Azerbaycan’dan Femiskop Fanzin: Ataerkil Toplumu Birlikte Yıkalım (PDFli)

 

Azerbaycan hakkında ne biliyoruz? Toplum yapısını, sosyal yaşamı, hayatın akışını ne kadar tanıyoruz? Kardeş diye böbürlenmekten geri kalmıyoruz ama o sosyal çevrede nefes alan yeni kuşak bir genci, bir kadını ne kadar anlayabiliyoruz? Bu sorular geçtiğimiz günlerde patlak veren Karabağ savaşıyla tekrar aklıma düştü. Tekrardan diyorum çünkü kardeş ülke olarak anılan Azerbaycan üzerine Monk Fanzin söyleşisini gene Fanzin Apartmanı olarak yapmıştık ve hayli ses getirmişti. Konuya dair bir farkındalık oluşmuştu.

Şimdi ise Azerbaycan’da çıkmakta olan sıkı bir işten bahsetmek istiyorum. Femiskop Fanzin ile tanışın. Feminizm üzerine kafa yoran ve bununla ilgili podcastler hazırlayan 4 arkadaş bir kolektif kurmuşlar, bununla yetinmeyerek bir de fanzin çıkartmaya başlamışlar.

Kendilerini anlattıkları bir metinden alıntı:

Feminizm, tarihin en uzun soluklu hareketlerinden biridir ve bu mücadelenin toplumumuzla ilgili bölümüne katkıda bulunmak istiyoruz. Platformumuzdaki makaleler, feminist teorideki temel kavramların karşılaştırmalı bir analizini, feminist alanın eleştirisi, feminizmin eğitime entegrasyonu vb. konuları ele alacak. Her zaman olduğu gibi podcastimiz Utanmaz Kadınlar, olaylara karşı tutumlarına odaklanacak ve farklı konularda uzmanlaşmış konuklarla konuşacak. Gündelik olayları ve cinsiyet tabularını sorgulayacaktır.

Erkek egemen toplum yapısının baskın olduğu bir ülkede, başta kadınlar olmak üzere, çeşitli cinsiyetçi ayrımlara maruz kalan kitleler üzerinde bir bilinç oluşturmak önemli ama zor iştir. Benzer şartlardaki bir ülkenin vatandaşı olduğumdan ne gibi problemlerle uğraştıklarını sizler de benim kadar tahmin edersiniz.  Ülkelerinde feminist kültürü örmeye, tanıtmaya çabalayan ve bunun üzerine her koldan yayınlar yapan bu oluşumu daha yakından tanımak istedik ve kendileriyle kısa bir söyleşi yaptık.  Açıkçası ben fanzinlerini çok beğendim ve sizlere de hem içerik, hem de görsel manada tavsiye ederim. Fanzinlerin PDFlerine için buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi sözü onlara bırakmak istiyorum.

 

Femiskop Fanzin nasıl ortaya çıktı? Nasıl bir araya geldiğiniz? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Dört feminist arkadaş olarak Utanmaz Kadınlar podcastini yayınlayarak başladık ve podcastimiz de çok farklı konular hakkında konuşmak, çevremizdeki olayları ve onlar hakkındaki görüşlerimizi ifade etmek istedik. Yavaş yavaş Utanmaz Kadınlar, araştırmaya dayalı yazılarıyla, görsel çalışmalarıyla ve podcastlerimizle büyüdü ve bir platform halini aldı. Daha sonra sitede oluşturulan içeriğin fiziksel dağılımının da bizim için çok önemli olduğunu fark ettik. Bu da bize internete ve genel olarak gerçek dünyaya fazla erişimi olmayan kişilere ulaşma fırsatı verdi. Ayrıca ekip üyelerimizden biri feminist basım uygulamaları ve tarihiyle çok yakından ilgileniyor. Bu nedenle hayranların ve fanzinin her zaman bizim için önemli olacağını düşünüyoruz.

Ülkenizdeki kadın hakları ve kadın erkek eşitliği hakkında neler söyleyebilirsiniz? Buradan bakarsak Femiskop ne yapmayı amaçlıyor?

Femiskop toplumsal cinsiyet eşitliğine sadece kadın ve erkek denkleminde bakmakla kalmaz, aynı zamanda queerlerin mücadelesine dair içerikler de yaratmaya çalışır. Yani feminizm ile cinsiyet disiplinler arası ve bölümler arası ilişkiye bakmaya çalışıyoruz. Her halükarda, cinsiyet eşitsizliği Azerbaycan’da oldukça karmaşık bir konu. Bu konu hakkında yeterince tartışma yok ve çok az araştırma var. Femiskop, Azerbaycan dilinde feminist içerik oluşturarak bu boşluğu olabildiğince doldurmaya çalışıyor.

Basım ve dağıtım süreçlerini nasıl yürütüyorsunuz? Hangi şehirlere ulaşmaktasınız? Pandemi süreci sizi nasıl etkiledi?

Şimdiye kadar 3 fanzin yayınladık ve bunların yayınlanma zamanı daha çok diğer çalışmalarımızın hızına, gerekli içeriğin sitede toplanma zamanına bağlıydı. Pandemi nedeniyle Bakü, Gence ve Lenkeran’da fanzilerin sadece ilk baskısını dağıtabildik ancak 2021’de hayranları daha geniş bölgelere yaymayı planlıyoruz.

Fanzin kültürü hakkında ne düşünüyorsunuz? Azerbaycan’da çıkan fanzinler hakkında biraz bahsedebilir misiniz?

Feminist söylemin farklı alanlarını, basım araçları yardımıyla basmayı, dağıtmayı, bu bilinci aşılamanın en iyi yollarından biri olduğuna inanıyoruz. Bu durum belirli bir feminist yazı ve baskı geleneği yaratmamıza yardımcı oluyor. Azerbaycan’da sadece iki fanzin tanıyorum – Monk ve Hogga. Her ikisi de oldukça ilginç ve genç yazarlarla çalışıyor. İnsanların bağımsız yayın olanaklarını  daha fazla kullanmaya başlayacağını umuyoruz.

İlerleyen süreçte neler yapmayı planlıyorsunuz? Yapmak istediklerinizden bahseder misiniz?

Ana hedeflerimizden biri, pandemi biter bitmez fanzinleri daha yoğun bir şekilde dağıtmaya başlamak. Esas olarak diğer kuruluşlar ve bireylerle onları bölgelere ulaştırmak için işbirliği yapmak. Buna ek olarak, birkaç İngilizce hayranı yayınlamayı düşünüyoruz. Şu andan itibaren, muhtemelen fanzinlerimizi her seferinde bir konuya adayacağız. Örneğin, ikinci fanzinimiz iklim değişikliğinin kadınlar üzerindeki etkisi hakkındaydı ve üçüncüsü sanattaki feminist görüşlerle ilgiliydi.