Fanzineist Festivali 2017 Günlüğü

 

Geçen haftasonu, 21-22-23 Nisan tarihlerinde düzenlenen Fanzineist Festivali’nde bir çok fanzin gibi biz de yerimizi aldık. Fanzin Apartmanı olarak masa açtığımız etkinlikte yeni fanzinlerle tanışma, konuştuklarımızla yüz yüze görüşme imkanımız oldu. Bu gerçekten harika! Geçen sene Sıvadık Fanzin olarak katıldığımızda, yeni fikirler ve bir şeyleri gerçekleştirme isteğiyle geri döndüğümüz, o zamandan bu yana karınca kararınca yol aldığımızı görmek mutluluk verici.

Önceki seneden tecrübe ettiğim üzere, bu yıl ki etkinliğe Cuma gününden gitme kararı aldık. Elimizde iki bavul ve sırt çantalarımızla düştük yola. İki hafta öncesinden hızlandırdığımız çalışmalar sebebiyle, üzerimizde bir yorgunluk hali vardı. Gelecek kargoların takibi, fanzin, fankit basımları, son dakika işleri derken ve bunca şeyi ev/iş denklemi arasında sürdürmek bazen bunaltıcı bir hal alabiliyor. Ama gene de masa kurulup meraklı gözlerle konuşmaya başladığınızda, bu halden eser kalmadığını itiraf etmeliyim.

fanzineist yolculukfanzineist fanzin apartmanı masa

Kadıköy’e inmemizle birlikte Onur Çapkın, Yunus Abid ve Necip Fazıl Say bizi karşıladı ve bir hafta önce Yeldeğirmeni’nde fanzin etkinliği gerçekleştirdikleri Kap Cup Garden gittik. Sohbet, muhabbet sonrasında, etkinliğin yapılacağı Tasarım Atölyesi Kadıköy’e geçtik, masayı açmaya başladık. Hemen yanımızda yer alan Bahçivan Fanzin ve Kalemderhane ile sığışamayacağımızı anlayınca masa arayışına geçtik ama nafile. Başka başka üretimlerin de yapıldığı bu tip mekanlarda çeşitli alternatif materyaller de bulmak mümkün oluyor. Hızlıca etrafı kolaçan ettik ve tahta parçalarından, çocuk sandalyelerinden bir masa topladık. Bu yolla anca sığdığımızı söyleyebilirim.  Hemen sağımızda hazırlanmış olan mini fanzin sergisinde çeşitli ülkelerden gelen fanzinler katılımcıların seyrine sunulmuştu. Diğer fanzinler de gelip açılışlarını yaptıklarında ortam iyice renklendi. Gerek yurtiçi, gerekse yurtdışından gelen bir çok fanzinci ve fanzinsever tanışma imkanı buldu.

fanzineist fanzin apartmanı masa 2fanzineist masalar2

Günün ilerleyen saatlerinde Tolga Güldallı, Emek Can Tülüş, Zoban Raftik‘in gerçekleştirdiği 90’lı Yıllarda Yeraltı Müziği ve Fanzinler konulu söyleşide, geçmiş yıllara ait fanzinlerin doğuşu, günümüze oranla yaşadıkları sorunlar ve olaylar hakkında konuştular. Özellikle mektuplar aracılığıyla sürdürülen iletişim olanakları ve baskı imkanları düşünüldüğünde verdikleri emeğin büyüklüğü, herkes tarafından algılanabilir ve saygı duyulur olduğu açık. Tam da bu noktadan çıkışla günümüz fanzinlerinde nitelik sorunu üzerinden konuşmalarında olduğu söyleşi kuşkusuz herkes için yararlı olduğu kanaatindeyim.

fanzineist masabaşıfanzineist 2017 sergi

Saat 21 civarında başlayan film seçkisinde Volkan Yalçın yönetmenliğindeki İstanbul Yer altı Kaynakları ve yabancı ülkelerden gelen Zines: The Power of DIY Print, Riot Grrrl Activism through Art and Zines|Alien She,  Exploring London’s DIY Zine Revolution filmleri gösterilmiş. Kaçırmış olmaktan üzüntü duymakla birlikte yorgunluğa yenik düştüğümü itiraf etmeliyim. Neyse ki hepsine internetten ulaşmak mümkün.

fanzinapartmanı fanzineist dostlar 18142778_733934813453118_445376454_n

Cumartesi günü gene aynı yerdeydik (TAK) ve bir gün öncesine göre daha kalabalık bir katılım vardı. Saat 15’te Fanzin Apartmanı sunumunu Muhammet Aldemir, Serkan Üstündağ ve Zeynep Yıldırım ile gerçekleştirdikten sonra masada, bir çok fanzinden arkadaşla bir araya geldik. Turşu, Öteberi , Sünnet, Hasar, Kimyasal, Neobeat, Lanet Olası Federaller, At Kafası, Kor Fanzin aklıma ilk gelenler. Fırından yeni çıkmış Palyaço Fanzin‘in son sayısıyla gelen Sylvan Clowson, Selma Cengiz, Efe Sönmez ve Umut Çanak‘ta varlıklarıyla mutlu ettiler. Kaliforniya’dan David amca da etkinlikteki yerini aldı, bol bol ganimet topladı.  Deniz Beşer moderatörlüğündeki Gülçin Aksoy ve Aslı Narin‘in Sanatçı Kitapları, Fotoğraf Kitapları Ve Fanzinler Ekseninde Yaratım söyleşisi ise olaya farklı açılardan yaklaşılması açısında fayda sağlayıcı oldu. Akşamına da Tight Aggressive‘de Company Fuck & Noise Jam performansı vardı. Güzel geçmiş olduğunu umuyorum.
fanzineist arkaoda fanzinapartmanı fanzineist fanzin apartmanı arkaoda masa

