Kimi Zaman Umut Bir Fanzindir (PDFli)

 

İsmini Umut koymuşlar ve Diyarbakır’dan yola çıkarak seslerini duyurma gayretine girişmişler. Güzel de bir arzusu var. Daha fanzinin girişinde aynen şöyle diyor:

“Genç arkadaşlarımızın bireysel gelişimlerine destek olmak ve farkındalık oluşturma amacıyla hazırlanmıştır.”

Yazıların birçoğu yukarıda bahsedilen amaç üzerinden kurgulanmış ve gençlerin sorunlarına çözüm getirebilecek bir alan olması temennisini taşıyor. Eleştiri, eleştiri boyutunda kalmasın, hayat bulsun kaygısı… Ne güzel!

Mesela fanzinde önemli bir konuya değinilmiş. “Yetkinlik nedir?”

21.yüzyılda bireyin sahip olması gereken özellikleri sıralanmış ve bu alanlarda düşünülmesini, bazı farkındalıkların kazanılmasını önermiş. Devam eden sayfalarda buna değinilmiş ve genç bireyin gelişen dünyaya nasıl entegre olabileceği üzerinden açılımlar yapılmış. Yani bir anlamda Umut Fanzin için kişisel gelişim misyonunu üstlenmiş desek yanlış olmaz.

Bende bunun üzerine Mehmet Arslan’a birkaç soru sormak istedim. O da sağolsun cevapladı. Kendilerine ulaşmak için Umutla Bakanlar Topluluğunun instagram hesabından irtibata geçebilirsiniz.

 

1) Diyarbakır’da çıkan bir fanzin olarak şehrin fanzine olan yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dağıtım sürecinde sürekli olarak fanzinin ne olduğu ile ilgili sorulara cevap vermemiz gerekti. Bunun dışında sürekli olumlu ve devamının nasıl olacağı ile ilgili olumlu tepkiler aldık.

 

2)Umut Fanzin’i çıkartırken düşünceniz, sizi hareket noktasına geçiren şey?

Ben taze bir lise mezunu olarak gördüm ki; okul hayatımızda yapmamız gereken çok az şeyi yapıyoruz. Kendimizi geleceğe pek hazırlayamıyoruz. Farkındalığımız az ve kişisel gelişimimize önem vermiyoruz. Diyarbakır gibi yerlerde bunlar daha çok görülse de aslında, ülkemizin genelinde durum böyle. Biz de bu durumu eleştirmekle kalmayıp çözüm üretmek istedik.

Bunun için de bir şeyleri anlatmak üzere elle tutulur bir materyal olarak fanzin çıkartmayı seçtik. Bizim Umut Fanzin’de anlatmaya çalıştığımız şeyler günlük hayatımızda internette sıkça karşılaşabileceğimiz ya da birilerinden duyabileceğimiz şeyler aslında. Fakat böyle olunca tüm diğer şeyler arasında gereken önem verilmiyor bunlara. Bunun için fanzin çıkartmayı tercih ettik.

 

3) Bu fanzin aracılıyla gerçekleştirmek istediğiniz şeyler var mı? Nerelere temas etmek, kimlere ulaşma isteğindesiniz?

Bizim ulaşmak ve temas etmek istediğimiz kitlenin adı gençler. Umut Fanzin ile gençlere ulaşarak, umudumuzu, farkındalığımızı ve öğrendiklerimizi onlarla paylaşarak değişimin bir parçası olmak istiyoruz. Amacımız yeni ve daha kapsamlı sayılarla Umut Fanzini binlerce genç akranımıza ulaştırmak.

Bir diğer yandan bu fanzin ile biz de anlatmaya çalıştığımız şeyleri daha iyi anlıyor, öğreniyor ve aldığımız geri dönüşlerle neler yapabileceğimizi öğreniyoruz.

 

FANZİN: Umut Fanzin 1. Sayı (PDF İNDİR)

 

Yorum bırakın