İzmirCON: Betonların Ortasına Kurulmuş Hayal Bahçesi (Video)

 

İzmirCON nedir?

Cevaplanması gereken ilk soru sanırım. Bu yıl 16.sı düzenlenen İzmirCON bir bilimkurgu ve fantazya fuarı. Her telden insanların olduğu bu topluluk, uzun zamandır İzmir’de buluşuyor. FRP masaları, kutu oyunları turnuvaları gibi bir çok etkinlik var. Bu sene farklı olarak fanzin masaları vardı Con’da: Sünnet Fanzin, Heyt Be! Fanzin ve bir çok şehirden masasına fanzin toplamış Fanzin Apartmanı.

Haftalar önce çalışmalarına başladık içimizde biraz heyecan ve yaptığımız her planda tatlı bir telaş vardı. Fanzinler ile iletişim kurduk, fanzin istedik ve bu sayede elimize ilk defa geçen işler oldu. Fanzinler gelirken dostlarda gelmeye başladı. İstanbul’dan Serkan Üstündağ, Durak Durmaz ve Ünderground Fanzin’den Serkan Şahin çantalarında fanzinler ile ortaya çıktılar. Bursa’dan Özgür Fanzin ile Asım geldi. 17 saatlik Maraş-İzmir yolunu çeken Yasin Gül’ü unutmamak gerek. Ekip toplandı derken bir sabah Selma Cengiz’i görünce daha da mutlu olduk.

İzmirCON hazırlıkları son gece bitti desem yeridir. Fanzinleri kutuladık ve sabah için hazırlıklarımızı yaptık. Con alanına gittiğimizde kapıda sırada bekleyen insanları görünce heyecanımız tavan yaptı. Masamızı hazırlayıp insanları beklemeye başladık. Fanzinlere olan ilgi oldukça farklıydı. İnsanlar ücretsiz olduğunu öğrendiklerinde sebebini merak ettiler. Ettiğimiz sohbetler oldukça verimliydi. Etrafta yüzlerce Cosplay yapmış insan vardı. Masada bir çok fanzin dışında İzmirCON için hazırladığımız bilimkurgu fanzini “LAGARİ” tahminlerimizin de üzerinde ilgi gördü. İlk gün dolu dolu geçerken, Zeynep Yıldırım’ın hazırladığı “Steampunk” temalı kolaj sergisinin ziyaretçileri eksik olmadı. İkinci gün gerçekleşecek kolaj atölyesi için hazırlıklarımızı yaparken Con içinde yapılan etkinliklere katılmayı ihmal etmedik. Devrim Kunter söyleşisi bunlardan sadece biri. Atölye masamız dolarken, kesip biçme işlemleri çoktan başlamıştı. Yapılan işler teker teker ortaya çıktığında burada olmamızın ne kadar doğru bir karar olduğunu anladık. İnsanlara farklı bir iş sunmuştuk ve bu hoşlarına gitmişti. Kolaj atölyesi sonucunda ise öne çıkan işlere ödül olarak fanzin dolu bir zarf verdik. Oracıkta açıp inceleyen insanları görünce daha da mutlu olduk. Güneş batarken birkaç günün telaşı yorgunluğa dönmeye başladı. CON ekibi ile seneye görüşmek ümidiyle vedalaşıp evlerimize doğru yola koyulduk. Etkinliğin sonuna geldiğimizde cevabını verdiğimiz bir soru daha vardı.

Fanzin Apartmanı nedir?

Çektiğimiz fotoğraflar, videolar bize anı olarak kaldı. Levent’in yaptığı kolajın büyük ilgi görmesi bizi mutlu etti ve dolu dolu geçen iki günün sonunda şunu anladık.

Yapılacak daha çok işimiz var.

Fanzin Yürüyor!

Şehrin adabına uymadan, adama kul olmadan.

Efendileri peşine takıp ardına bakmadan…

Yorum bırakın