FANKİT: Samizdat Tarihi-Özgür Yayıncılık Mücadelesi (PDFli)

 

Zaman buldukça araştırdığım samizdat tarihine pandemi sebebiyle yoğunlaşma fırsatı buldum ve notlarımı yazıya dökme imkânına kavuştum. Başlarda kulaktan dolma söylentileri teyit etmek, tartışmalı konular hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla giriştiğim bu çaba, zaman içinde çeşitli belgelere ulaşmamı sağladı ve Samizdat Tarihi fankitini yazmam için gerekli alt yapıyı oluşturdu. Samizdat üzerine kısaca bahsetmem gerekirse; ortaya çıkışından Sovyetler Birliği’nin dağılışına kadar, baskıcı yönetimlere rağmen yazarların, şairlerin ve düşünce insanlarının dünyaya seslerini duyurmak için kullandıkları bir yayın türü olduğunu söyleyebilirim. Okurları aracılıyla çoğaltılan, dağıtılan ve yakalanmaları halinde başları ciddi şekilde belaya giren insanların çabalarından bahsediyorum. Zamana göre bu belanın şiddeti değişse de hep var olan bir durum.  Tüm basım yayın araçlarını elinde bulunduran devlet yönetimine rağmen hayatta kalma savaşı olarak da görülebilir ve neresinden bakarsanız bakın dram yüklü bir mücadele tarihidir. Edebiyat üzerinden örgütlenerek bir etki alanı meydana getirenleri ve hak arayışına sözcülük edenlerin çıkarttıkları samizdatları okuduğunuzda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Ülkemizde ise bu tarihten etkilenerek aşırı yoruma varan, hatta fanzinin başlangıç tarihini samizdata dayandıran kimseler vardır. Zamanla zihinlere oturan bu yanlış bilgi adeta bir inanış halini alarak genel bir kabul yaratmıştır. Samizdat Tarihi’ni yazarken tarihi evrelere sadık kalmamın en önemli nedeni de budur. Bu bağımsız, yeraltı yayıncılık tarihini okurken aynı zamanda Sovyetler Birliği tarihine de küçük bir bakış atma fırsatı bulacaksınız.

Samizdat Tarihi fankiti özet niteliğinde bir iş olarak tasarladım ve sizlerle buluşturma sevincini yaşıyorum. Kuşkusuz elimdeki kaynaklarla daha büyük bir dosya oluşturabilirdim fakat bir fankit olduğundan dolayı mevzunun fiziki sınırlarına ulaştığını düşünüyorum. Bakarsınız gelen taleplere ve okurun eğilimlerine göre Samizdat üzerine yeni fankitler de çıkarabilirim.

Fanzin Apartmanı destekçilerine özel olarak ciltli basılan bu fankit, aynı zamanda sınırlı sayıda zımba baskısı yapıldı ve meraklılarını bekliyor. Şayet siz de bu baskılardan isterseniz bizlerle iletişime geçerek zımba baskılardan edinebilirsiniz.

Dünyayı sarsan bir salgın esnasında çıkan bu fankiti kısıtlı imkânlarla basım sürecine taşıdık ve sizlerle PDF’ini paylaştık. İsteyen istediği kadar çoğaltabilir, tek yapmanız gereken bir kırtasiyeye gitmek ve kitapçık şeklinde çıktı almak.

Dünyanın bütün özgür yayıncıları kardeştir. Tabii gerçekten özgür olanlarından bahsediyorum.

Kalın sağlıcakla

FANKİT: Samizdat Tarihi-Efe Elmastaş (PDF İNDİR)