Pazar, sabah erkenden  kalkıp Kadıköy mekanlarını dolaşmaya koyulduk. Hep ismini duyduğumuz, fanzin gönderdiğimiz mekanları görmek, oradaki arkadaşlarla tanışmak için kaldırımları arşınladık ve sonrasında Arkaoda‘ya geçtik. Masayı kurduk, dostlarla vedalaşarak dönüş yoluna geçtik.

 

Çok güzel bir festival süreci geçirdiğimizi, kendi imkanlarıyla böylesi bir toplamı bir araya getirmek için didinen  başta Deniz Beşer dostum olmak üzere, bir dakika oturduğunu görmediğim Naci Mert, Dila Naz ve diğer görünmez festival emektarlarına teşekkür ederiz. Seneye tekrar bir araya gelmek dileğiyle…

 

 

Festivale katılan fanzinler:

 

GRRR (CH), GlueHeads (Fr/Ger), ARCH/ (Fr), My persona (Bra), Show de espanto (Bra), Koiné (Bra), As coisas que eu escolhi (Bra), Palacio (Bra), Thora-Zine (Esp), This is not a Copy (Esp), Name of the Book Press (Ita), Nase Zine (Aut), Let’s Communicate (Uk), Slug and Gutter (Usa), People Like Us (It), Je m’en bats les Koons (Fr), Im Wandel (Ger), Bat Butt (Rsa), Cardography (Usa), pequeño zine ilustrado (Chi), Farah ( Mex /Usa), 2te Geige (2nd fiddle) (Ger), ZINE ASSES AND FACES (Esp), Mao Pao (Gre), The Swingkid Fanzine #5 (Ger), Heyt be! Fanzin (Aut/Tr), Banliyö, SW/ON aka Still Without Name (Lt), Çizgi Fanzin, Sopalı Pankart Fanzin, Dead Generation Records, Void Zine, pornavida, Şermin’in İntikamı, FOMO, Bahçivan, Write drunk edit sober, Kivizine, TYPO-BAK, Hawaii Fanzin, Freak City, Arabesk Fanzin, Seyyar Sesler, Üzümün Çöpü, Make The Noise, Adios Fanzin, Fanzinifinfon + czj, Gece Uyuyamayanlar, Ne Fanzin, Veganarşi, diyzine, Kendin Yap, Kıyamet, Vahşinin Günlüğü, Benzin fanzin, kalemderhane, Martı Fanzin, Çatlak Fanzin, Dumanlı Fanzin, Solo, Chillpunkzine, Fabrika Fanzin, Soğuk Düş Fanzin, Pitchbend, iki buçuk ayda bir fanzin, Öteberi, Ekinoks Fanzin, telegram, Fil Köprüsü, Kaktüs Fanzin, rapunzelin usturası, Kırıkayna Edebi Fanzin, Ünderground, Tin, Böcek Fanzin, Hallo, Kıtlama Fanzin, Mevzular Derin Fanzin, Ekinoks Fanzin, No Pasaran, Neo Beat Fanzin, kor, Tabela Fanzin, Gürültü, KumKuşu, kadınlar arasında, Aligül’e sevgiler, Transgender güzeldir, Mürdüm, Noir Fanzin, Gelişim Haşat, kırık, Kiltablet, Parazit, Avokado Fanzin, Yol Fanzin, Kor, Stress, Gözaltı Fanzin, sloth, Cremaster, Epifani, DEM Fanzin, Fanzin Apartmanı (Sıvadık Fanzin, Fe Fanzin, Hasar Fanzin, Nothing Fanzin, Parantez İçi Fanzin, Günölümü Fanzin,Yere Düşen Travma Fanzin, Olgun Ruhlar Fanzin, Bakış Boşluğu Fanzin, Epikriz, Seyyar Sesler Fanzin, Post Pone Parody Fanzin, Kazulet Fanzin, Mars Fanzin, Palyaço Fanzin, Sünnet Fanzin, Hypnos Fanzin, Ve Celle Senaük Fanzin, Meczup Fanzin, Olam Fanzin, Dokunma Fanzin, Çubuk Fanzin, Mr. Nobody, Kara Duvar (fankit), 9 Kusurlu Bir Aşk Hikayesi (fankit), Davranış Notu Kırık (fankit), Lahuti (fankit), Kent Sürüngeni (fankit), K BPM (fankit), Kışlar Kanlı Geçer (fankit), Konsantre Cıvata (fankit), Kırılgı (fankit), Hapisane İsyanı (fankit),Söyleşiler / Altay Öktem (fankit), İş Mitolojisi (fankit) ), İç Lastik, Cosmic Transmission Live, Zoomk-Ru-Tu, monopropaganda

 

Fanzineist Facebook Sayfası

Yorum bırakın