Kayboluşun Farkına Varmak; Farkındalık Fanzin (PDF’li)

efsun etlioğlu

Isparta’dan Farkındalık Fanzin temmuz sayısını çıkardı. İsmine yaraşır bir fanzin olduğunu okur okumaz anlamak zor değil. Sıkıntı ve bunalmışlık kokan, baktıkça bir yandan umudu yakalatan, bir yandan da karanlığa sürükleyen minimalist kapaklarıyla başlamak gerek.

Fanzini okudukça vicdan ve acı kelimeleri beyninizde dolaşıyor. Acıya,  sınırlara, vicdansızlığa, kayboluşa bir sitem ve tüm bu siteme rağmen bu duygularla devamlı boğuşma her sayfada karşımı çıktı.

 

“İşte ölünce ve savrulunca küllerim…

Bitmeyecek

Dağlara, taşlara, sulara, seslere, dokunuşlara

Karışacağım.

Pasaportsuz, vizesiz.”

@Kuzgun Poet

 

İsmi gibi bir şeylerin farkına varmamızı, sorgulamamızı sağlamayı başarıyor. Sitemleriyle inceden dokunuyor vicdanımıza. Görülmeyeni, saklananı açığa çıkarıyor. Her sayfası bir bilinmeyenin, unutulmuşun hikâyesi.

 

“Uzakta kaldım. Ufkun, hasretim.

Kaçarken ölmüşlerin gözünde

Gençliğimi yaktılar benim

Çocukluğumun gözleri önünde.”

@ Mimer Paşa

 

Kimi zaman Attila İlhan’ın Aysel’i sıçrıyor bir anda karşınıza bir mahlasın şahitliğiyle… Kimi zaman bir feryat eşlik ediyor takip eden sayfalarda. Sayfadan fırlayıp ruhunuzun yakasına yapışıveriyor birinin elleri.

 

Düşmekte olan bir kızın gözyaşlarından fırlamış dizeleriyle, öyle sahici, pervasız, acı verici ve vicdansız ki; tebrik etmekten başka bir şey söylemek kalmıyor geriye. Zira onlar söyleneceklerin çoğunu söylemişler.

Yolunuz daim olsun Farkındalık Fanzin. Vicdanlara atılan çığlıklarınız susmasın.

 

Fanzin Yürüyor!

 

FANZİN: Farkındalık Fanzin Temmuz 2018 Sayısı (PDF İNDİR)

Yorum bırakın