Isparta’da Fanzin Masası

 

9 Aralık Cumartesi günü Süleyman Demirel Üniversitesi Rock Topluluğunun düzenlemiş olduğu Rock-Metal Meeting etkinliğinde Fanzin Apartmanı olarak Fanzin Masası açıldı.

Peki nerden esti nereden geldi Fanzin Masası açma fikri?

Takas Pazarında bu etkinlik görüldü ve Fanzin Apartmanı kurucularından Efe Elmastaş ile etkileşim içindeydim. “Isparta’da niye böyle bir şey olmasın niye yapılmasın” diye düşünüldü. Fanzinseverleri, fanzin yazarlarını ve çizerlerini birleştirmek ve tanışmalarını sağlamak için ve bu kültürün içinde bulunmayan insanlara fanzinin ne olduğunu, niçin fanzin olduğunu anlatabilmek adına böyle bir etkinlikte bulunmamız gerektiğini düşündük.

İletişim kurduğum Bahadır abinin zaten Sel Fanzin’de yazdığını, Little Up isimli mekânın müdürü olduğunu öğrendim. Böyle bir etkinlikte Fanzin Masasını olmasını çok isteyeceğini söyledi ve bundan mutluluk duyacağını dile getirdi. Açıkçası bu beni çok mutlu etti, etkinlik boyunca da ilgili olacağını düşünmemi sağladı.

ısparta fanzin masası 3 ısparta fanzin masası 2

ısparta fanzin masası 1 ısparta fanzin masası 4 ısparta fanzin masası konser

Etkinlik günü bara ilk girdiğimde çok samimi içten bir dille karşıladılar. “Abi masayı nereye açabiliriz” vesaire diye biraz muhabbet ederken bana Sel Fanzin’in bir sayısını gösterdi. Biraz fanzinler hakkında konuştuk, Sel Fanzini anlattı ve barın yanında Fanzin Masası nasıl olur diye sordu. Güzel olacağını düşündüm. Gruplar yavaş yavaş hazırlanıp yer almaya başladılar, bu sırada da Merdümgiriz Fanzin’den Selimhan kardeşim geldi ve biz de masayı hazırlamaya başladık.

Süleyman Demirel Üniversitesi Rock Topluluğunun kurucusu Mehmet Özgün abimiz bu sırada bizimle ilgilenmeye başladı ve fanzin okuyucusu olarak çok mutlu olduğunu söyledi.

Hareketli geçen etkinlikte ilk başlarda Fanzin Masasına ilgi biraz azdı ama sonra Üniversite Rock Toplulukları gelmeye başladı. Hele Antalya Rock topluluğu bu konuda baya ilgiliydi. Aralarında geçen muhabbete göre onlarda Fanzin çıkarmayı düşünüyormuş, örnek fanzinler alınıp biraz sohbet edildi.

İlk defa böyle bir şey gören arkadaşlar “fanzinin olayı ne” diye, “niye fanzin” diye sordular şaşkın ama gayet ilgiliydiler. Açıkçası bu beni ve Selimhan’ı oldukça mutlu etti.

ısparta fanzin masası 6

Etkinlik hızla ve gayet ateşli şekilde ilerlerken Merdümgiriz Fanzin’den Oğuzhan kardeşimiz geldi. Bana birkaç fanzin önerdi ve fotoğraflar çekildi. Bu sırada Underground Poetix dergisinde çizdiğini öğrendiğim bir abiyle tanıştım, muhabbet sırasında yanımıza bir abi uğradı o da çizimle ilgileniyormuş. Bu şekilde birden iletişim haline geçildi, İki çizer ne yapabiliriz dediler ve sanırım ileride birbirlerine çok yardımcı olacaklar .Gecenin sonuna doğru Rock Topluluğunun kurucusu olan Mehmet abi bana Rock Kulübünde de fanzin köşesine yer verebiliriz diye bir söylemde bulundu ve Rock Topluluğunun başkanı Batuhan ile iletişime geçmemi söyledi.

Arkadan Metal parçaları ortamı baya bir gaza getirdi. Fanzin ve Rock Metal severler adına mükemmel bir gece oldu.

Umuyorum ki Isparta’da bu şekilde etkinlikler artar ve altkültür yayılır.

Gelmediyseniz çok şey kaçırdınız bilin istedim.

Mertcan Gülsu/ISPARTA

Yorum bırakın