KRİTİK – Larva Fanzin 12. Sayı

LARVA FANZİN 12. SAYISI İLE KARŞIMIZDA!
Özgürlüğü ve özgür düşünceyi ilke edinen Larva Fanzin, büyük bir istikrarla girdiği fanzin yolunda emin adımlarla yürüyor ve 12. sayısında karşımıza yeni yazarlarla, yepyeni içeriklerle çıkıyor. Larva Fanzin’in 12. sayısının kapağında bizi Sebastian Cast’ın mükemmel çizimiyle Stephen King karşılıyor ve sonraki sayfada Uğur Hakan Hacıoğlu’nun motivasyon verici giriş yazısıyla heyecanımız artıyor.
Ebru Bektaşoğlu “Öğreneceğiz, Çocuklarımıza da Öğreteceğiz” yazısıyla Kate T. Parker’ın çektiği fotoğraflardan etkilenerek içinde yükselen dalgaları vuruyor yüzümüze. Ataerkil toplumun kadını nasıl bastırdığını ve geri plana attığını, aynı zamanda da erkeğin omuzlarına ne çok yük bindirdiğini gayet açık ve anlaşılır bir dille anlatıyor. Seçilip koyulan fotoğraflar da bu yazıya ayrı bir etkileyici hava veriyor. Okudukça “Evet! Evet!” diyerek çığlıklar atıyor insan içinden. Emre Yazan “Prusya” adını verdiği şiirle içindeki patlamayı bize taşıyor hiç şüphesiz. Ne güzel yazmışsın Emre, şiirini okurken yüreğim de dizelerine taşındı. Eray Ancer “Biz Kimiz” yazısında çoğu zaman kendimizi içinde bulduğumuz durumu anlatıyor. Kimiz biz? Vurdumduymaz mı, âşık mı, politik mi? Her şeyden biraz biraz, bazen de hiç kimseyiz. Fatma Güner destansı bir öyküyü kaleme alıyor “Sevilmek İçin Sıradan Biri Olmak Gerekir” adını verdiği yazısında ve narsistliğe açık seçik, aynı zamanda da çok ince değiniyor. Fatma Karaburun minimalist bir şiir ile çıkıyor karşımıza ve az kelime ile kalbimize, acılarımıza dokunmayı başarıyor. Süreyya Berfe’nin dizeleri giriyor araya ve
“Seni bıraktıktan sonra yağmura yakalanırsam
taksi, dolmuş, saçak altı bulamazsam
saatlerce yürüyüp seni ıslanırsam
beni, bizi düşün sevgilim
yolda kalmışlığımızı, perişanlığımızı
mevsimin icabını düşün.” diyor.
Böylesine naif dizeleri aralara serpiştirmeleri inanılmaz mutlu etti beni, eminim sizi de edecektir.
Bu sayının bir de sürprizi var, Lokman Kurucu röportajı! Yeni çıkacak olan Kara Gökkuşağı adlı kitabından, geçen sene çıkardığı Neş ve Nü isimli abümlerine kadar uzanan rengarenk bir sohbet sizleri bekliyor.
İslam Baysal’dan “Kendine Gelemeyenler Hayaletler Yollasın”, Kadir Kaplan’dan “Sessiz Yürüyüş” ve Koray Koral’dan “Hata Yapmaya Devam Ediyoruz” şiirleri sonraki sayfalarda bize eşlik ediyor ve ruhumuzu bir an olsun dinginleştirip bize kendimizi sorgulama şansı sunuyor. Servan Altınkanat, Haluk Levent’in Elfida parçasının öyküsünü anlatıyor bize. Süleyman Berç Hacil, bir nevi kendisini eleştiren bir yazı sunuyor bu sayıda bize ve komedi anlayışından, korku filmlerine bakış açısından bahsediyor. En sonunda Uğur Hakan Hacıoğlu’nın hazırladığı, bizi gerçekten heyecanlandıracak bir liste ile karşılaşıyoruz, Ocak 1970’in Zirve Plakları listesi! Ellerine sağlık Uğur, bu güzel listeyi bizimle paylaştığın için ne kadar teşekkür etsek az!
Larva Fanzin bizi Nietzsche’nin bir şiiriyle uğurluyor bu sayıda.
Çok güzel bir sayıydı, herkesin muhakkak okumasını şiddetle tavsiye ederim. Yolun açık olsun Larva!

Yorum bırakın