KRİTİK: Kirke Fanzin 3. Sayısı (PDFli)

Kirke Fanzin bir sıkı sayıyla daha karşımızda. Hatırlayacağınız gibi İzmit’te bir grup arkadaşın hareketliliği sayesinde hayat bulan ve ilgi çeken sayılara imza atan Kirke, üçüncü sayısıyla da iyi bir iş ortaya koydu. Önsöz kıvamındaki karşılama yazısında bu sayının gecikmeli geldiğinden ve bunun aslında fanzinin kendi öz zamanından kaynaklı olduğunu belirmişler. Altını çizdiğim noktaların üzerinden geçip sizleri yeni sayıyla baş başa bırakacağım.

Her sayında mitolojik bir metin ile okurunu selamlayan fanzin bu sayıda da ayısını yaparak ilginç bir yazı kaleme almış. Düşünün! M.Ö. 400’lü yıllarda birisi kalkacak ve Hermes gibi bir tanrının heykellerini tahrip edecek, kıracak. Kulağa ne kadar saçma gelse de, bu o zamanlarda gerçekleşen bir vâkâ olarak tarih sayfalarındaki yerini almış. Elbet olayın nedeni siyasal olduğu kadar hâlâ daha bir bilinmezlik olarak ortada durmakta.

Mert Egemen Güneş bu sayıda bir film eleştirisi kaleme almış ve Strange Days’i yazmış. Filmn bilimkurgu camiasında fazla ünlenmemesi sorgusu üzerinden başlayarak, anlatıma geçiyor. Sıvadık Fanzin son sayısında da böyle bir film eleştirisi kaleme almıştı ve okurun merak noktası üzerinden ilgisini çekmişti. Tarihin sayfalarını karıştırarak yeni pencereler açan bir kalem. Takipte kalınası.

Fanzinin bu sayısında Knut Hamsun’ın Açlık romanına yer verilmiş ve iyi bir anlatım üzerinden yazı kurgulanmış. Okumayanlar için şiddetli tavsiyemdir ki Hamsun’un kült eseri olarak bilinir.  Her ne kadar siyasal düşüncelerinin gölgesinde kalan, Nobel ödülüne layık görülmüş bir yazar olsa da faşist damgası ve Norveçlilerin küskünlüğü ölünceye kadar yakasını bırakmamıştır. Bu kritiği kaleme alan Rukiye Ekinci Alyüz’e teşekkürler.

Umut Güngör’ün bu sayıda  hoş bir öyküsü mevcut, ismi “Hayalci”. Distopik bir kısa öykü olarak tarif edebilirim. Gelecekte sırf hayal kurmanın bir meziyet, toplumdan sizi ayıran hatta pozitif manada farklılaştıran bir şey olduğunu hayal edin. İnsanlara yeni ufuklar açtığınızı düşünün ve bunun sizi zenginleştirdiğini. Kulağa ne hoş geliyor değil mi? Fakat böylesi bir dünyada yaşama durumu? Bence bundan sonrasını öyküye bırakmakta fayda var.

Fanzinin yeni sayısının linkini hemen aşağıdan bulabilirsiniz. PDF’ini indirerek okumanız mümkün. Son aldığım haberlere göre yeni sayıya hazırlanıyorlar ve kendileriyle çalışacak çizerlerle görüşmekten son derece memnun oluyorlar. Bu harika ekipte bulunmak isteyen arkadaşlar çekinmeden kirkefanzin sosyal hesaplarından kendilerine ulaşabilir veya kirkefanzinmail.com adresine gönderim yapabilir.

Fanzin Yürüyor!

 

FANZİN: Kirke Fanzin Sayı 3 (PDF İNDİR)

Yorum bırakın