Gençlerin Umuda İhtiyacı Var!- Görükle Kültür Sanat Platformu Etkinliği

Geçtiğimiz Mayıs ayında Görükle‘de yaşayan, Uludağ Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerinden öğrenciler bir araya gelerek, Görükle‘de üniversite öğrencilerini bir araya getirecek bir platform kurma tartışmaları yürütmüşlerdi. Tartışmalar ve çeşitli atölyeler düzenleyerek uzun bir süredir bir araya gelen öğrenciler Görükle Kültür Sanat Platformu kurma kararı aldılar. Mahallelerinde ve üniversitelerinde ki baskı ortamını, tüketmeye ve göz ardı etmeye dayalı kültürü değiştirmek için bir araya gelen Platform, 28 Ekim Pazar günü Görükle Bizon Kafe-Bar’da bir araya gelerek yüzü aşkın üniversite öğrencisinin katıldığı tanışma etkinliği gerçekleştirdi.
Etkinlikte farklı kültür ve sanat dallarıyla ilgilenen gençler, fotoğraf sergisi, fanzin masası, hem zemin tiyatro gösterimi ve müzik dinletisi gibi çeşitli etkinlikler düzenledi.

görükle kültür sanat platformu görükle kültür sanat platformu 2

Platformun geleceği ve neler yapacağı ile alakalı tartışma yürüten gençler; önce umut sonra geleceğimiz için kültür, sanat, tarih gibi değerlere ihtiyaçları olduklarını, Görükle ’de ki yozlaşmış ve yapısallaşmış tüketim kültürüne savaş açtıklarını söylediler. Bunun için dönem içerisinde edebiyat, felsefe, mitoloji, drama, fotoğrafçılık ve kadın çalışmaları gibi atölyeler kuracaklarını bu atölyeleri Görükle‘de ki yaşama müdahale etmenin yöntemi olarak belirlediklerini söylediler. Umudu ve beklentisi olmadığı için evlerinden çıkmayan, hayata ve geleceğe karışmayan binlerce üniversite öğrencisini hedeflediklerini, ancak hedeflerinin gençlerin platformda sadece atölye katılımcısı değil, geleceğin, kültürün, sanatın yaratıcısı haline getirmek olduğunu söylediler.
Fanzin standında Hypnos Fanzin ve Fanzin Apartmanı’nın da katılımıyla Hypnos Fanzin, Sıvadık Fanzin, Divit Fanzin, Parantez İçi Fanzin, Müptezel Tanrılar, Janus Fanzin, Katana Darbesi ve Gözaltı gibi pek çok fanzin ve fankit okurlarıyla buluştu.
GKS’den tüm fanzin emekçilerine ve fanzinseverlere sevgilerle.

Yorum bırakın