunu çok güzel bir şekilde açıklamaktadır. Manifestomuzu yayımladıktan sonra birçok olumlu dönüş aldık ve ilk sayımızın hepsini sattık. Bu yeni çıkan bir fanzin için büyük bir başarı.

Sizlere kısaca Sokak Fanzin’i anlatayım. Sokak Fanzin’de hiyerarşik bir yapılanma yoktur, kararlar komünal bir şekilde alınır. Sokak Fanzin ırkçı/faşist, cinsiyetçi ve homofobik unsurları bünyesinde barındırmaz. Sokak Fanzin çok renkli ve çok seslidir. Sokak Fanzin’de yazı seçiminden tasarıma kadar her şeyde herkesin emeği vardır. Biz Sokak Fanzin olarak emeğin yüceliğine inanırız. Bizler profillerimize “yazar” değil, “emekçi” yazarız çünkü bizler bu fanzinin sadece bir yazarı değiliz. Gerektiğinde editör, gerektiğinde grafiker, gerektiğinde redaktörüz … Kısacası, biz bir fanzinden öte komünal yaşamın bir örneğiyiz.

Neden “Sokak” ismini tercih ettiniz?

Fanzinimizin kadrosunu genel olarak 90 kuşağı oluşturmakta, biz sokakta büyüyen son kuşağız. Sokak bizim için kutsaldır. Manifestomuzda da dediğimiz gibi; sokaklar asfalt ve Arnavut kaldırım kaplı yollar değildir, sokakların da insanlar gibi ruhları vardır. Yayın hayatına başlarken bir söz verdik ve o sözü tutmaya çalışıyoruz. O sözü yeniden hatırlatmak istiyoruz; çocukluğumuzun geçtiği, sevgilimizin elini tuttuğumuz, umudu büyüttüğümüz sokakları unutmayacağız. Ve de o sokaklara yeniden uğrayacağız.

Yayın türü olarak fanzini neden seçtiniz?

Bazı fanzinlerin ilk sayfasını çevirdiğimizde “imtiyaz sahibi” unvanını görüyoruz ve bu bizi üzüyor. Fanzin bünyesinde hiyerarşik bir yapı olmamalıdır. Fanzin kimsenin malı değildir. Fanzin, fanzin emekçilerinin imtiyazındadır. Fanzin ortak yaşamdır. Fanzin türünü seçiş sebebimiz, kolektif üretim özlemimizdendir.

 

sokak fanzin umut

Sokak Fanzin nasıl kuruldu ve nasıl basılıyor?

Sokak Fanzin, tüketmekten sıkılan kişiler tarafından kuruldu. Bizler tüketim çağına karşı “yelkenler fora” diyerek üretime başlayan bir fanziniz. Biz tüketmeyi değil, üretmeyi seçtik. Bizim gibi üretmeyi tercih eden dostları da aramıza kattık ve böylece ailemiz genişledi ve genişlemeye de devam ediyor.

“Sokak Fanzin nasıl basılıyor?” sorusunun cevabına gelince de; Sokak Fanzin satışlardan kazandığı parayla basımını gerçekleştiriyor. Eğer satış basım maliyetini karşılamıyorsa, komün oluşturup emeğimize sahip çıkıyoruz.

Sokak Fanzin’in özlenen sokağı anlattığını söylediniz. Ben de 90’ların son sokak oyunlarını oynayan nesildenim. Sizce bu sokaklara geri dönülebilir mi?

Evet, bizler sokaklara yeniden geri dönülebileceğine inanıyoruz. Sokak Fanzin ailesi olarak özlenen sokaklara sahip çıkıyoruz. O sokaklar hâlâ bizim, yeter ki sahip çıkalım. Bizler sokaklara sahip çıkmadığımızda sokakların ne hale geldiğini gördük; tacizciler/tecavüzcüler, uyuşturucu satıcıları ve kullanıcıları, çeteler sokakları mesken tuttu. Biz sokakların tekrardan çocuklara ait olmasını istiyoruz. Çocukların yeniden güvenle sokaklarda oynayabileceği günlerin hayalini kuruyoruz. Sadece hayal kurmakla kalmıyor, bunun için de mücadele veriyoruz. Bunu bir görev olarak görmekteyiz. Diğer dostlarımızı da, bu mücadeleye davet ediyoruz.

Sokak Fanzin kendini yenileme kararı aldı, yenileme kararının sebebi nedir? Yenileşmiş olan Sokak Fanzin’de bizi neler bekliyor?

Sokak Fanzin olarak yenilenme kararı almamızın birçok sebebi mevcuttur.  İlk olarak yazar kadromuzu yenileme kararı aldık, böylece kadromuzu genişlettik ve iyi yazarları kadromuza kattık. İkinci olarak logo değişikliğine gitme kararı aldık. Bu değişimi yaparken sokağı en iyi temsil edecek sembolü aradık ve bu sembolü bulduk. Üçüncü olarak da, fanzinimizin içeriğini ve tasarımını değiştirme kararı aldık ve bu değişimi çıkacak olan “İstanbul” sayısında görebileceksiniz.

Sokak Fanzin’in üçüncü sayısı ne zaman çıkacak ve okuru neler bekliyor?

Sokak Fanzin’in üçüncü sayısında okuyucuyu sürprizler bekliyor. Çıkacak olan sayımızın çok kaliteli bir sayı olacağına inanıyoruz. Sokak Fanzin’in ön kapağında yer alan “edebiyat, kültür, sanat” ibaresinin içini ilk defa doldurduğumuza inanıyoruz. Üçüncü yazımızda öykü, şiir ve kültür-sanat yazıları yer alacak. Bu sayıda konuk bir yazarımız var, öyküsünü okumanızı tavsiye ediyoruz. Konuk yazarımızın öyküsü dışında, birkaç sürprizimiz daha var. Diğer sürprizlerimizi de üçüncü sayımız çıkınca göreceksiniz. Okurlarımıza şimdiden iyi okumalar diliyoruz.

 

Sokak fanzin İstanbul’da Mephisto, Birikimhane, Scala Kitabevi, Sosyal Sahaf, İkinci Yeni Kafe, Lof Point Kafe, Salıncak Kafe ve Sokak Kültür Merkezlerinde ve İzmir’de Fanzin Apartmanı noktalarında adreslerinde bulabilirsiniz.

Sokak fanzin 3. Sayısı çok yakında çıkıyor. Sosyal medya adreslerinden onlara ulaşabilir, fanzin hakkında çok daha detaylı bilgi edinebilir ve sohbet edebilirsiniz. Bence etmelisiniz.

Sokaklarda görüşmek üzere!

Yorum bırakın