Issuu’nun Yeni Kısıtlamaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde birçok fanzin, sayılarını issuu.com sitesi üzerinden yayınlıyor ve paylaşıma sunuyor. Her türlü yayının bulunduğu hatta önemli kitapların, makalelerin, dergilerin yer aldığı bu site, yakın zamanda bir İçerik Yönetmeliği yayınladı ve bu kurallar çerçevesinde bazı kısıtlamalar ve yaptırımlar uygulamaya koydu. Daha önce benzer içerikli fanzinler yüklendiğinde benzer sorunlarla karşılaşılmamasının sebebi, bunun daha henüz yeni olması. Biraz bunlardan bahsedeceğim.

Daha önce, özgür yayın içeriği nedeniyle ülkemizde de erişimi engellenen issuu.com, dünyadaki milyonlarca kişiye, alternatif yayınlara ulaşılma ve keşif konusunda büyük bir imkân sunuyor. Buna fanzinler de dâhil. Çıkartmakta olduğumuz Sıvadık Fanzin bunlardan sadece bir tanesi. Birçok sayımızın yer aldığı sitede, son sayımızı yüklediğimizde bir kısıtlamayla karşılaştık. Bunun üzerine yaptığım araştırmada aşağıdaki verilere ulaştım.

Yayınınız yüklendikten sonra en fazla 24 saat sürebilecek bir içerik taramasına tabii tutuluyor ve sistem aşağıdaki unsurlardan herhangi birine rastladığında, ya sizin yayınınıza bir erişin kısıtlaması getiriyor ya da onu siliyor. Tabii bu sistemin gene iç derecelendirmesine bağlı bir konu. Filtreye takılabilecek içerikler aşağıdaki gibi. Siz de göreceksiniz ki bu adamlar cinsellikle kafayı bozmuş durumdalar.

issuu sıvadık sansür

 

Çıplaklık, Erotik, Ponografik ve Küfürlü İçerikler

Erotik fotoğraflar ve çıplaklığa dair her şey bu kapsama dâhil. Buna sanatsal resimler, fotoğraflar, erotik öyküler, animeler, cinsel eylem tanımlamaları, cinsel içerikli espriler, küfürlü kelimeler ve kaba dil… Elbet, sistemin metinlere edebi yönünden yaklaşması söz konusu değil ama bu açıdan bakıldığında tüm açıklığıyla yazılmış (sesli harflere çeşitli noktalama işaretleri konulmadan) bir Bukowski öyküsü bile taramaya takılabiliyor.

Cinsel Yönelimli İçerik

Bu durum çıplaklıktan daha farklı olarak vücudun çeşitli bölgelerini kapsıyor. Kasık yakını, kalça, göğüs görselleri, transparan iç çamaşırlı, örtülü çıplaklık (yani buzlanmış, çizgi çekilmiş, piksellenmiş cinsel organlar) ve soyunan, baştan çıkarıcı poz veren insan fotoğrafları bu kapsama dahil.

Fetişist ve Cinsel Araç İçerikleri

Fetişist manada olan her şey (ayak parmakları, kulağa olan cinsel yönelim gibi), her türlü cinsel ilişki türleri (ensest, sadomazoşizm vs.), cinsel oyuncaklar, büyütücüler ve bu tip ilaç içerikleri

Cinsel Buluşma İletişimleri

Kişisel reklamlar, eskort iletişim bilgileri, erotik masaj hizmetleri ve yetişkin site yönlendirmeleri de bu kapsama dahil

Cinsel Hastalıklar ve Sağlık

Cinsel performansı geliştirmeye dönük tavsiyeler, bu yolla bulaşan hastalıkların görselleri hatta gebelik, doğum ve aile planlamasına dair her türlü görsel

Sıvadık 19’da ise olan durum, büyük ihtimalle kapak görseli başta olmak üzere, içerideki rahat yazılan metinlerin etkisi olduğunu düşünüyorum. Tabii bana sorarsanız bu zerre umurumda değil.

Peki kısıtlama nasıl oluyor?

Öncelikle yayınladığınız fanzin aramalarda hiçbir şekilde görünmüyor ve issuu.com profilinizde yayınladığınız fanzinler arasından bulunmuyor. Yalnız size verilen paylaşım linki üzerinden ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Yani verdiğiniz linkin biri tarafından tıklanmasıyla okunabiliyor.

İlerleyen zamanlarda İçerik Yönetmelikleri nasıl bir hal alır bilemiyorum ama benzer kısıtlamaların cinsel mevzular haricinde telif kapsamında olan eserlere de getirileceği öngörülüyor. Yönetmelik öncesi yayınlananlarda ise ponografik içerikler haricinde şimdilik bir çalışma yapılmadığı gözlemlenmekte. Her ne olursa olsun issuu.com un bu sansürcü yaklaşımıyla tadı tuzunun kaçtığını düşünüyorum. Bakalım daha neler göreceğiz.

Yorum bırakın